Ból pochwy, a wulwodynia: objawy i leczenie

2015-01-23 10:31 Katarzyna Stańczyk
Ból pochwy
Autor: thinkstockphotos.com Ból pochwy nie musi oznaczać infekcji intymnej. Jeśli ma charakter przewlekły, może być objawem wulwodynii.

Ból pochwy przybiera niekiedy postać chroniczną i nie świadczy intymnej infekcji, ale o chorobie, zwanej wulwodynią. Czym jest ta choroba i jak leczyć wulwodynię? Czy wulwodynia może utrudniać zajście w ciążę?

Pieczenie, swędzenie, ból przy oddawaniu moczu to zwykle objawy infekcji intymnej pochwy, z która należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Kiedy jednak mimo stosowania leków ból pochwy nie mija, może to oznaczać wulwodynię, chorobę przewlekłą. Co zrobić, kiedy odczuwamy ból przedsionka pochwy, jakie są objawy i metody leczenia wulwodynii?

Ból pochwy: czym jest wulwodynia?

Wulwodynia nie jest powikłaniem infekcji intymnej pochwy. To choroba przewlekła, której przyczyny ciężko jest określić. Lekarze uznają, że powodują ją uszkodzenia nerwów lub nadmierna wrażliwość skóry. Być może wpływ na jej występowanie mają również geny.

Ból pochwy: objawy wulwodynii

Wulwodynia objawia się chronicznym bólem pochwy, bólem krocza lub sromu. Uczucie bólu pochwy jest tak silne, że przeszkadza nie tylko w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, ale również we współżyciu seksualnym. Ból pochwy i dyskomfort psychiczny mogą stać się przyczyną problemów z płodnością.

Ból pochwy: leczenie wulwodynii

Wulwodynię można leczyć na kilka sposobów: farmakologicznie, poprzez zabiegi rehabilitacji mięśni dna macicy oraz chirurgicznie. Pacjentkom proponuje się również psychoterapię jako metodę na rozluźnienie spiętego i zestresowanego organizmu. Lekarz może również zalecić właściwą dietę w celu wyeliminowania czynników, które mogą nasilać dolegliwości związane z bólem pochwy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE