Biznes w sieci - dlaczego warto go prowadzić?

2019-04-16 16:25
biznes w sieci
Autor: Getty images

Czy biznes w sieci polega wyłącznie na założeniu własnej strony internetowej? Jak prowadzić interes tylko za pomocą komputera? Na te pytania odpowiada Dominika De León, ekspertka w obszarze business development i marketingu sprzedażowego, przedsiębiorcza kobieta, która zdecydowała się wykorzystać zdobyte doświadczenie zawodowe do prowadzenia własnego biznesu.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Skąd pomysł na prowadzenie biznesu w sieci?

Gdy w 2011 roku zakładałam działalność gospodarczą, biznes w sieci tak naprawdę oznaczał dla mnie założenie własnej strony internetowej. Moja obecność w internecie była naturalną konsekwencją wyboru nowej ścieżki zawodowej. Jako absolwentka studiów Nowoczesnej Promocji z zaciekawianiem obserwowałam rozwój rynku online, zmiany narzędzi reklamy, możliwości promocji w intrenecie oraz szybki wzrost użytkowników platform social media.

Czytaj:

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Ciekawość zamieniłam w pracę, która z jednej strony wymaga stałego doskonalenia kompetencji i zdolności adaptacji do nieustających zmian, ale z drugiej strony daje ogromną satysfakcję. Szczególnie cenię sobie współpracę z kobietami, często mamami, które decydują się tak jak ja na założenie własnego biznesu, ale jak to bywa na starcie nie mają wystarczającego budżetu na promocję i wiedzy w obszarze marketingu i reklamy.

Doradzam im, które kanały i jakie działania w ich branży, przy niewielkich nakładach będą najskuteczniejsze i pomogą im wypromować ich produkt czy usługę. Zaoszczędzony czas i zaangażowanie mogą przekierować na prowadzeniu swojego biznesu. 

Czytaj:

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?      

Narzędzia online, które pomogą ci w prowadzeniu działalności    

Jakie były największe wyzwania przed rozpoczęciem własnej działalności?

Przed rozpoczęciem działalności nie miałam żadnych obaw. Intuicja mi podpowiadała, że to właściwy czas i miejsce na podjęcie takiej decyzji. Pierwsze schody, wątpliwości i obawy pojawiły się dopiero po rozpoczęciu działalności. Na początku wydawało mi się, że jako osoba zaradna i dobrze zorganizowana wszystko „ogarnę” sama.

Jednak rzeczy na pozór proste okazały się bardziej skomplikowane. Popełniłam kilka błędów, zaliczyłam różne wpadki, pułapki i nauczyło mnie to współpracować oraz korzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów z takich obszarów jak prawo, księgowość, podatki, finanse czy IT. 

Wspaniale jest dziś obserwować jakie zmiany nastąpiły w ostatnich latach w podejściu do prowadzenia biznesu przez kobiety. Cieszę się, że powstało tak wiele organizacji, fundacji i inicjatyw, które nas zrzeszają i wspierają, umożliwiając dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Czytaj również:

Ułatwienia przy zakładaniu firmy      

Mama zakłada własną firmę         

Rozpoczęcie działalności na urlopie    

Czy wcześniej zdobyte doświadczenie z pracy na etacie, pomogło Pani we własnym biznesie?

Miałam szczęście pracować na etacie w firmach, w których ceniono u pracowników inicjatywę, zaangażowanie i samodzielność. W każdej z firm otrzymałam szansę awansu, rozwoju i zdobywania doświadczenia w nowych dla mnie obszarach. Moi pracodawcy byli liderami, ale i mentorami, którzy mnie zawodowo ukształtowali. Jestem im za to bardzo wdzięczna, wiem że to mi bardzo pomogło w dalszych wyborach zawodowych, nie uległam „zaszufladkowaniu” w jednej wąskiej specjalizacji.

Czy ciężko pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym?

Nie jest to łatwe. Chcę być aktywną zawodowo mamą. To jest mój świadomy wybór, który owszem wiąże się z pewnymi ograniczeniami, szybkim tempem życia czy brakiem czasu. Niestety, nie zawsze i nie wszystko udaje mi się zrealizować tak jak sobie zaplanowałam. Mimo to, cieszę się że mogę się rozwijać i realizować w życiu zawodowym. Sprawia mi to dużo satysfakcji. Cały czas uczę się „odpuszczać” (różne sprawy) i być nieperfekcyjną mamą.

Warto w tym miejscu podkreślić, że prowadzenie własnego biznesu w sieci oznacza dużą elastyczność (czasu i miejsca pracy), ale trzeba mieć na względzie, że w e-biznesie klienci oczekują szybkich reakcji i odpowiedzi. Bardzo przydadzą się takie cechy osobowości jak systematyczność, podejście zadaniowe i zdolność przewidywania. Życzę nam, kobietom żebyśmy się nawzajem wspierały i w życiu pełniły takie role, w których czujemy się najlepiej i które nam sprawiają jak najwięcej satysfakcji.

Czytaj:

Dwie finansowe wskazówki na start!

Skąd się biorą w firmie pieniądze?

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Jakie są największe korzyści płynące z pracy nad własnym biznesem?

Powodów do założenia własnego biznesu może być tak wiele, że nie sposób wskazać wszystkich korzyści. Dla jednych będzie to: elastyczność, możliwość samorealizacji, przebranżowienia się, połączenia pasji z pracą, kultura i organizacja pracy, z którymi się identyfikują. Dla innych będzie to wyzwanie, przejęcie inicjatywy i kontroli nad swoim życiem zawodowym, niezależność finansowa, decyzyjność, elastyczność. Ja szczególnie cenię sobie niezależność, poczucie sprawczości, możliwości rozwoju i decydowania o sobie.


Dominika De León - Mama dwójki żywiołowych dzieci. Kobieta aktywna na rynku pracy od ponad 16 lat. Ekspertka w obszarze business development i marketingu sprzedażowego. Certyfikowana Specjalistka DIMAQ. W wolnych chwilach podróżuje i dzieli się ze znajomymi swoją pasją do gotowania potraw kuchni hiszpańskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza