Kiedy robi się chrzest? W jakim wieku najlepiej jest ochrzcić dziecko?

2021-01-08 12:19 Marta Nowik
Kiedy robi się chrzest?
Autor: Getty images W jakim wieku najlepiej jest ochrzcić dziecko?

Kiedy najlepiej zrobić chrzest? Można ochrzcić już noworodka, ale przyjmuje się, że w pierwszym miesiącu życia dziecka lepiej unikać takich stresujących i męczących uroczystości jak chrzest.

Kiedy ochrzcić dziecko? W jakim wieku zrobić chrzest dziecka? Zwykle rodzice decydują się na chrzest dziecka po szóstym tygodniu jego życia, po pierwszych ważnych szczepieniach i nie później niż w pierwszych miesiącach życia dziecka, bo wtedy jest szansa, że prześpi on na rękach całą ceremonię.

Kiedy zorganizować chrzest - co mówi na ten temat kościół?

Prawo kościelne umożliwia chrzest w zasadzie przez cały rok, ale należy pamiętać, że w każdej parafii panują inne zwyczaje i może być tak, że w waszej chrztu dzieciom udziela się np. tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Warto wziąć pod uwagę także to, że w ciągu roku są dni dość popularne na chrzest (podpytaj o nie księdza w waszej parafii).

Rodzice lubią chrzcić dziecko w święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc lub Nowy Rok, bo wtedy łączą to z zaproszeniem rodziny na uroczysty, świąteczny obiad. Ale czy na pewno zależy ci na chrzciny w tłumie? Może lepsza będzie ceremonia w kameralnym gronie.

W jakim wieku najlepiej ochrzcić dziecko?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W zasadzie dziecko można ochrzcić w każdym momencie jego życia, ale warto podejść praktycznie do wybrania terminu chrztu. Jeśli malec urodził się zimą, lepiej nie chrzcić dziecka w zimnym kościele, zwłaszcza, że przebieg sakramentu chrztu przewiduje zdjęcie czapeczki i polanie główki dziecka wodą. 

Warto też pamiętać, że sezon jesienno-zimowy wiąże się z częstszymi zachorowaniami - w tłumie w kościele łatwiej złapać zimą infekcję.

Warto też zastanowić się, jak dziecko w obecnym wieku znosi godzinny pobyt w kościele. Niemowlęta zazwyczaj przesypiają mszę, co jest wygodne dla rodziców. Malec około roku może już niecierpliwić się bezczynnym siedzeniem na kolanach rodziców, starszy - może przez całą uroczystość dreptać po kościele, co rozpraszać będzie zarówno uczestników mszy, jak i samych zainteresowanych uroczystością. 

Chrzest - jak załatwić wszelkie formalności?

Wybraliście termin chrztu? Idźcie do kancelarii kościelnej, by dopełnić niezbędnych formalności oraz uiścić opłatę za chrzest (w większości parafii obowiązuje zasada "co łaska", ale z podaniem dolnej granicy kwoty). Potrzebujecie wtedy:

  • aktu urodzenia dziecka;
  • aktu ślubu kościelnego rodziców -jeśli nie macie ślubu, ale deklarujecie, że jesteście osobami wierzącymi, prawo kościelne nie zabrania wam ochrzcić dziecka;
  • zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, że spełniają oni wymagania stawiane przed rodzicami chrzestnymi jak również specjalne kartki potwierdzające odbycie spowiedzi.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
Kill-R
|

Pani Aleksandro!
Wstyd w ogóle zabierać głos na forum.Powtarza Pani jakieś bezsensowne frazesy propagowane przez kk.W Biblii nie ma wzmianki na temat chrztu dzieci, a pojęcie "bierzmowanie" nie ma nic wspolnego z wiarą.A pojęcie "grzechu pierworodnego" to już bluźnierstwo w czystej postaci.

Aleksandra
|

Proponuję zapoznać się z katechizmem kościoła katolickiego - Chrzest Święty włącza do wspólnoty Kościoła ale przede wszystkim uwalnia od grzechu pierworodnego. A dopiero Bierzmowanie jest Sakramentem, który jest owym świadomym wyborem o którym piszesz i tutaj potrzeba być już osoba dorosłą i dojrzałą, by świadomie podjąć tą decyzję. Chrzest do niczego, nikogo nie zobowiązuje i nie ciągnie za sobą żadnych konsekwencji...
Żeby mieć zdanie - nawet te anty - należy najpierw się wyedukować.