Stosunek przerywany: czy może dojść wtedy do zapłodnienia?

2019-07-10 12:41

Stosunek przerywany często nazywany jest naturalną metodą antykoncepcji, bo ogranicza ryzyko zajścia w ciążę bez używania środków antykoncepcyjnych. Czy samo powstrzymanie wytrysku chroni jednak przed zapłodnieniem?

Planowanie ciąży, metody antykoncepcji
Autor: thinkstockphotos.com Stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcji.

Stosunek przerywany to na pewno jedna z bardziej ekonomicznych metod antykoncepcji, ale czy faktycznie skuteczna? Na czym polega stosunek przerywany? 

Spis treści:

 1. Co to jest stosunek przerywany?
 2. Kto korzysta ze stosunku przerywanego?
 3. Wady i zalety stosunku przerywanego
 4. Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?
 5. Gotowość na ciążę

Co to jest stosunek przerywany?

Jest to stosunek seksualny, podczas którego nie dochodzi do wytrysku w pochwie kobiety, ale poza nią. Mężczyzna tuż przed szczytowaniem wyciąga członka z kobiecej pochwy, aby do jej wnętrza nie dostało się nasienie. Takie działanie ma na celu uniemożliwienie zapłodnienia.

Tyle definicji. Czy jednak uprawianie seksu w ten sposób faktycznie jest w stanie uchronić przed niechcianą ciążą

Czytaj także:  5 naturalnych metod antykoncepcji

Kto korzysta ze stosunku przerywanego?

Popularność stosunku przerywanego jest bardzo duża, zarówno wśród młodych ludzi rozpoczynających współżycie, którzy mogą mieć problem z dostępem do innych metod antykoncepcyjnych, jak i wśród ludzi starszych, którzy są przeciwni stosowaniu standardowej antykoncepcji.

Czytaj: Kiedy są dni niepłodne? Jak uniknąć ciąży?

Wady i zalety stosunku przerywanego

 • ZALETY: Przede wszystkim (na pewno teoretycznie) pozwala on na bezpieczne współżycie podczas całego cyklu, także w trakcie dni płodnych. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku pozostałych metod naturalnej antykoncepcji. Te ostatnie ograniczają bowiem zbliżenia tylko do okresu niepłodności.
 • WADY: Niestety, jednocześnie to metoda ma wiele wad. Po pierwsze, wymaga od mężczyzn ogromnej samokontroli, refleksu i doświadczenia. Po drugie, przerywa akt miłosny, co może znacząco osłabić atmosferę uniesienia i nie wpływa też korzystnie na związek.
  Uprawianie stosunku przerywanego w dłuższej perspektywie może prowadzić do seksualnych zaburzeń – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być nawet źródłem nerwicy i pośrednią przyczyną problemów z potencją u mężczyzn.
  Największą wadą stosunku przerywanego (jako metody antykoncepcji) jest bardzo niska ochrona zajściem w ciążę. Nie zabezpiecza on także przed przenoszeniem chorób drogą płciową.

Czytaj: Niskie libido u mężczyzn - co oznacza?

Czy stosunek przerywany chroni przed zapłodnieniem?

W małym stopniu na pewno tak jest, choć wskaźnik Pearla na poziomie 15-28 potwierdza informację, że to dość zawodna metoda antykoncepcji (w ciążę zachodzi średnio 15-28 kobiet na 100 uprawiających stosunek przerywany).

Mała skuteczność tej metody wynika nie tylko z problemów szybkiej reakcji u partnera na zbliżający się wytrysk. Trzeba bowiem wiedzieć, że samo powstrzymanie się od wytrysku w kobiecej pochwie nie chroni przed zapłodnieniem.

Podczas stosunku członek w wzwodzie wydziela małe ilości tzw. preejakulatu – substancji, która zawiera śladowe ilości plemników. Choć preejakulat nie ma takiej „mocy” jak sama sperma uwalniana podczas wytrysku, może doprowadzić do zapłodnienia.

Czytaj: Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Gotowość na ciążę

Stosunek przerywany nie należy do skutecznych metod antykoncepcji i to nie koniec jego słabych stron. Ze względu na brak ochrony przed chorobami, metoda ta powinna być wybierana jedynie przez pary, które dobrze się znają i sobie ufają.

Ponadto dobrze jest, gdy osoby uprawiające ten rodzaj miłości, liczą się z dużym ryzykiem ciąży i biorą to pod uwagę. Decyzja zawsze powinna być podjęta wspólnie. 

Czytaj: Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza