Jak długo można zostawić dziecko u dziadków? Praktyczne zasady od mam

2025-07-03 9:29

Czy możesz wyjechać na weekend bez dziecka? W jakim wieku maluch może zostać z dziadkami? To pytania, które zadaje sobie wielu rodziców. Mamy zdradziły zasadę, którą kierują się, podejmując taką decyzję.

Wnuczka z babcią

i

Autor: Getty Images Kiedy można zostawić dziecko z dziadkami? Oto sprawdzona metoda!

Spis treści

  1. Czy można wyjechać na weekend bez dziecka?
  2. Czy wyjazd bez dziecka jest dobry dla malucha?
  3. W jakim wieku dziecko może zostać z dziadkami?
  4. Metoda „tyle dni, ile lat” – ile dni dziecko może zostać z dziadkami?
  5. Zostawienie dziecka z dziadkami – o czym pamiętać?
  6. Jak najlepiej przygotować dziecko na chwilowe rozstanie z rodzicami?

Czy można wyjechać na weekend bez dziecka?

Zdaniem psychologów pozostawienie dziecka na jakiś czas, oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku – czyli w bezpiecznym miejscu i pod opieką zaufanych osób, np. dziadków, oraz od czasu do czasu, a nie regularnie – nie jest niczym złym. Co więcej, przynosi korzyści każdej ze stron. Dla rodzica to szansa na odpoczynek. Obserwacje pokazują, że przeciętny rodzic jest zmęczony, niewyspany i zestresowany, a największym marzeniem wielu mam nie są drogie ubrania czy samochód, ale kilka godzin spędzonych w samotności. I naprawdę nie świadczy to źle o ich miłości do dziecka.

Wspólny wypad bez dziecka to również sposób na wzmocnienie relacji i przypomnienie sobie, że jesteście nie tylko rodzicami, ale także partnerami, którzy kiedyś się pokochali.

Czy wyjazd bez dziecka jest dobry dla malucha?

Wyjazd rodziców bez dziecka, przy zachowaniu powyższych zasad, jest również dobry dla malucha. Dziecko zostające z dziadkami zmienia otoczenie, zdobywa nowe doświadczenia, uczy się samodzielności, pokonywania lęku separacyjnego i zyskuje pewność siebie. Wzmacnia także zaufanie do innych i trenuje krótką rozłąkę z mamą.

Zostawienie dziecka z dziadkami jest dobre także dla dziadków. Zyskują oni, spędzając czas z wnukami. Dzięki temu wzmacniają z nimi relacje i czują się potrzebni. Badania pokazują, że zaangażowani dziadkowie żyją dłużej.

M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

W jakim wieku dziecko może zostać z dziadkami?

Noworodek i młodsze niemowlę powinny być z rodzicami w domu. Kilkutygodniowe dziecko nie powinno zostawać pod opieką dziadków dłużej niż kilka godzin, szczególnie jeśli jest karmione piersią, poza wyjątkowymi sytuacjami, jak np. konieczność pobytu mamy w szpitalu. W tym czasie laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana, a rozłąka może utrudnić karmienie. Poza tym w pierwszych tygodniach życia dziecko potrzebuje bliskości mamy, jej zapachu i dotyku, aby czuć się bezpiecznie.

Psychologowie wskazują, że najlepszy czas na pozostawienie niemowlęcia u dziadków to wiek między 4. a 9. miesiącem życia, zanim pojawi się lęk separacyjny, który zazwyczaj zaczyna się między 9. a 15. miesiącem. Poza tym starsze niemowlę potrafi pić z butelki i jeść coś więcej niż pokarm mamy.

Sprawdź, czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd
Pytanie 1 z 8
Czy dziecko nie boi się i nie wstydzi powiedzieć, że jest głodne lub chce mu się pić?

Metoda „tyle dni, ile lat” – ile dni dziecko może zostać z dziadkami?

W wypowiedziach rodziców na mediach społecznościowych często pojawia się metoda „tyle dni, ile lat”, stworzona przez psychologów. Oznacza ona, że dziecko jest gotowe zostać bez mamy tyle dni, ile ma lat – roczne dziecko może zostać na jeden dzień, dwuletnie na dwa dni itd.

„Zawsze tak robię i to się sprawdza” – napisała jedna z mam. „Też o tym słyszałam i uważam, że to słuszne. Oczywiście są dzieci, które wymykają się schematom, ale wiem, że mój dwulatek mógłby zostać z moją mamą na dwa dni, później byłby już zestresowany” – dodała inna.

Zostawienie dziecka z dziadkami – o czym pamiętać?

Jeśli zostawiasz dziecko z dziadkami lub innymi zaufanymi osobami, musisz mieć pewność, że poradzą sobie z opieką. Liczą się nie tylko chęci, ale także umiejętności i sprawność fizyczna – 70-letnia babcia może nie nadążyć za aktywnym dwulatkiem, a nie każdy dziadek potrafi przewinąć czy wykąpać niemowlę.

Nawet mając idealnych opiekunów, warto przygotować ich do opieki nad dzieckiem. Przed wyjazdem przekaż jasne instrukcje dotyczące jedzenia, spania oraz zasad bezpieczeństwa, które obowiązują w waszym domu, np. jazda autem tylko w foteliku, unikanie podawania dużych kawałków jedzenia itp. Sprawdźcie również, czy dom, w którym zostaje dziecko, jest dla niego bezpieczny – czasem warto zasłonić kontakty czy założyć barierkę na schody.

Bez względu na to, czy stosujesz metodę „tyle dni, ile lat”, czy kierujesz się innymi zasadami, zawsze słuchaj swojej intuicji. To ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, czy będzie gotowe na krótkie rozstanie.

Ale jeśli wiesz, że malec poradzi sobie z rozłąką, a jedynym problemem są twoje wyrzuty sumienia, odpuść. Posiadanie dziecka nie oznacza, że nie jesteś osobną osobą, która również potrzebuje odpoczynku, snu czy chwili rozrywki.

Jak najlepiej przygotować dziecko na chwilowe rozstanie z rodzicami?

Dziecko warto stopniowo przygotowywać do rozłąki. Najpierw zostawiaj je u dziadków na kilka godzin, by oswoiło się z nowym otoczeniem i opiekunami. Powiedz dziecku, gdzie idziesz i kiedy wrócisz, aby czuło się bezpiecznie. Zostaw mu ulubioną przytulankę, która pachnie domem, co pomoże w zaśnięciu i uspokoi w razie tęsknoty. Dzieci wyczuwają emocje rodziców, dlatego pokaż, że jesteś spokojna i pewna tej decyzji. Takie przygotowanie pomoże dziecku lepiej znieść krótkie rozstanie i zbudować poczucie bezpieczeństwa, a tobie pozwoli spokojniej spędzić weekend poza domem.

Galeria: Nie "zepsuj" swego dziecka w wakacje. Tych błędów nie wolno ci popełnić

M jak Mama Google News