"Moja 12-letnia córka oświadczyła, że przechodzi na dietę, bo jest za gruba"

2021-09-06 14:12
12-latka się odchudza - czy to powód do niepokoju?
Autor: Getty images 12-latka się odchudza - czy to powód do niepokoju?

Wiem, że wiele nastolatek marzy o tym, by zostać modelkami, aktorkami. Żeby ten cel osiągnąć są w stanie zrobić naprawdę dużo. Ale czy odchudzanie w wieku 12 lat to nie przesada?

12-latka na diecie

Kiedy poruszyłam ten temat na jednej z internetowych grup dla kobiet, nie przeczytałam żadnej sensownej rady. Dowiedziałam się za to, że to, że córka w plecaku przynosi zrobione przeze mnie kanapki, to zapewne dowód na to, że nie umiem ich robić. Niesmacznie gotuję, może komentuję jej wygląd, a może w ogóle komentuję za mało, bo mało rozmawiamy.

Fakt jest jednak taki, że moja 12-letnia córka oświadczyła, że musi się odchudzać, bo jest za gruba. Tak, jest za gruba, choć ja sama martwię się, czy nie ma niedowagi. Bo problem nie leży w jej wadze, ale w niskiej samoocenie.

Przypuszczam, że wchodzi w wiek, w którym chce być postrzegana nie jako dziewczynka, ale jako kobieta. A dorosłe kobiety się odchudzają. Jej 16-letnia sąsiadka także.

Jednak problem w tym, że moja córka ma dopiero 12 lat i dieta odchudzająca, zwłaszcza ta polecona przez rówieśniczki (a'la głodówka), może odbić się na jej zdrowiu, a w przyszłości także na wyglądzie.

Zobacz także: Zamknięty w sobie nastolatek - jak do niego dotrzeć?

Bulimia - poważny problem nastolatek

Córka ma wagę w normie, stosuje dietę odchudzającą

Boję się, co będzie za kilka lat. Byłam z córką u lekarza, żeby upewnić ją w tym, że jej waga jest w normie, że nie ma powodu, by się odchudzać, stosować jakiekolwiek diety.

Wydaje mi się, że rzeczowe argumenty lekarza trafiają do niej, jednak wiem, że je tylko wtedy, gdy jestem obok. Przy mnie zjada obiad, chociaż stała się bardzo wybredna. Mówi, że mięso ma za dużo kalorii, pod wpływem jej preferencji zmieniłam sposób gotowania - więcej gotuję i piekę, mniej smażę.

Ale i tak jedyne, co jest w stanie zjeść w całości, to sałatka. A raczej sałata z przyprawami, bez oliwy, ewentualnie z jogurtem naturalnym. Obowiązkowo odtłuszczonym.

Zobacz także: Zaburzenia odżywiania u młodzieży

Większość koleżanek z klasy Majki już się odchudza

Moja córka nie jest wyjątkiem. Wiem, że jej rówieśniczki także się odchudzają, bo chcą wyglądać jak ich idolki, których zdjęcia pojawiają się nie tylko w internecie, lecz także na billboardach, w reklamach w telewizji.

Chociaż sama nie korzysta jeszcze z mediów społecznościowych, jej koleżanki owszem. Dziewczyny w jej wieku porównują się z "idealnymi" figurami modelek i aktorek i same chciałyby wyglądać podobnie. Zamiast dostrzegać swoje piękno (ich 12-letnie buzie są przecież urocze!), widzą same mankamenty.

Bardzo skupiają się na wyglądzie, porównują swoje wymiary, przejmują ocenami innych. Obawiam się, że samą rozmową z córką wiele już nie zdziałam, potrzebna będzie pomoc psychologa lub psychodietetyka.

Jednak czy Majka zrozumie, że wygląd nie jest najważniejszy, patrząc na własną mamę, która w kółko się odchudza...?

Zobacz także: Anoreksja - objawy, leczenie, możliwe powikłania

Polecamy rozmowę Martyny Wojciechowskiej z psycholożką i terapeutką Joanną Chmurą na temat akceptacji. To ważny temat, ponieważ polskie nastolatki są na ostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o akceptację:

Czy to może być anoreksja?

Pytanie 1 z 17
Czy uważasz, że jesteś gruby/a pomimo, że inni mówią, że jesteś zbyt chudy/a?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza