Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Leki w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W ciąży przed zażyciem jakiegokolwiek lekarstwa lepiej skonsultować się z ginekologiem.

To prawda, że podczas ciąży leki trzeba ograniczać do minimum. Ale nie wpadaj w panikę, gdy musisz przyjąć antybiotyk w ciąży: skoro lekarz ci go zalecił, to znaczy, że można go stosować. Sprawdź, jakie antybiotyki można brać w ciąży?

O tej porze roku trudno ustrzec się infekcji. Na szczęście, zwykle kończy się na niegroźnym przeziębieniu. Ale nie zawsze. Czasem to, co zaczyna się niewinnie, okazuje się anginą czy zapaleniem płuc. A wtedy – i w wielu innych przypadkach, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego – konieczne będzie zastosowanie antybiotyku, czyli leku, który uśmierca bakterie lub tak zmienia ich metabolizm, że niemożliwy jest ich rozrost i namnażanie. Wiele przyszłych mam boi się jednak przyjmowania antybiotyku w ciąży, bo przecież słyszą na każdym kroku, że leki mogą być w ciąży niebezpieczne, a antybiotyki to leki na receptę, o silnym działaniu. Co więc robić?

Czytaj także: Jak stosować antybiotyki, by uniknąć skutków ubocznych?

Jakie antybiotyki można brać w ciąży? Są antybiotyki, które nie szkodzą dziecku

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to nieprawda, że w ciąży wszelkie antybiotyki są przeciwwskazane. Istnieje wiele rodzajów antybiotyków i tylko niektóre z nich mogą być groźne dla płodu. Są zaś i takie rodzaje, które można stosować bez obaw, np.: leki z grupy penicylin, amoksycylina, cefalosporyny II generacji, ampicylina, erytromycyna, niektóre makrolidy. Wciąż nie jesteś przekonana? To pamiętaj, że często znacznie groźniejsza od stosowania antybiotyków jest sama infekcja. Jeśli nie wdrożysz leczenia, obecne w twoim organizmie chorobotwórcze bakterie mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, z porodem przedwczesnym włącznie. Gdy więc już dojdzie do infekcji bakteryjnej, antybiotyk jest niezbędny.

Czytaj:

Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży?

Jak się ustrzec przed grypą w ciąży?

Poznaj 10 sposobów na wzmocnienie odporności - zobacz film

Jakie antybiotyki można brać w ciąży? Leczenie tylko pod kontrolą lekarza

Nikomu nie wolno przyjmować antybiotyków w ciąży na własną rękę, o antybiotykoterapii zawsze decyduje lekarz. A ponieważ ciąża jest okresem szczególnym, to najważniejsze, co musisz zrobić, gdy lekarz zaproponuje ci ten sposób leczenia, to powiedzieć mu o tym, że spodziewasz się dziecka. Wtedy decyzję o zastosowaniu antybiotyku lekarz bardzo wnikliwie rozważy. W przypadku kobiety w ciąży decyzja taka powinna być każdorazowo poprzedzona bardzo dokładnym przeanalizowaniem sytuacji pod kątem wskazań, korzyści i możliwego toksycznego działania leku na płód. Zwłaszcza 1. trymestr ciąży jest okresem, kiedy stosowanie antybiotyku jest ostatecznością.

Czytaj: Zrób test i sprawdź, czy nie nadużywasz leków w ciąży

Ważne jest, aby lek przeciwbakteryjny został dobrany na podstawie antybiogramu. Lekarz powinien więc zlecić badania laboratoryjne, mające na celu określenie wrażliwości obecnych w próbce bakterii na najczęściej stosowane antybiotyki – dzięki temu będzie mógł dobrać lek najbardziej skuteczny. Jednak na wynik antybiogramu trzeba czekać kilka dni, a czasami nawet tydzień. Dlatego w przypadku gdy lekarz podejrzewa u ciężarnej dość rozpowszechnione, a groźne zakażenie – np. zapalenie płuc lub układu moczowego – przepisuje antybiotyk o szerokim spectrum działania, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie. A po otrzymaniu wyniku antybiogamu koryguje swoje zalecenia i ewentualnie zmienia rodzaj antybiotyku.

Uwaga: pamiętaj, aby wymaz do antybiogramu pobrać, zanim przyjmiesz pierwszą dawkę leku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE