Klimatoterapia, czyli leczenie klimatem - na czym polega?

2013-04-10 16:07
KLIMATOTERAPIA, czyli leczenie klimatem - na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com KLIMATOTERAPIA, czyli leczenie klimatem - na czym polega?

Klimatoterapia, czyli leczenie klimatem (leczenie klimatyczne), to metoda lecznicza stosowana od starożytności. Obecnie klimat jest jednym z najistotniejszych naturalnych elementów leczniczych składających się na kurację uzdrowiskową. Sprawdź, na czym polega leczenie klimatyczne i jakie są walory lecznicze klimatu górskiego, nadmorskiego i nizinnego.

Spis treści

 1. Klimatoterapia - walory lecznicze klimatu górskiego
 2. Klimatoterapia - walory lecznicze klimatu nizinnego
 3. Klimatoterapia - walory lecznicze klimatu nadmorskiego

Klimatoterapia, czyli leczenie klimatem (leczenie klimatyczne), jest stosowana w terapii różnych chorób od starożytności. Jeszcze do lat 40. XX w. za jedną z nielicznych możliwości zahamowania postępu gruźlicy uznawano przebywanie w miejscowościach wysokogórskich. Na specyficzny klimat składają się elementy pogody, takie jak:

 • ciśnienie atmosferyczne
 • nasłonecznienie
 • zachmurzenie
 • temperatura powietrza
 • wilgotność powietrza
 • wiatry
 • zjawiska elektryczne

  Klimatoterapia - walory lecznicze klimatu górskiego

  Klimat górski to klimat bodźcowy, tzn. silnie stymulujący wiele układów, zwłaszcza układ krążenia, oddechowy i odpornościowy. Cechą klimatu górskiego jest obniżanie się - wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza - temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego (co sprzyja wahaniom ciśnienia tętniczego krwi) oraz ciśnienie parcjalne tlenu. Lato w górach jest znacznie dłuższe i chłodniejsze niż w pozostałych częściach kraju, a zima - ostrzejsza. Jednak klimat górski odznacza się znacznym nasłonecznieniem, co sprzyja wykorzystaniu tego klimatu do światłolecznictwa. Zaletą klimatu górskiego jest także powietrze - ubogie w alergeny i bakterie. Z koli wadami są porywisty wiatr fenowy, czyli halny, który destabilizuje pracę układu krążenia. W związku z tym jest on przeciwwskazaniem do leczenia osób schorowanych i w podeszłym wieku. Z walorów leczniczych klimatu górskiego mogą za to skorzystać osoby zmagające się z chorobami

  W góry powinny pojechać także osoby po zabiegach chirurgicznych wszystkich układów, z wyjątkiem nowotworów.

  Klimatoterapia - walory lecznicze klimatu nizinnego

  Klimat nizinny jest mało bodźcowy, łagodny, dlatego sprzyja terapii uzdrowiskowej osób starszych  oraz schorzeń, w których nadmierna bodźcowość klimatu jest niekorzystna (np. chorób reumatycznych), a także rehabilitacji po wielu schorzeniach i operacjach. Z kolei oczyszczone z pyłów i zanieczyszczeń chemicznych powietrze uzdrowisk nizionno-leśnych sprzyja osobom zmagającym się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

  Klimat ten odznacza się także słabe nasłonecznienie. Jego wadą jest także duża zmienność pogody nawet w czasie jednego dnia.

  Warto wiedzieć

  Klimat Polski to klimat umiarkowany, charakteryzujący się dużą zmiennością pogody. Jest bowiem klimatem przejściowym, między łagodnym klimatem morskim zachodniej Europy a surowym kontynentalnym klimatem terenów położonych na wschód od naszego kraju. W Polsce często odnotowuje się znaczne wahania ciśnienia atmosferycznego, które są spowodowane częstym ścieraniem się mas powietrza, które różnią się znacznie temperaturą i wilgotnością. W leczeniu uzdrowiskowym stosuje się właściwości klimatu górskiego, nizinnego i nadmorskiego.

  Klimatoterapia - walory lecznicze klimatu nadmorskiego

  klimat nadmorski również jest bardzo bodźcowy. Jego najistotniejszymi walorami leczniczymi s:

  Specyficzne cechy klimatu nadmorskiego pozwoliły na wyodrębnienie osobnego typu leczenia klimatycznego - thalassoterapii.

  • aerozol morski - zawiera sól, związki jodu, wyrównującego jego niedobór w organizmie oraz sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu dróg oddechowych
  • znaczne nasłonecznienie
  • duża (80 proc.) i w miarę stała wilgotność powietrza

  Niekorzystnym zjawiskiem są wiejące od morza wiatry sztormowe.

  Cechą tego klimatu jest to, że jego działanie lecznicze różni się w zależności od pór roku. Korzystny np. dla osób z chorobami układu krążenia klimat nadmorski późną wiosną i wczesną jesienią, może być niekorzystny w czasie jesiennych i zimowych sztormów.

  Leczenie uzdrowiskowe nad morzem jest wskazane dla osób zmagających się z:

  Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza