Bóle menstruacyjne a brak okresu: przyczyny. Gdy boli brzuch, a miesiączki nie ma

2020-08-13 10:23
Bóle menstruacyjne a brak okresu
Autor: thinkstockphotos.com

W terminie spodziewanej miesiączki boli cię brzuch, ale okresu jak nie było, tak nie ma? Przeczytaj, dlaczego i w jakich przypadkach bóle menstruacyjne nie zwiastują miesiączki, i co wtedy robić. 

Wydawałoby się, że miesiączka to nieodłączny, comiesięczny towarzysz każdej zdrowej kobiety, która nie jest w ciąży, i która nie miała jeszcze menopauzy (czyli ostatniej miesiączki w życiu). Tak jednak nie jest.

W artykule przeczytasz:

M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Bóle menstruacyjne to dobry znak

Cykl miesiączkowy, a wraz z nim wszystkie objawy, które mu towarzyszą (m.in. bóle menstruacyjne) to w pewnym sensie wyznacznik prawidłowej pracy układu hormonalnego.

Reguluje go układ: podwzgórze – przysadka mózgowa – jajniki. Znajdujące się w mózgu podwzgórze pobudza przysadkę do wydzielania dwóch hormonów: FSH i LH.

FSH odpowiada za dojrzewanie pęcherzyka Graafa, który w stosownym momencie uwalnia komórkę jajową. LH z kolei – konkretnie wzrost jego poziomu – jest dla jajników sygnałem do owulacji i wytworzenia ciałka żółtego, które uwalnia hormon – progesteron.

Bóle menstruacyjne a wtórny brak miesiączki

Jakikolwiek brak równowagi w tym całym sterowanym hormonami procesie może doprowadzić do tzw. wtórnego braku miesiączki. To sytuacja, w której okres nie pojawia się w spodziewanym terminie, choć wcześniej wszystko było w porządku. 

Czytaj:

Ból jajników przed okresem - czy powinien Cię niepokoić?

Spóźniający się okres - przyczyny spóźniania się okresu

Bóle menstruacyjne bez okresu

Jednak brak miesiączki  nie zawsze jest spowodowany problemami hormonalnymi. Lista przyczyn, z jakich bóle menstruacyjne mogą się pojawić mimo braku okresu, jest dość długa. Oto najczęstsze z nich.

Bóle menstruacyjne a ciąża

Bóle menstruacyjne w terminie miesiączki są częstym, i najzupełniej prawidłowym, objawem wczesnej ciąży. Pojawiają się na skutek pierwszych z całego ciągu zmian hormonalnych, jakie przygotowują organizm do ciąży: na skutek działania hormonów rozluźniają się stawy krzyżowo-biodrowe i rozciągają więzadła podtrzymujące macicę, co powoduje odczucia zbliżone do tych, jakie odczuwane są w terminie miesiączki.

Bóle menstruacyjne a nagła utrata wagi

Jeśli ostatnio sporo schudłaś, również możesz nie mieć miesiączki, mimo odczuwania typowego dla menstruacji bólu.

Mechanizm tego zjawiska jest już dość dobrze poznany. Tzw. funkcja endokrynna jajników, czyli produkowanie przez nie hormonów, dzięki którym pojawia się miesiączka, zależy bowiem nie tylko od hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, lecz również od wydzielanych przez tkankę tłuszczową substancji o działaniu hormonopodobnym.

Jeśli – na przykład na skutek drastycznej diety – tkanki tłuszczowej nagle ubędzie, krwawienie miesiączkowe może się nie pojawić, mimo że w jego spodziewanym terminie pojawi się charakterystyczny ból brzucha.

Czytaj:

Plamienie zamiast okresu - kiedy kalendarz miesiączkowy płata figle

Śluz przed okresem - jaki śluz jest przed miesiączką?

Bóle menstruacyjne a otyłość

Brak miesiączki mimo odczuwanego bólu menstruacyjnego niekiedy pojawia się również przy otyłości. Oczywiście, nie sposób z tygodnia na tydzień przybrać na wadze kilkunastu kilogramów – nawet jeśli masz niepohamowany apetyt, organizm potrzebuje czasu by odłożyć zapas tkanki tłuszczowej.

Komórki tej tkanki wytwarzają zaś czynnik wzrostu IGF, którego działanie jest podobne do insuliny. Im więcej tkanki, tym więcej produkuje ona – i uwalnia – owej substancji.

Jej działanie nie jest obojętne dla organizmu: doprowadza ona do insulinooporności (czyli braku wrażliwości na insulinę), zaburza również rozwój pęcherzyka Graafa – w efekcie dochodzi więc do zaburzeń cyklu miesiączkowego i krwawienie nie pojawia się, mimo że brzuch boli, jak podczas miesiączki.

Bóle menstruacyjne a stres

Nawet doraźny, ale bardzo silny stres lub negatywne przeżycie psychiczne wzmagają produkcję androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, a one z kolei zaburzają cykl miesiączkowy.

Może się więc zdarzyć, że jeśli masz za sobą silne przeżycia (w tym również strach przed niechcianą ciążą) miesiączka nie pojawi się w terminie mimo że będziesz odczuwała typowe dla niej dolegliwości.

Bóle menstruacyjne a przemęczenie

Gospodarkę hormonalną może rozregulować również przemęczenie, i to zarówno te długotrwałe, jak i jednorazowy, za to spory, wysiłek fizyczny.

Brzuch będzie cię wtedy bolał, ale okres może się nie pojawić – organizm jest wyczerpany, więc pracuje niejako w trybie awaryjnym, by nie dopuścić do dalszej utraty sił, związanych z krwawieniem, w trakcie którego dochodzi do utraty czerwonych krwinek i żelaza.

Czytaj:

Chroniczne zmęczenie: jak je rozpoznać i jakie zrobić badania?

Ból głowy przed okresem, a nawet migrena miesiączkowa

Bóle menstruacyjne a infekcja

Jeśli niedawno miałaś anginę, grypę lub jakąś inną infekcję, np. zapalenie dróg moczowych, możesz się spodziewać, że w terminie spodziewanej miesiączki pojawi się ból brzucha, ale bez krwawienia.

Takie kilkudniowe opóźnienie się okresu spowodowane jest fizjologią: wyczerpany walką z mikrobami organizm najpierw musi dojść do siebie. Gdy wrócisz do zdrowia, wszystko również wróci do normy.

Bóle menstruacyjne a zespół policystycznych jajników

To dolegliwość, w trakcie której nie dochodzi do owulacji – pęcherzyk Graafa nie rośnie, nie uwalnia komórki jajowej, lecz obumiera, zamieniając się w małą torbiel, zwaną również cystą.

Gdy takich cyst przybywa, pojawiają się zaburzenia miesiączkowania: miesiączki nie ma, mimo, że brzuch boli w charakterystyczny dla okresu sposób.

Zespołowi PCOS najczęściej towarzyszy szereg innych objawów:

  • nadmierne owłosienie (hirsutyzm)
  • łojotok
  • nieuzasadnione dietą przybieranie na wadze
  • torbiele są dobrze widoczne w badaniu USG

Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie PCOS, jak najszybciej zgłoś się do ginekologa, gdyż nieleczona choroba utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia zajście w ciążę.

Bóle menstruacyjne a przyjmowanie niektórych leków

Jeśli masz nadciśnienie lub na stałe przyjmujesz inne leki (w tym psychotropowe), może się zdarzyć, że w terminie spodziewanej miesiączki zamiast okresu poczujesz jedynie ból brzucha. Takie efekty uboczne dają bowiem niektóre medykamenty.

Zrób to koniecznie

Jeśli okres nie pojawia się kilka razy z rzędu, mimo, że w terminie miesiączki odczuwasz ból brzucha, jesteś rozdrażniona, opuchnięta, słowem – występują wszystkie charakterystyczne dla menstruacji dolegliwości – skontaktuj się z lekarzem, gdyż wymaga to diagnostyki. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza