Wkładki do butów narciarskich – czy warto ich używać? Zalety wkładek narciarskich

2016-12-02 13:47

Wkładki do butów narciarskich powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego narciarza, nawet jeśli ogranicza się on tylko do jazdy amatorskiej. Podczas szusowania nogi oraz stopy poddawane są dużym obciążeniom, które częściowo przenoszą się na kolana powodując ich ból. Wkładki do butów narciarskich pomagają amortyzować wstrząsy występujące podczas jazdy, dzięki czemu stawy kolanowe są odciążone, a stopy lepiej chronione przed kontuzjami.

Wkładki do butów narciarskich – czy warto ich używać? Zalety wkładek narciarskich
Autor: thinkstockphotos.com Wkładki narciarskie powodują idealne przyleganie stopy do buta, co zapewnia lepszą kontrolę nad nartami.

Spis treści

  1. Jakie funkcje pełnią wkładki do butów narciarskich?
  2. Zalety wkładek narciarskich
  3. Kiedy warto ich używać wkładek do butów narciarskich?
  4. Wpływ wkładek narciarskich na komfort i efektywność jazdy
  5. Gdzie kupić wkładki do butów narciarskich?

Wkładki do butów narciarskich jeszcze do niedawna używane były tylko przez profesjonalnych sportowców. Jednak techniki ortopedyczne idą do przodu, a wiedza o podologii stale się poszerza, dzięki czemu wiadomo już, że nawet rekreacyjna jazda na nartach może negatywnie odbijać się na kondycji stóp.

Bóle kolan, śródstopia, palców, kontuzje, otarcia - to najczęstsze dolegliwości, z którymi zmagają się narciarze. Rozwiązaniem tych problemów jest zakup specjalnie wyprofilowanych wkładek do butów narciarskich.

Jakie funkcje pełnią wkładki do butów narciarskich?

Wkładki narciarskie to nie jest to samo co wkładki ortopedyczne. Te pierwsze mają zupełnie inną strukturę i spełniają odmienne funkcje. Wykonane są z twardego, termoplastycznego tworzywa, które zapewnia idealne przyleganie stóp do skorupy buta narciarskiego. Ich zadaniem jest przyspieszenie reakcji narty na ruch, a także zmniejszenie nacisku buta na przodostopie. Ponadto mają wpływ na zmniejszanie wad i asymetrii w budowie stóp, które mogą się pogłębiać w trakcie jazdy z nieodpowiednio wyprofilowaną wkładką.

Wkładki narciarskie zapewniają prawidłowe rozmieszczenie nacisku na przyśrodkowej części buta i wewnętrznej krawędzi narty, bez przeciążania kolan. Dodatkowo zapewniają idealne przyleganie stopy do buta i eliminują kątowe wady stóp np. koślawość – tłumaczy dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Klinika Zdrowej Stopy

W przypadku zdiagnozowanych wad stóp, takich jak koślawość, szpotawość, płaskostopie czy nerwiak Mortona, wkładki do butów narciarskich mogą wręcz umożliwić choremu uprawianie sportu oraz skorygować nieprawidłowości w budowie stopy.

Czytaj też: Ćwiczenia stóp - rozciąganie i wzmacnianie palców i mięśni stóp [WIDEO]

Warto wiedzieć

Zalety wkładek narciarskich

  • chronią przed spadkiem siły mięśniowej wskutek nieprawidłowego ułożenia stopy;
  • zapobiegają przesuwaniu się stopy w bucie, a tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji, otarć i zwiększają kontrolę nad torem jazdy;
  • pochłaniają wstrząsy odciążając w ten sposób stawy i zapobiegając bólom kolan;
  • korygują wady stóp, np. koślawość, szpotawość, płaskostopie;
  • zapewniają stopie optymalny komfort;
  • gwarantują maksymalną wydajność ruchów, zwiększają szybkość i zwrotność jazdy.

Kiedy warto ich używać wkładek do butów narciarskich?

Wkładki do butów narciarskich są rekomendowane wszystkim narciarzom, bez względu na ich poziom zaawansowania i jakość używanego sprzętu. Warto zauważyć, że nawet najdroższe buty narciarskie nie gwarantują właściwego podparcia i stabilizacji stopom. W standardowych modelach wkładki są cienkie, płaskie i mają uniwersalne przeznaczenie. A przecież każdy ma inną wagę i inną budowę stóp.

U jednych podbicie jest wysokie (tzw. stopa wysoko wysklepiona), co sprzyja wysuwaniu się kostki na zewnątrz (supinacji). U drugich podbicie jest niskie (stopa nisko wysklepiona) i w związku z tym kostka ma tendencję do rotacji w kierunku wewnętrznym (pronacji). W obu przypadkach ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, co może powodować bóle przeciążeniowe w stawach – i to nie tylko kolanowym czy skokowym, ale także biodrowym i w kręgosłupie. Odpowiednio dobrana wkładka do butów narciarskich pomaga zniwelować te różnice.

To ci się przyda

Wpływ wkładek narciarskich na komfort i efektywność jazdy

Wkładki narciarskie przyczyniają się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa w czasie jazdy. Mają także wpływ na efektywność wykonywanych ruchów, ponieważ dzięki nim stopa dokładniej przylega do buta. W ten sposób narta szybciej reaguje na ruch stopy, co gwarantuje lepszą kontrolę nad torem jazdy i zwiększa stabilność całej sylwetki. To z kolei może uchronić narciarza przed kontuzją, a nawet wypadkiem.

Gdzie kupić wkładki do butów narciarskich?

Na rynku dostępne są uniwersalne wkładki narciarskie występujące w trzech rodzajach: low, midium i high, co odpowiada wysokości sklepienia stopy. Nie ma jednak gwarancji, że idealnie dopasują się do stóp, zwłaszcza że wiele osób może mieć trudność z ustaleniem swojego typu podbicia.

Lepszą gwarancję komfortu dają wkładki do butów narciarskich wytwarzane na indywidualne zamówienie w gabinecie podologii ortopedycznej. Wykonuje się je w kilku krokach:

  • po zdjęciu obuwia i skarpetek staje się gołą stopą na podoskopie, czyli urządzeniu, które służy ocenie kształtu stopy; dzięki badaniu można sprawdzić miejsca największego nacisku;
  • specjalista dobiera rodzaj wkładki, w której wyciśnięty będzie kształt stopy;
  • następnie trzeba stanąć gołymi stopami w specjalnej formie, w której odbita zostanie podeszwa;
  • wygrzane wcześniej wkładki przykłada się do wycisku i formuje;
  • na koniec wkładki są szlifowane, aby idealnie pasowały do buta.

Wkładki narciarskie na zamówienie nie są tanie (ich koszt to ok. 300-350 zł), jednak jest to inwestycja na lata. Materiały, z których są wytwarzane, charakteryzuje wysoka jakość i trwałość, dlatego na pewno przetrwają wiele sezonów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza