Pisanie bloga: po co i czy warto pisać bloga?

2012-11-02 12:31

Pisanie bloga to sposób na zatrzymanie chwil, które bezpowrotnie minęły i na zawarcie nowych znajomości. Blog to także miejsce, gdzie możemy prezentować własne poglądy, zainteresowania czy twórczość. Od czego zacząć pisanie bloga i czy w ogóle warto to robić?

Spis treści

  1. Pisanie bloga - od czego zacząć?
  2. Pisanie bloga - o czym pisać?
  3. Pisanie bloga - po co to robić?

Żyjemy w wielkim pędzie. Praca-dom, praca-dom, byle do weekendu. Gdy pojawia się dziecko na chwilę hamujemy, by z uwagą obserwować, jak mały człowiek rośnie, rozwija się, zdobywa kolejne sprawności i umiejętności. To wszystko również dzieje się błyskawicznie. Dopiero cieszył nas pierwszy świadomy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwszy kroczek, a już nasza przylepka idzie do żłobka, przedszkola, szkoły... Jak zachować chwile, które bezpowrotnie minęły? Dawniej pisano dzienniki i pamiętniki, dziś... robimy to samo, tyle że zamiast piór i długopisów korzystamy z klawiatury, a zamiast papieru mamy do dyspozycji monitory. Piszemy blogi, czyli rodzaj internetowych dzienników (pamiętników), które poświęcone są wybranym przez nas – autorów – zagadnieniom i tematom. Notki mogą mieć różną formę – mogą to być opinie, refleksje, komentarze, eseje, recenzje, porady etc. Jedynie od inwencji twórczej autora zależy, co umieści na blogu. Znajdziemy blogi poświęcone tematyce kulturalnej, kulinarnej, sportowej, blogi prowadzone przez przedszkola, osoby zafascynowane współczesną modą i dizajnem, a także pisane przez rodziców dla dorastających dzieci i przez dzieci (na przykład przebywające za granicą) dla rodziców. Pełna dowolność.

Pisanie bloga - od czego zacząć?

Pisanie bloga nie jest trudne, ale już na początku warto się zastanowić, jak wiele chcemy o sobie powiedzieć innym. Warto wyznaczyć sobie takie granice. Dokonujmy selekcji, nie wszystkie fakty z życia naszego i naszych bliskich nadają się do upublicznienia, podobnie jak nie wszystkie zdjęcia koniecznie trzeba umieszczać na blogu. Nie prowokujmy dowcipnisiów, zabezpieczajmy się przed nieuprawnionym korzystaniem ze zdjęć z naszego bloga, choćby przez wybranie takiego portalu, który daje możliwość zabezpieczania zdjęć i zakaz kopiowania treści.Kiedy zdecydujemy już, o czym chcemy pisać na blogu i wybierzemy portal, poszukajmy zakładki pomoc. Tam znajdziemy instrukcję, jak krok po kroku założyć bloga: edytować szablon, wpisywać notki, dodawać zdjęcia, zapraszać znajomych.

Pisanie bloga - o czym pisać?

To zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz pisać bloga, w którym będziesz opisywać życie Twoje i Twojej rodziny, a możesz prezentować wyłącznie recenzje książek, filmów lub wydarzeń kulturalnych, możesz na blogu prezentować poglądy polityczne czy społeczne, możesz opowiadać bajki albo podawać ulubione przepisy kulinarne, a jeśli nie chcesz zbyt dużo pisać, możesz jedynie umieszczać zdjęcia. Do wyboru, do koloru. Chyba najczęściej jednak piszemy o sobie i swojej rodzinie. Są to blogi-pamiętniki, blogi-dzienniki, które dla piszących je rodziców są odskocznią od rutyny codziennych obowiązków. Rodziców cieszy świadomość, że kiedyś ich pociecha sama będzie mogła przeczytać i poznać szczegóły swojego dzieciństwa.

Pisanie bloga - po co to robić?

  • Oczywiście „na wieczną pamiątkę”, by zachować na zawsze ważne momenty życia swoje czy swojej pociechy. Po kilku latach ze wzruszeniem będziemy przeglądać notki i dziwić się, że to tak dawno-niedawno było. Wiele sytuacji zamazanych w pamięci powróci do nas, a opis przywoła myśli i uczucia, jakie nam wtedy towarzyszyły. Warto taki blog-pamiętnik uzupełniać o zdjęcia.

  • By się rozwijać. Formułowanie myśli, koncentrowanie się na tym, co i jak mamy napisać, pomaga nam rozwijać język, umiejętność budowania zdań. Jednym słowem doskonalimy język, w którym piszemy bloga.

  • Dzięki pisaniu bloga i utrzymywaniu kontaktów z innymi blogerami poszerzamy własne horyzonty, nawiązujemy kontakty (a często przyjaźnie) i dzielimy się z innymi swoimi spostrzeżeniami, opiniami, wrażeniami.

  • Możemy realizować własne pasje i pokazywać je światu. Jeśli lubisz podróżować, pisać powieści kryminalne albo horrory, właśnie na blogu możesz podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami. Wiele osób dzięki pisaniu bloga zostało odkrytych i docenionych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza