Śluz płodny i niepłodny - obserwacja śluzu, metoda Billingsów

2019-07-08 12:25

Jak rozróżnić śluz płodny i śluz niepłodny w pochwie? Pomocna w tym może być metoda Billingsów. To naturalna metoda planowania rodziny, polegająca na obserwacji śluzu w celu ustalenia dni płodnych. Przeczytaj albo posłuchaj, jak rozpoznać śluz płodny i niepłodny.

Metoda Billingsów
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Metoda Billingsów wymaga od kobiety dużej samodyscypliny.

Obserwacja śluzu płodnego i niepłodnego to tzw. metoda Billingsów, która swoją nazwę wzięła od nazwiska Johna i Evelyn - australijskiego małżeństwa, które jako pierwsze ją opisało.

Spis treści:

  1. Po co obserwuje się śluz?
  2. Jak rozróżnić śluz płodny i śluz niepłodny?
  3. Cykl miesiączkowy na podstawie obserwacji śluzu
  4. Śluz płodny - szansa na zapłodnienie
  5. Jak obserwować śluz?
  6. Obserwacja śluzu - czy to dobra metoda antykoncepcji?
  7. Wady i zalety obserwacji śluzu

Po co obserwuje się śluz?

Za wytwarzanie śluzu szyjkowego odpowiedzialne są gruczoły szyjki macicy, a jego rola w procesie zapłodnienia jest niemała.

Metodę Billingsów nazywa się inaczej oceną lub obserwacją śluzu szyjkowego. Metoda ta polega bowiem na ocenieniu, czy zaobserwowany śluz jest płodny (a więc sprzyja zapłodnieniu) czy niepłodny.

Ocena śluzu pomaga w naturalnym planowaniu rodziny: gdy kobieta zauważy u siebie pojawienie się śluzu płodnego, a nie chce zajść w ciążę, razem z partnerem powinna powstrzymać się przed współżyciem.

Jak i inne metody antykoncepcji naturalnej, obserwacja śluzu wymaga od partnerów, zwłaszcza od kobiety, niemałej samodyscypliny.

Jak rozróżnić śluz płodny i śluz niepłodny?

Śluz wytwarzany przez kobiecy organizm może mieć dwie formy. Estrogenną, której towarzyszy wzrost poziom estrogenu w organizmie, właściwą dla okresu płodnego i gestagenną - wyróżniającą się zwiększeniem produkcji progesteronu - dla okresu niepłodności.

  • Śluz płodny jest śliski, kleisty, nie ma żadnych grudek. Jeśli ktoś ująłby go dwa palcami, wytworzyłyby się między nimi dwie nitki. Kobieta w czasie jego wytwarzania ma poczucie wilgotności w okolicy pochwy. To jeden z objawów owulacji.
  • Śluz niepłodny daje uczucie suchości w pochwie. Nie jest śliski i nie dałoby się z niego utworzyć kleistych nitek. Często jest mętny, o białawej lub żółtawej barwie, określany jako gęsty i kłaczkowaty. 

Cykl miesiączkowy na podstawie obserwacji śluzu

Według metody Billingsów w dniu po ustaniu miesiączki rozpoczyna się tzw. okres suchy, czyli niepłodny. Czas jego trwania to około czterech dni.

W tym czasie kobieta może w ogóle nie obserwować wydzielania się jakiegokolwiek śluzu. Przez kilka następnych dni pojawia się lepka, gęsta i niezbyt obfita wydzielina. Ona również oznacza, że kobieta w tym czasie nie jest płodna.

Natomiast gdy śluz stanie się bardziej obfity - gęsty, śliski i klarowny - oznacza to rozpoczęcie fazy płodnej. W ostatnim dniu jego występowania następuje owulacja, która jest szczytem płodności.

Po trzech dniach od wystąpienia śluzu płodnego, znów następuje okres niepłodny - po jajeczkowaniu śluz znów zaczyna przybierać formę nierozciągliwego i matowego. Oznacza to, że partnerzy mogą ponownie rozpocząć współżycie, bez ryzyka zajścia w ciążę - aż do kolejnej miesiączki.

Natomiast jeśli śluz znów zacznie przybierać wygląd charakterystyczny dla płodnego - wskazane jest powstrzymanie się przed współżyciem.

Polecamy:

Kalkulator DNI PŁODNE - sprawdź swoją płodność

Objawy jajeczkowania - jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać dni płodne? Wideo

Śluz płodny - szansa na zapłodnienie

Metoda Billingsów podkreśla, jak ważne jest występowanie śluzu płodnego dla procesu zapłodnienia. Umożliwia on plemnikom przeżycie w środowisku pochwy (to właśnie dzięki śluzowi plemniki mają zapewnione odpowiednie do przetrwania Ph) i ułatwia ich transport.

Gdy śluz płodny nie występuje,plemniki już po kilku godzinach tracą one zdolność poruszania się i nie są zdolne przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy.

Czytaj: Kapacytacja plemników, czyli skąd plemniki wiedzą, jak dotrzeć do jajowodu

Jak obserwować śluz?

Obserwacja śluzu  wymaga dużej systematyczności oraz dokładności. Szacuje się, że dopiero po upływie dziewięciu miesięcy od jej wprowadzenia kobieta zyskuje wprawę w ocenie śluzu w pochwie.

W jaki sposób najwygodniej taką obserwację przeprowadzać? Wystarczy przyłożyć papier toaletowy do ujścia pochwy i ocenić, jakie odczucie temu towarzyszy. Czy suchości (w tym okresie może się zdarzyć, że śluz w ogóle się nie pojawi), czy wilgotności, czy wreszcie - mokrości.

W przypadku pojawienia się śluzu można określić jego konsystencję. Jeśli jest kłaczkowaty, nierozciągliwy i mętny - mamy do czynienia ze śluzem niepłodnym. Natomiast w przypadku śluzu bez grudek i rozciągliwego, można mówić o śluzie płodnym.

Sprawdź: Jak prowadzić kalendarz miesiączkowy?

Obserwacja śluzu - czy to dobra metoda antykoncepcji?

Najpopularniejszą metodą mierzenia skuteczności antykoncepcji jest wskaźnik Pearla. Jego działanie jest bardzo proste: pokazuje, jak wiele ciąż pojawiło się u stu kobiet stosujących daną metodę w ciągu roku.

I tak, jeśli w przypadku danej metody wskaźnik Pearla wynosi 5, oznacza to, że na sto kobiet stosujących konkretny środek antykoncepcji pięć zaszło w ciążę.

W przypadku metody Billingsów dane te są bardzo szerokie. Wynoszą od 0,9 do 23 w zależności od dokładności prowadzonych przez kobiety obserwacji.

Czytaj: Naturalne metody antykoncepcji: 5 najbardziej popularnych metod

Wady i zalety obserwacji śluzu

Niewątpliwą zaletą metody Billingsów jest fakt, że nie wpływa ona negatywnie na zdrowie kobiety i może odpowiadać tym z nich, dla których ważne jest dostosowanie się do nauki Kościoła w zakresie antykoncepcji.

Metoda Billingsów ma jednak również swoje minusy. Nie jest skuteczna w przypadku kobiet, które nie potrafią dokładnie obserwować śluzu, dlatego nie zaleca się im jej stosowania.

Jej skuteczność może być również zmniejszona w przypadku pań, które nie mają regularnej miesiączki. Nie jest także wskazana w przypadku karmienia piersią.

Obserwacji śluzu nie towarzyszy mierzenie temperatury, co może powodować kłopoty z odróżnieniem krwawienia śródcyklicznego od miesięcznego.

Dyskusja na Forum: Jak pogodzić stosowanie antykoncepcji ze swoją wiarą? Dołącz do dyskusji na forum Mjakmama24.pl

Nie przegap wideo: Ginekolog wyjaśnia, jak rozpoznać dni płodne

QUIZ: Sprawdź, czy umiesz rozpoznać dni płodne

Pytanie 1 z 7
Owulacja to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza