Jak zostać PRZEDSZKOLANKĄ: co zrobić, by zostać nauczycielem przedszkola?

2013-04-11 16:41 Elżbieta Oszer

Marzysz o pracy w przedszkolu, ale nie wiesz, co powinnaś zrobić, by zatrudniono cię w charakterze nauczyciela przedszkola – czyli jak dawniej mówiono – przedszkolanki? Dowiedz się, jakie wykształcenie musi mieć przedszkolanka, by miała prawo wykonywać tę pracę.

O pracy przeszkolanki marzy wiele osób. Zwłaszcza dla kobiet jest to znakomite zajęcie, które daje możliwość pracy z małymi dziećmi, obserwowania i stymulowania ich rozwoju, i wreszcie daje ogromną satysfakcję z postępów podopiecznych. Ale jest to również praca bardzo wymagająca, dlatego nie każda osoba jest w stanie jej podołać.

Jak zostać przedszkolanką – wykształcenie konieczne do wykonywania pracy nauczyciela przedszkola

Aby podjąć pracę w charakterze przedszkolanki, czyli nauczyciela lub wychowawcy przedszkola trzeba ukończyć studia pedagogiczne, najlepiej ukierunkowane na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym. To podstawowy warunek. Osoby, które ukończyły studia, ale na innym kierunku niż pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, a mimo to chciałyby pracować jako przedszkolanki, mogą ukończyć studia podyplomowe na tym kierunku. Można również zatrudnić się w przedszkolu jako pomoc lub asystent wychowawcy przedszkola. Wówczas nie zawsze wymagane są studia. Często wystarczy liceum pedagogiczne, albo matura ogólnokształcąca i praktyka w pracy z dziećmi.

Jak zostać przedszkolanką – inne wymagania niezbędne do wykonywania pracy nauczyciela przedszkola

Nauczycielem przedszkola może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna, choć oczywiście w praktyce znacznie więcej kobiet wybiera zawód przedszkolanki. Nie ma również ograniczeń wiekowych przy podejmowaniu pracy w przedszkolu, to znaczy, że osoby, które mają już za sobą kilkuletnią praktykę zawodową w zupełnie innej pracy, mogą się przekwalifikować i rozpocząć pracę w tym zawodzie. W przedszkolu nie mogą pracować osoby niepenosprawne, chore psychicznie, a także te, które mają wady słuchu lub wymowy. Jest to zrozumiałe, ponieważ praca z dziećmi jest wyczerpująca psychicznie i fizycznie.

Jak zostać przedszkolanką – cechy charakteru, które przydają się w zawodzie przedszkolanki

Oprócz wymaganych kwalifikacji nauczyciel przedszkola powinien odznaczać się niezbędnymi w tym zawodzie cechami charakteru, takimi jak: opanowanie, cierpliwość, wyrozumiałość, troskliwość, rozwaga i odpowiedzialność, a także dobrze by był osobą sympatyczną, miłą w obejściu i komunikatywną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE