Energetyk a karmienie piersią. Czy można pić energetyki podczas karmienia piersią?

2024-01-30 15:09

Nie da się ukryć, że opieka nad niemowlęciem jest wykańczająca. Nieprzespane noce i ciągła gotowość do opieki nad maluszkiem w ciągu dnia sprawiają, że młode mamy cierpią na niedostatek energii. Czy w związku z tym mogą pomagać sobie energetykami? Czy napoje energetyczne są dozwolone podczas karmienia piersią?

energetyk, a karmienie piersią
Autor: Getty Images Energetyk, a karmienie piersią. Czy wolno pić energetyki będąc mamą karmiącą?

Popularność nie tylko kawy, ale też napojów energetycznych stale rośnie. Żyjemy szybko i chcemy móc "wyciskać" z dnia jak najwięcej się da, często przekraczając bariery naszych organizmów. Na nadmiar sił rzadko kiedy narzekają też młode mamy. Czy te karmiące piersią mogą w chwilach największego zmęczenia sięgać po energetyki? Czy karmienie piersią i energetyki idą w parze podobnie, jak kawa, czy może są zdecydowanie przeciwwskazane? Sprawdzamy.

Dowiedz się: Chciałabyś karmić piersią, ale nie możesz się przełamać? Oto sposoby na pokonanie niechęci

Spis treści

  1. Kofeina w diecie matki karmiącej
  2. Czy można pić energetyki podczas karmienia piersią?
  3. Karmienie piersią a energetyki. Dlaczego warto ich unikać?
Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Kofeina w diecie matki karmiącej

Nie od dziś wiadomo, że mamy karmiące bez problemu mogą sięgać po kawę. Zgodnie z zaleceniami ekspertów mogą spożywać 5-6 mg/kg masy ciała lub ok. 300 mg kawy dziennie. W przeliczeniu to średnio nawet 5 szklanek kawy instant i 1-2 szklanki kawy naturalnej. 

Mimo to, doradcy laktacyjni zachęcają, by obserwować własnego maluszka i jego reakcję na mleko mamy, która wypiła kawę. Nawet dorośli różnie reagują na kofeinę - jedni sa pobudzeni już jedną, słabą kawą wypitą w ciągu dnia, a inni mogą wypijać 5 kaw dziennie bez większego rezultatu. Tak samo i niemowlęta mają często zupełnie odmienne reakcje.

Warto pamiętać, że największe stężenie kofeiny w osoczu matki występuje na około godzinę, 1,5 godziny od wypicia kawy. Choć do mleka matki trafia mniej niż 1 proc. spożytej przez nią kofeiny, to i tak,  biorąc pod uwagę, że kofeinę znajdziemy też w herbacie czy czekoladzie, warto wypić ją tuż po karmieniu, a nawet w jego trakcie. Dzięki temu do organizmu maluszka przedostanie się możliwie najmniej pobudzającej substancji, bo zanim nastąpi kolejne karmienie, stężenie kofeiny w osoczu już spadnie. 

Czy można pić energetyki podczas karmienia piersią?

Skoro zatem przeciętnej wagi kobieta, mimo karmienia piersią, może wypijać dwie kawy dziennie, to co z energetykami, których ilość kofeiny także nie przekracza norm? Energetyki zawierają średnio 80 mg kofeiny w jednej puszcze. Wydawać by się zatem mogło, że matka karmiąca może ich wypić nawet kilka w ciągu jednego dnia.

Nic bardziej mylnego. Choć kofeina w energetykach nie szkodzi dziecku, to tego typu napoje pełne są składników do tej pory nieprzebadanych pod kątem karmienia piersią. 

Karmienie piersią a energetyki. Dlaczego warto ich unikać?

Jeśli mama karmiąca piersią chce sięgnąć po napój energetyczny, koniecznie powinna dokładnie przeczytać etykietę, skupiając się nie tylko na ilości kofeiny. 

Tauryna w energetykach a karmienie piersią

Napoje energetyczne bardzo często zawierają taurynę. Dotychczas przeprowadzone badania nie dają jednoznacznych wyników, pozwalających określić jej wpływ na mleko matki i oddziaływania na karmione piersią niemowlę. Właśnie dlatego, z braku danych, eksperci odradzają obecność tauryny w diecie mamy karmiącej piersią.

Żeń szeń, guarana i witaminy w energetykach a karmienie piersią

Wiele ziół i ekstraktów z roślin, które zawierają energetyki, pojawia się w nich w ilościach, które przekraczają normy zalecane dla kobiet karmiących piersią. Właśnie tak jest chociażby z żeń szeniem i guaraną. Również ilość witamin z grupy B w energetykach jest o wiele wyższa niż powinny przyjmować matki karmiące piersią. 

Co istotne, sama guarana sprawia, że kofeina uwalnia się wolniej i działa przez dłuższy czas, co także nie jest korzystne dla mleka matki. 

Cukier w energetykach a karmienie piersią

Większość energetyków, w których smaku lubują się konsumenci zawiera potężne ilości cukru. A ten, jak wiadomo daje początkowy, ogromny zastrzyk energii podnosząc gwałtownie poziom glukozy we krwi. Gdy jednak dochodzi do jej spadku, energia ta będzie gwałtownie spadać i może przynieść jeszcze większe uczucie zmęczenia i senności niż prze wypiciem napoju.

Przeczytaj: Czy długie karmienie piersią jest dobre dla dziecka? Psycholog wyjaśnia

Źródła:

- Energy Drinks: Implications for the Breastfeeding Mother, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

- Maternal Caffeine Consumption and Infant Nighttime Waking: Prospective Cohort Study, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza