Polipy macicy: objawy i leczenie

2014-07-17 11:40

Polipy macicy to łagodne zmiany, które rozwijają się w macicy w wyniku przerośnięcia błony śluzowej. Dzielą się na polipy macicy szyjkowe i endometrialne i mogą, ale nie muszą utrudniać zajście w ciążę. Jakie objawy dają polipy macicy?

Polipy macicy
Autor: thinkstockphotos.com Powstawaniu polipów macicy sprzyjają burze hormonalne i duża ilość estrogenów.

Spis treści

  1. Polipy macicy: rodzaje
  2. Polipy macicy: objawy
  3. Polipy macicy: leczenie

Polipy macicy powstają, gdy błona, wyściełająca macicę zaczyna się deformować i staje się przerośnięta. Te łagodne zmiany nie muszą dawać żadnych objawów i bardzo często kobiety nie zdają sobie w ogóle sprawy, że mają polipy macicy. Powstawaniu polipów macicy sprzyjają burze hormonalne i duża ilość estrogenów. Polipy macicy mogą się pojawić zarówno u dojrzałych kobiet, które przekroczyły 30. rok życia, jak i u tych, które są w wieku okołomenopauzalnym. Mogą też byc przyczyną trudności z zajściem w ciążę.

Polipy macicy: rodzaje

Ginekolodzy wyróżniają dwa rodzaje polipów macicy: szyjkowe i endometrialne.

  • Polipy szyjkowe, zgodnie z nazwą, powstają w szyjce macicy i mogą być wykryte nawet w czasie zwykłego badania ginekologicznego, przy pomocy wziernika.
  • Polipy macicy endometrialne rozwijają się wewnątrz macicy. Nie da się ich wykryć w czasie podstawowego badania ginekologicznego, a jedynie poprzez dopochwowe USG. Polipy te częściej występują u kobiet, które wkroczyły już w okres okołomenopauzalny.

Zobacz: Endometrium - budowa, funkcje, choroby endometrium

Polipy macicy: objawy

Polipy macicy nie muszą dawać żadnych objawów. Kobiety mogą zauważyć, że coś jest nie w porządku dopiero wtedy gdy zaczynają się one rozrastać. W takiej sytuacji może występować krwawienie międzymiesiączkowe, cykle mogą się też wydłużać. Dobrą  profilaktyką są regularne wizyty u ginekologa.

Polipy macicy: leczenie

Leczenie polipów macicy zależy od rodzaju i ich wielkości. Najczęściej efekty daje kuracja hormonalna, która trwa kilka miesięcy. Jeśli nie przyniesie ona pożądanych efektów, w celu usunięcia polipów lekarz może zalecić łyżeczkowanie macicy oraz histeroskopię. Łyżeczkowanie polega na oczyszczeniu jamy macicy z polipa i pobraniu wycinka do badania histopatologicznego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trzeba po nim oszczędzać się przez kilka dni. Histeroskopia pozwala jednocześnie zbadać polip i go usunąć. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest przeprowadzany ambulatoryjnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza