Przerost warg sromowych: przyczyny dużych i wystających warg sromowych

2015-11-30 15:11 Anna Kuliberda
Infekcje intymne
Autor: thinkstockphotos.com Przerost warg sromowych powoduje nie tylko dyskomfort, ale i ból.

Przerost warg sromowych to nie tylko problem natury estetycznej, ale również dolegliwość utrudniająca normalne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny dużych warg sromowych i czy można ten problem skutecznie rozwiązać?

Posłuchaj, jakie są przyczyny przerostu warg sromowych.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

W budwie anatomicznej narzadow rodnych kobiety wyróżniamy m.in. wargi sromowe większe (zewnętrzne) i mniejsze (wewnętrzne), ale są sytuacje, gdy dochodzi do całkowitego zaburzenia tego porządku. Dzieje się tak w momencie, gdy wewnętrzne, z natury mniejsze wargi sromowe stają się dużo większe od warg zewnętrznych. Lekarze za przerost uznają wargi sromowe, których długość od postawy do krawędzi przekracza 4 cm. Przerost warg sromowych może być jednostronny lub dwustronny, bywa również tzw. przerost asymetryczny.

>> Suchość pochwy. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Przerost warg sromowych to problem nie tylko estetyczny

Jeśli wargi sromowe wewnętrzne przykrywają wargi zewnętrzne mówimy o nieprawidłowości. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy ten przerost jest znaczący i zaczyna mieć wpływ na kobiece samopoczucie. Zwykle w przypadku tej wady, największą uciążliwością jest dyskomfort i ograniczenia, jakie nakłada ona na kobietę, choć i estetyka też ma dla wielu kobiet ogromne znaczenie. Przerost warg sromowych może sprawić, że maleje poczucie atrakcyjności, kobieta może mieć problem z prowadzeniem udanego życia seksualnego, bo najzwyczajniej w świecie się wstydzi wyglądu swojej pochwy. Czasem wargi sromowe osiągają takie rozmiary, że nie da się tego mankamentu ukryć pod kostiumem kąpielowym czy bielizną, co wyłącza kobietę z wielu aktywności. Dodatkowo, w tym przypadku problem stwarza utrzymanie właściwej higieny intymnej.

Poza dyskomfortem związanym z wyglądem pochwy, w przypadku tej wady dochodzą jeszcze uciążliwości związane z bólem, jaki ona powoduje. Bywa, że cierpienie sprawia noszenie normalnej bielizny czy przylegających do ciała spodni. Dochodzi do bolesnych otarć. Ocierające się o siebie wargi sromowe uniemożliwiają wręcz uprawianie niektórych sportów jak np. jazda na rowerze, jazda konna, jazda na nartach. To wszystko sprawia, że przerost warg sromowych często urasta do rangi naprawdę poważnego problemu.

>> Ciasna pochwa po porodzie: przyczyny, objawy. Co robić, gdy pochwa jest za ciasna?

Przyczyny przerostu warg sromowych

Zbyt duże wargi sromowe to zwykle przypadłość, która towarzyszy kobiecie od zawsze. Najczęściej to wada wrodzona, na którą nie mamy wpływu. Czasem to genetyka, czasem taki po prostu urok. A jednak bywają przypadki, że przerost warg sromowych może być wadą nabytą. Zdarza się to oczywiście bardzo rzadko jako swoiste „powikłanie”:

  • na skutek intensywnego i bogatego życia seksualnego, częstej masturbacji,
  • na skutek noszenia biżuterii intymnej,
  • po licznych porodach lub porodach trudnych,
  • po leczeniu hormonalnym w dzieciństwie,
  • na skutek przewlekłych infekcji pochwy,
  • na skutek podrażnień skóry pod wpływem nietrzymania moczu.

Przerost warg sromowych w bardzo odosobnionych przypadkach może być dziełem hormonów, a raczej ich zaburzeniami w organizmie. Istnieją również choroby, którym może towarzyszyć ta wada. Zaliczamy do nich np. obrzęk chłonny lub mielodysplazję.

>> Pochwa po porodzie: jak się zmienia i kiedy wraca do stanu sprzed porodu?

Czy można zmniejszyć wargi sromowe?

Jedyną skuteczną metoda likwidowania wady jest operacja plastyczna tzw. labioplastyka. Jest ona bardzo bezpieczna i co najważniejsze – skuteczna. Pozwala przywrócić wargom sromowym odpowiednie proporcje i tym samym zakończyć uciążliwości, które powodowała ta wada. Jeśli wada nie ma tylko charakteru estetycznego i uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie, lekarz ginekolog może skierować taką pacjentkę na taki zabieg w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że to są bardzo nieliczne przypadki i to te najtrudniejsze. Koszt przeprowadzenia labioplastyki w prywatnym gabinecie chirurgii plastycznej wynosi około 3 tysięcy złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
WASYL
|

Powiem Wam Panie, że jest taki kraj w Afryce, Uganda, w której większość kobiet ma duże wargi sromowe. Nie dlaczego, że takie się rodzą, tylko stosuje się specjalne środki aby wargi powiększyć, aby wyszły na zewnątrz. A im większe, tym bardziej świadczą o atrakcyjności kobiety. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w Ugandzie chcą aby wargi były duże i bardzo wystające. A Wy kobiety uważacie, że wystające wargi, to coś złego? W mojej ocenie z racji, że wargi są bardzo delikatne i czułe na doznania, dodają urody kobiecie. Miałem okazję być z kobietą, która nie miała wcale, nic. Nie było żadnej większej przyjemności, ba, nawet dla niej, ponieważ sfera wrażliwości była znacznie mniejsza.

Sandra Jałowiec
|

Nie sądzę, żeby to była wielka tragedia jeśli ma się taki malutki przerost ale czasami i malutka rzecz potrafi zniszczyć poczucie własnej wartości jeśli na przykład ktoś to skomentuje czy wyśmieje. Traumy zostają na lata i niestety wiem to po sobie. Mi labioplastyka bardzo pomogła uwierzyć w siebie, zwłaszcza że w klinice www.efecta.eu mogłam sobie szczerze o tym porozmawiać z panią lekarką, wszystko mi wytłumaczyła jak to będzie wyglądać. Więc i strachu nie było przed zabiegiem.

OLA
|

faceci o tym marzą? z krzykiem większość by uciekła. a poza tym co facet może o tym wiedzieć i jeszcze do tego się wypowiada. nawet nie wiesz jak uciążliwe to jest, wstydzisz się iść na basen, przebrać spodnie w grupie ludzi, rozebrać przed chłopakiem, bo z majtek wystają ci wielkie wary, nie wiesz co mówisz, bo jesteś facetem i nie masz takiego problemu, więc nie wypowiadaj się na tematy które są ci obce..

Marcin
|

Przecież o dużych wargach marzy każdy facet, po co wy plastycy takie głupoty tym babką wmawiacie ? Na zebry a nie do skalpela!