Post przerywany - czy jest bezpieczny po ciąży i porodzie?

2023-05-31 13:35

Post przerywany to popularny w ostatnich latach sposób na schudnięcie. Nie ma związku z tym, co jesz, ale z czasem, w którym jesz. Badania pokazują, że post przerywany, czyli spożywanie posiłków w określonych godzinach w ciągu doby jest dobrym sposobem na kontrolowanie wagi. Ale czy jest to skuteczne i bezpieczne po ciąży i porodzie?

Kobieta stojąca przed otwartą lodówką
Autor: Getty images Post przerywany - czy to dobry sposób na zrzucenie wagi po ciąży i porodzie?

Wiele diet odchudzających koncentruje się na tym, co wolno jeść, a czego nie. Post przerywany natomiast polega na ograniczaniu czasu, w którym siadasz do stołu. Skuteczność tego wyjątkowego planu dietetycznego przez 25 lat testował na pacjentach Mark Mattson, jeden z amerykańskich neurobiologów.

Naukowiec doszedł do wniosku, że godziny spędzone bez jedzenia zmuszają organizm do spalania nagromadzonego tłuszczu. Celem przerywanego postu jest wydłużeniu okresu, w którym organizm nie otrzymuje dodatkowych kalorii. 

Spis treści

  1. Na czym polega post przerywany?
  2. Post przerywany w czasie laktacji - czy to dobry pomysł?
  3. Post przerywany dla mam po laktacji
Marta Żmuda Trzebiatowska o dzieciach, powrocie do formy sprzed ciąży i wieczorach z mężem

Na czym polega post przerywany?

Zdaniem Mattsona, dawniej ludzie mieli długie przerwy, w czasie których nie dostarczali organizmowi żadnych kalorii (jedli, gdy znaleźli pożywienie) i nie stanowiło to dla nich problemu. Obecnie jemy niemal całą dobę - później chodzimy spać, bo mamy elektryczność i nie żyjemy zgodnie ze słońcem.

Może to oznaczać siedzenie i podjadanie przez cały dzień i przez większość nocy - także jeśli jesteś młoda mamą i budzisz się często na karmienie dziecka. Laktacja sprawia, że odczuwasz głód również w środku nocy. Tymczasem dodatkowe kalorie plus mniejsza aktywność (typowa w dzisiejszych czasach) zwiększają ryzyko otyłości - czytamy na stronie uniwersytetu Johna Hopkinsa, gdzie pracuje Mattson.

Post przerywany może pomóc w utracie wagi. Wiadomo, że jego skutkiem jest nie tylko spalanie tłuszczu, ale i spadek poziomu glukozy we krwi. Wzrasta poziom ludzkiego hormonu wzrostu wpływający pozytywnie na naprawę komórek i zwiększanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Gdy organizm pości, jelita i komórki mogą regenerować się, a proces  starzenia się spowalnia.

Istnieją rożne warianty postu przerywanego, dopasowane do potrzeb, wieku czy płci. Niektórzy ludzie jedzą tylko przez 8 godzin na dobę, czyli 8:10 (np. od 8:00 do 16:00 lub od 10:00 do 18:00), inni przez 12 (8:00-20:00), jeszcze inni jedzą przez 5 dni w tygodniu, a w pozostałe dni głównie piją i spożywają drobne, niskokaloryczne posiłki. Czy taki post przerywany jest jednak bezpieczny dla kobiet po porodzie, które dodatkowo karmią piersią?

Post przerywany w czasie laktacji - czy to dobry pomysł?

Powrót do wagi po ciąży i porodzie to problem wielu kobiet. Większość świeżo upieczonych mam zmaga się z kilogramami zdobytymi w czasie oczekiwania na dziecko. Niektórym pomaga laktacja, w naturalny sposób "wyciągająca" z nich kalorie, inne muszą po prostu przejść na dietę, aby schudnąć. Ale w czasie karmienia piersią diety nie są wskazane. A jak jest z postem przerywanym? 

Mattson w czasie swoich badań nie testował skuteczności postu przerywanego u kobiet w czasie laktacji. Ale inni eksperci, na podstawie badań ostrzegają, że taki sposób odchudzania należy zawsze omówić z lekarzem. Długie okresy niejedzenia w czasie, gdy zapotrzebowanie na kalorie jest wyższe niż normalnie, a tak jest w czasie laktacji, mogą powodować osłabienie i uczucie braku energii.

Ale umiarkowany post przerywany nie jest niebezpieczny. Najlepszą opcją dla kobiet po porodzie jest wersja 10:14 (10 godzin jedzenia, 14 niejedzenia), ale i 12:12. Warto jednak pamiętać, aby dostosować długość okresu poszczenia do potrzeb organizmu i nie zaczynać postu zanim laktacja się nie ustabilizuje, czyli nie w pierwszych (co najmniej sześciu do ośmiu) tygodniach po porodzie.

Ponieważ badania wykazały, że post dłuższy niż 24 godziny, wiążący się ze spożywanie mniej niż 1800 kalorii zmniejsza produkcję mleka, dlatego lepiej unikać wersji postu 5:2 dni.

Czytaj również: Jak szybko i bezpiecznie schudnąć po cesarskim cięciu?

Ta mama pokazała, jak wrócić do formy po porodzie. Wykorzystała do tego... dziecko

Post przerywany dla mam po laktacji

Przerywany post jest idealny dla mam, które nie karmią już piersią, ale nadal siedzą w domu i opiekują się dzieckiem. Nie tylko mogą schudnąć, ale i wyregulować swoje hormony oraz poziom insuliny.

Na początek warto wypróbować post 12 na 12, potem wydłużać czas niejedzenia skracając okres, kiedy jesz, aż do schematu 8:16. W ośmiogodzinnym oknie żywieniowym możesz mieć 3 – 4 posiłki, ale musisz pić dużo wody. Kawa i herbata nie jest zakazana. Chociaż post przerywany nie skupia się na ograniczaniu konkretnych posiłków, to jednak dieta musi być zdrowa i zbilansowana.  

Pamiętaj: żadna dieta, także post przerywany, nie są wskazane w okresie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza