Kiedy zacząć seks po cesarce? Jeśli masz ochotę, możesz zrobić to szybciej

2024-06-14 9:52

Seks po porodzie jest ważny dla waszych wspólnych relacji. Ale budzi też wiele obaw i lęków, także gdy chodzi o współżycie po cesarskim cięciu. Kiedy można uprawiać seks po porodzie przez cesarskie cięcie? Przeczytaj, kiedy seks po cesarce jest bezpieczny.

Kiedy zacząć seks po cesarce?
Autor: Getty Images Kiedy zacząć seks po cesarce?

Spis treści

  1. Kiedy zacząć seks po cesarskim cięciu?
  2. Brak ochoty na seks po cc
  3. Jakie pozycje wybrać na pierwszy seks po cesarce?

Wbrew pozorom seks po porodzie przez cesarskie cięcie jest możliwy szybciej niż po porodzie naturalnym. Cesarskie cięcie ma tę przewagę nad porodem naturalnym, że (pod pewnymi względami) szybciej można wrócić do normalnego funkcjonowania - przynajmniej w sferze współżycia seksualnego. Dla wielu osób to duży plus porodu zabiegowego. Kiedy można zacząć współżyć po cesarce? Jakie pozycje wybierać dla bezpieczeństwa i komfortu świeżo upieczonej mamy?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

To, że właśnie stałaś się mamą, nie oznacza że przestałaś być kobietą i partnerką seksualną. Zrozumiałe jest jednak to, że możesz czuć obawy przed "pierwszym razem" po porodzie. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja w przypadku cięcia cesarskiego, a inaczej jeśli rodziłaś siłami natury. 

Kiedy zacząć seks po cesarskim cięciu?

Ponieważ przy cesarskim cięciu twoja pochwa nie ucierpiała z powodu porodu, będziesz mogła podjąć współżycie seksualne szybciej niż mamy po porodzie naturalnym. Powinnaś także odczuwać większą przyjemność podczas seksu, bo mięśnie nie zostały rozciągnięte i w pochwie nie ma większego luzu.

Możesz się kochać już sześć tygodni po cesarskim cięciu (część lekarzy sugeruje, że wystarczy 4-tygodniowa wstrzemięźliwość w stosunkach seksualnych).

Brak ochoty na seks po cc

Prawdą jest jednak, że seks po porodzie (bez względu na jego rodzaj) może wyglądać zupełnie inaczej, ale to już z innych względów - czasem po całym dniu opieki na dzieckiem, marzysz tylko o tym, by solidnie odpocząć.

Ogrom obowiązków przy dziecku i zmiany hormonalne czasami odbierają apetyt na seks. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i taki stan w końcu minie. Wkrótce będziesz mogła rozpocząć współżycie i seks po porodzie wrócić do normy.

Jakie pozycje wybrać na pierwszy seks po cesarce?

Idealne pozycje to te, w których kobieta może kontrolować głębokość penetracji i tempo współżycia. Dla komfortu psychicznego warto też decydować się na te pozycje, w których kobieta jest na górze - uniknie wtedy obaw, że coś stanie się z blizną po cesarce, albo że brzuch po operacji będzie za mocno uciskany.

Czytaj również: Kiedy seks po porodzie? Dylematy młodej mamy