Ślad po opryszczce. Jak go usunąć? Czy zniknie sam?

2019-12-10 11:56 Edyta Folwarska
Ślad po opryszczce. Jak go usunąć? Czy zniknie sam?
Autor: Getty Images

Opryszczka, czyli inaczej zimno na ustach, pojawia się bardzo często w okresie jesiennym oraz wtedy kiedy nasz organizm jest osłabiony. Łatwo ją wyleczyć, jednak czasami może pozostać po niej blizna. Jak się pozbyć śladów po opryszczce?

Opryszczka, czyli zimno, to zmora każdego z nas. Ten nieapetyczny wyprysk wokół ust może nam znacznie uprzykrzyć życie. Jednak po tygodniu kuracji znika.

Zdarza się jednak czasami, że zostawi po sobie bliznę w postaci czerwonej plamy. Co wtedy zrobić? Zazwyczaj taka czerwona plama powinna zniknąć sama. Całkowity zanik powinien nastąpić po ok. 3 miesiącach. Jeśli jednak tak się nie stanie, na bliznę stosować trzeba maści na blizny bądź te lecznicze na opryszczkę.

Większość maści na opryszczkę posiada tę samą substancję czynną, czyli acyklowir, jednak możemy spotkać tez maści i leki na bazie kwasu acetylosalicylowego, glikolpropylenowy, denotywiru, a także mieszankę acyklowiru z hydrokortyzonem.

Również maści natłuszczające powinny szybko usunąć czerwoną plamę po opryszczce. Jeśli żadne maści nie pomogą, konieczna będzie wizyta u lekarza i wykonanie zabiegu dermatokosmetycznego.

Przeczytaj także: Opryszczka w ciąży - nie lekceważ jej! Dlaczego może być niebezpieczna?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE