Kiedy są dni niepłodne? Jak uniknąć ciąży?

2022-02-21 15:53

Wiedza o tym, kiedy są dni niepłodne jest niezbędna, gdy chcesz uniknąć ciąży. Przeczytaj albo posłuchaj, jak wyliczyć dni niepłodne, w czasie których możesz współżyć bez ryzyka, że zajdziesz w ciążę? 

Kkiedy są dni płodne?
Autor: Getty images

Dni niepłodne przypadają przez większość cyklu menstruacyjnego. Do zapłodnienia może bowiem dojść wyłącznie w okolicy owulacji: kilka dni przed nią i kilka dni po niej.

To dlatego, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety 3-5 dni. Termin owulacji trudno precyzyjnie wyznaczyć, przyjmuje się więc, że dni płodne obejmują 5 dni przed owulacją (uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej) i 4 dni po owulacji.

Pozostałe dni cyklu są dniami niepłodnymi.

Spis treści:

  1. Jak wygląda cykl rozrodczy kobiety?
  2. Jak obliczyć dni niepłodne?
  3. Czy obliczanie dni niepłodnych to dobra metoda antykoncepcyjna?
  4. Co zaburza cykl rozrodczy?
6 faktów na temat antykoncepcji

Jak wygląda cykl rozrodczy kobiety?

Cykl owulacyjny (28-dniowy) zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki – to pierwszy dzień cyklu. Pierwsza część cyklu to dni niepłodne. W tym czasie, ok. 5. dnia cyklu w jajnikach zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe. Jeden z nich to pęcherzyk Graafa, zawierający komórkę jajową.

W 14. dniu cyklu dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia dojrzałej komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia (jest to owulacja, czyli jajeczkowanie). Na 2-3 dni przed owulacją oraz kilka dni po niej występują u kobiety dni płodne. Komórka jajowa przesuwa się wtedy do jajowodu i tam czeka na ewentualne zapłodnienie.

Sprawdź: Kalkulator dni płodnych - wylicz swoje dni płodne

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Jak obliczyć dni niepłodne?

Dni niepłodne występują przed owulacją (to tzw. okres płodności względnej) oraz po niej (okres bezpłodności bezwzględnej), czyli po obumarciu komórki jajowej, aż do wystąpienia kolejnej miesiączki.

Faza niepłodności względnej zależy od momentu, kiedy komórka jest już dojrzała, może trwać kilka lub kilkanaście dni, zdarza się też, że występuje podczas miesiączki, dlatego jeśli kobieta chce na pewno uniknąć ciąży, powinna powstrzymać się od współżycia w te dni lub użyć wtedy jakiejś metody antykoncepcyjnej (np. prezerwatywy).

Faza niepłodności bezwzględnej trwa zwykle około 14 dni i w tym czasie istnieje pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Uwaga! W regularnym cyklu trwającym 28 dni owulacja następuje na 14 dni przed końcem cyklu. Jeśli jednak cykl jest dłuższy lub krótszy, dni płodne i dni niepłodne będą wypadały inaczej.

Na przykład w cyklu 26-dniowym owulacja wypadnie 12. dnia, a przy cyklu 30-dniowym owulacja następuje 16. dnia. Jeśli cykl jest krótki, a miesiączki długie, jajeczkowanie następuje jeszcze w czasie okresu. Ponadto termin jajeczkowania może się przesunąć wskutek stresu, niewyspania, przemęczenia, choroby, podróży.

Czy obliczanie dni niepłodnych to dobra metoda antykoncepcyjna?

Nie! Naturalna metoda antykoncepcji, czyli sama metoda kalendarzykowa nie wystarczy, by zapewnić skuteczną antykoncepcję. Należy ją połączyć z metodą termiczną (codziennym mierzeniem temperatury w pochwie lub pod językiem) oraz obserwacją śluzu szyjkowego.

Nawet jednak w połączeniu te naturalne metody antykoncepcyjne nie znajdują zastosowania u wszystkich kobiet. Nie da się np. wyliczyć owulacji, gdy kobieta ma cykle nieregularne (wtedy za dni płodne trzeba uznać aż 75 proc. cyklu).

Wyliczanie dni płodnych i niepłodnych jest możliwe u kobiet dojrzałych, prowadzących uregulowane życie seksualne, o regularnym trybie życia.

Czytaj: Test owulacyjny - czy to działa?

6 zaskakujących faktów na temat antykoncepcji WIDEO

Warto wiedzieć

Co zaburza cykl rozrodczy?

Obliczanie, kiedy są dni płodne i dni niepłodne nie jest matematycznie trudne. Trzeba jednak pamiętać, że na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu wpływa szereg czynników: choroba, stres, spadek wagi ciała, zmiana klimatu, intensywna aktywność fizyczna.

Niektóre na przykład zaburzają cykl miesiączkowy. Kalendarz dni płodnych nie do końca sprawdza się zatem jako antykoncepcja. Choć komórka jajowa żyje tylko przez 24 godziny, nie oznacza to jednak, że w pozostałe dni cyklu nie można zajść w ciążę.

SPRAWDŹ: Kalkulator miesiączkowy

Mjakmama24.pl

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne

Pytanie 1 z 7
Owulacja to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza