Ten zakaz miał chronić dzieci, a jest dziurawy. Najmłodsi wciąż mogą kupić energetyki

2024-07-11 12:28

Na początku roku w życie wszedł zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Chociaż w większości miejsc nastolatek nie dostanie żadnego energetyka, jednak wciąż trwają starania, by ominąć zakazy - i to w całkowicie legalny sposób! Dlaczego? Wyjaśniamy.

Napoje energetyzujące dla nieletnich wciąż legalne? Tak omijane są zakazy!

i

Autor: Getty Images Napoje energetyzujące dla nieletnich wciąż legalne? Tak omijane są zakazy!

Sprzedaż energetyków. Zmiany w prawie

1 stycznia 2024 roku wszedł w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. Tego typu napoje nie mogą być sprzedawane na terenie szkół i innych placówek oświatowych (np. przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom jest omijany

Okazuje się jednak, że firmy produkujące napoje energetyzujące mają sposób na obejście zakazu sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży.

Część popularnych energetyków zawiera 14 mg kofeiny na 100 ml. Zgodnie z przepisami, dzieciom nie można sprzedawać napojów zawierających więcej niż 15 mg na 100 ml kofeiny lub tauryny. A więc teoretycznie wszystko odbywa się legalnie.

Pamiętajmy jednak, że pomimo legalności tych napojów, nie są one dla nas zdrowe, zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Warto więc przemyśleć, czy sięgać po niej w sklepie, czy może lepiej zainwestować w wodę lub napoje izotoniczne.

M jak mama - okres dojrzewania

Dlaczego napoje energetyzujące są niezdrowe?

W napojach energetyzujących w składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca i spadek mózgowego przepływu krwi - to skutki nadmiernego spożywania kofeiny, której w jeden puszcze 250 ml znajduje się 80-120 mg. Natomiast przyjmowanie tauryny w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń pracy serca, co jest związane ze zmianą uwalniania wapnia przez ten związek.

Dodatkowo, w jednej puszce znajduje się średnio 25 g cukru, co sprzyja rozwoju otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

I choć napoje energetyczne są reklamowane jako środek dodający energii i polepszający koncentrację, trwa to stosunkowo krótko. Efekt ten utrzymuje się tylko przez około godzinę. Po tym czasie spada stężenie glukozy, obniża się stężenie adrenaliny i dopaminy, a finalnie jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni.

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?