Jakie choroby przenoszą komary? Czym można zarazić się po ukąszeniu komara?

2019-11-25 18:14
Choroby przenoszone przez komary
Autor: Getty Images

Choroby przenoszone przez komary kojarzą się przede wszystkim z tropikami i żyjącymi tam komarami tygrysimi. Jednak już w Europie i w Polsce sporadycznie pojawiają się przypadki groźnych chorób przenoszonych przez komary. Czym można zarazić się po ukąszeniu komara?

Komary tropikalne przenoszą wyjątkowo groźne choroby - malarię, gorączkę Denga, żółtą febrę i filariozę. Jednak do niedawna żaden kraj europejski nie był zagrożony pojawieniem się tych niebezpiecznych dla człowieka gatunków. W zeszłym roku komary tygrysie pojawiły się w południowej Francji i na Wybrzeżu Atlantyckim. Przywędrowały prawdopodobnie z Afryki, są dużo większe od tych nam znanych, bardziej agresywne i często są nosicielami wyżej wymienionych chorób. 

W Polsce pojawiła się niedawno choroba pasożytnicza, która może być przenoszona przez komary - dirofilarioza. Choroba ta atakuje przede wszystkim psy i w sprzyjających warunkach może zostać przeniesiona ze zwierzęcia na człowieka poprzez ukąszenie komara.

Ryzyko zarażenia się jest jednak niewielkie. Populacja zarażonych zwierząt nie przekracza 20%, a aby doszło do przeniesienia choroby na komara, a następnie na człowieka, pasożyt musi być w odpowiednim stadium rozwoju. Rzadko też zdarza się, aby nasz system immunologiczny nie odrzucił pasożyta.

Szczęśliwie najczęstszą konsekwencją ukąszenia przez polskiego komara jest uporczywe swędzenie.

Czytaj także: 14 pytań o choroby zakaźne w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE