Stosunek przerywany: czy może dojść wtedy do zapłodnienia?

2019-07-10 12:41

Stosunek przerywany często nazywany jest naturalną metodą antykoncepcji, bo ogranicza ryzyko zajścia w ciążę bez używania środków antykoncepcyjnych. Czy samo powstrzymanie wytrysku chroni jednak przed zapłodnieniem?

Planowanie ciąży, metody antykoncepcji
Autor: thinkstockphotos.com Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji.

Stosunek przerywany to na pewno jedna z bardziej ekonomicznych metod antykoncepcji, ale czy faktycznie skuteczna? Na czym polega stosunek przerywany? 

Spis treści:

 1. Co to jest stosunek przerywany?
 2. Kto korzysta ze stosunku przerywanego?
 3. Wady i zalety stosunku przerywanego
 4. Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?
 5. Gotowość na ciążę

Co to jest stosunek przerywany?

Jest to stosunek seksualny, podczas którego nie dochodzi do wytrysku w pochwie kobiety, ale poza nią. Mężczyzna tuż przed szczytowaniem wyciąga członka z kobiecej pochwy, aby do jej wnętrza nie dostało się nasienie. Takie działanie ma na celu uniemożliwienie zapłodnienia.

Tyle definicji. Czy jednak uprawianie seksu w ten sposób faktycznie jest w stanie uchronić przed niechcianą ciążą

Czytaj także:  5 naturalnych metod antykoncepcji

Kto korzysta ze stosunku przerywanego?

Popularność stosunku przerywanego jest bardzo duża, zarówno wśród młodych ludzi rozpoczynających współżycie, którzy mogą mieć problem z dostępem do innych metod antykoncepcyjnych, jak i wśród ludzi starszych, którzy są przeciwni stosowaniu standardowej antykoncepcji.

Czytaj: Kiedy są dni niepłodne? Jak uniknąć ciąży?

Wady i zalety stosunku przerywanego

 • ZALETY: Przede wszystkim (na pewno teoretycznie) pozwala on na bezpieczne współżycie podczas całego cyklu, także w trakcie dni płodnych. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych metod naturalnej antykoncepcji. Te ostatnie ograniczają bowiem zbliżenia tylko do okresu niepłodności.
 • WADY: Niestety, jednocześnie to metoda ma wiele wad. Po pierwsze, wymaga od mężczyzn ogromnej samokontroli, refleksu i doświadczenia. Po drugie, przerywa akt miłosny, co może znacząco osłabić atmosferę uniesienia i nie wpływa też korzystnie na związek.
  Uprawianie stosunku przerywanego w dłuższej perspektywie może prowadzić do seksualnych zaburzeń – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być nawet źródłem nerwicy i pośrednią przyczyną problemów z potencją u mężczyzn.
  Największą wadą stosunku przerywanego (jako metody antykoncepcji) jest bardzo niska ochrona zajściem w ciążę. Nie zabezpiecza on także przed przenoszeniem chorób drogą płciową.

Czytaj: Niskie libido u mężczyzn - co oznacza?

Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?

W małym stopniu na pewno tak jest, choć wskaźnik Pearla na poziomie 15-28 potwierdza informację, że to dość zawodna metoda antykoncepcji (w ciążę zachodzi średnio 15-28 kobiet na 100 uprawiających stosunek przerywany).

Mała skuteczność tej metody wynika nie tylko z problemów szybkiej reakcji u partnera na zbliżający się wytrysk. Trzeba bowiem wiedzieć, że samo powstrzymanie się od wytrysku w kobiecej pochwie nie chroni przed zapłodnieniem.

Podczas stosunku członek w wzwodzie wydziela małe ilości tzw. preejakulatu – substancji, która zawiera śladowe ilości plemników. Choć preejakulat nie ma takiej „mocy” jak sama sperma uwalniana podczas wytrysku, może doprowadzić do zapłodnienia.

Czytaj: Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Gotowość na ciążę

Stosunek przerywany nie należy do skutecznych metod antykoncepcji i to nie koniec jego słabych stron. Ze względu na brak ochrony przed chorobami, metoda ta powinna być wybierana jedynie przez pary, które dobrze się znają i sobie ufają.

Ponadto dobrze jest, gdy osoby uprawiające ten rodzaj miłości, liczą się z dużym ryzykiem ciąży i biorą to pod uwagę. Decyzja zawsze powinna być podjęta wspólnie. 

Czytaj: Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza