Ten lek jest często wypisywany ciężarnym. Uczula, ale z alergii można wyrosnąć

2022-11-09 14:45

Alergia na penicylinę diagnozowana jest u 10 proc. populacji, zazwyczaj w młodym wieku, czyli po podaniu pierwszego antybiotyku. Jednak specjaliści twierdzą, że z alergii na penicylinę można wyrosnąć. To ważna informacja dla przyszłych mam, dla których penicylina jest najbezpieczniejszym antybiotykiem.

Kobieta trzymająca na dłoni lekarstwa
Autor: Getty images Z alergii na penicylinę można wyrosnąć - sprawdź to, bo penicylina to lek często wypisywany ciężarnym

O takich historiach słyszy się często: dziecko przyjmuje antybiotyk i dostaje po nim wysypki. Diagnoza – alergia na penicylinę. Potem lekarze unikają podawania mu leków z tą substancją, ale w końcu po kilku latach trzeba to zrobić, bo nie ma innej alternatywy. I okazuje się, że uczulenie minęło.

Zdaniem specjalistów alergia na penicylinę diagnozowana u dzieci, bardzo często mija samoistnie. Szacuje się, że około 80% pacjentów z alergią na penicylinę IgE-zależną traci tę wrażliwość po 10 latach.

To bardzo ważna informacja dla kobiet w ciąży, penicylina jest bowiem jednym z bezpieczniejszych leków z grupy antybiotyków, które nie są szkodliwe dla płodu. Dlatego jest często przepisywana przyszłym mamom cierpiącym na infekcje bakteryjne.

Spis treści

 1. Objawy alergii na penicylinę - nie myl ich ze skutkami ubocznymi
 2. Czy z alergii na penicylinę się wyrasta?
 3. Jak sprawdzić, czy masz uczulenie na penicylinę? 
Antybiotyki: prawdy i mity

Objawy alergii na penicylinę - nie myl ich ze skutkami ubocznymi

Alergia na penicylinę to najczęściej zgłaszana alergią na leki. Penicylina, znana również jako benzatyna, jest stosowana w leczeniu wielu różnych poważnych infekcji bakteryjnych, w tym na anginę, zapalenia opon mózgowych, migdałków, zatok, płuc czy ucha środkowego.

U części osób przyjmujących penicylinę może pojawić się alergia na te substancję. Jest to efekt reakcji układu odpornościowego, który potraktował ją jako wroga i zaczął wytwarzać przeciwko niej przeciwciała IgE. Przeciwciała uruchamiają mechanizm uwalniania histaminy, co wywołuje reakcję alergiczną.

Objawy alergii mogą być różne, i mogą obejmować jeden lub więcej z następujących objawów:

Lekarze podkreślają jednak, że objawy alergii łatwo można pomylić ze sutkami ubocznymi, które często pojawiają się po zażyciu leków – informacja o nich zajmuje zawsze dużą część ulotki każdego preparatu.

Skutki uboczne przyjmowania penicyliny mogą obejmować:

 • skurcze mięśni
 • pokrzywka
 • dreszcze
 • bóle stawów
 • gorączka
 • zmęczenie
 • obrzęk
 • problemy żołądkowe.

Dlatego tak ważne jest, aby stwierdzić, czy objawy, które pojawiły się w trakcie antybiotykoterapii są alergią na penicylinę, czy skutkami ubocznymi jej przyjmowania.

Czytaj również: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Ostrożnie z antybiotykami u maluszków. Mogą wpływać na ich zdrowie w dorosłości - ostrzegają eksperci

Czy z alergii na penicylinę się wyrasta?

Aby sprawdzić, czy naprawdę jesteś uczulona na penicylinę, warto przeprowadzić testy alergiczne - to ważne szczególnie u osób, u których uczulenie na lek zostało zdiagnozowane w dzieciństwie. Zdaniem specjalistów, spośród tych pacjentów, którzy są naprawdę uczuleni na penicylinę, około połowa całkowicie wyrasta z alergii w ciągu 5 lat. Jeszcze więcej, wyrasta z niej po 10 latach. 

Jak sprawdzić, czy masz uczulenie na penicylinę? 

Można to zrobić w prosty sposób: zapisując się na test skórny. W trakcie testu alergolog nakłuwa skórę lub wstrzykuje pacjentowi roztwór zawierający penicylinę i obserwuje go pod kątem reakcji. Test jest pozytywny, jeśli po 15 do 20 minutach na skórze pojawi się swędząca, czerwona zmiana.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza