Co robić, by niemowlę nie miało w przyszłości wady postawy?

2012-07-17 15:52

Aby u dziecka nie powstała wada kręgosłupa czy płaskostopie, trzeba dbać o prawidłowy rozwój jego układu ruchowego już od niemowlęctwa. Dowiedz się, czego potrzebuje niemowlę, by w przyszłości nie cierpiało z powodu wady postawy.

Co robić, by niemowlę nie miało w przyszłości wady postawy?
Autor: _photos.com|photos.com Co robić, by niemowlę nie miało w przyszłości wady postawy?

Spis treści

  1. Profilaktyka wad postawy: kładź niemowlę na brzuszku
  2. Profilaktyka wad postawy: odpowiedni materacyk dla niemowlęcia
  3. Profilaktyka wad postawy: dobre buty dla dziecka

Profilaktyka wad postawy: kładź niemowlę na brzuszku

Pozornie nieskoordynowane ruchy, które wykonuje malec leżący na brzuszku, pełnią bardzo ważną rolę w zapobieganiu wadom postawy – pomagają rozwijać aparat ruchowy i wzmacniać wszystkie partie mięśni. Leżąc na brzuszku, dziecko nauczy się obracać z boku na bok, turlać, unosić główkę, chodzić na czworakach. Dlatego układaj dziecko w tej pozycji kilkakrotnie w ciągu dnia: na kwadrans, pół godziny albo dłużej – jeśli maluszkowi to odpowiada.

Profilaktyka wad postawy: odpowiedni materacyk dla niemowlęcia

Niemowlę, przynajmniej na początku życia, sporo czasu spędza w łóżeczku. Bardzo ważne jest, by materacyk, na którym leży, był odpowiednio dopasowany. Nie może być zbyt miękki ani plastyczny, by maluszek nie zapadał się w niego i nie leżał godzinami w tej samej pozycji – to może bowiem doprowadzić do asymetrii ciała. Dla niemowląt lepsze są materace twardsze, bo dziecko ma na takim materacyku możliwość zmiany pozycji – obrócenia się z boku na bok czy uniesienia główki.

Profilaktyka wad postawy: dobre buty dla dziecka

Czas na nie przychodzi, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki (nie wcześniej!). Buty muszą być nowe (używane bywają zdeformowane przez poprzedniego właściciela), wygodne i lekkie. Bucik powinien być większy o 3–5 mm niż stopa, by dziecko mogło swobodnie ruszać palcami, a nóżka nie była ściśnięta. Za duże nie trzymają odpowiednio nóżek. Noski muszą być szerokie i wysokie. Podeszwa powinna być sprężysta, by podczas chodzenia zginała się tam, gdzie stopa. I najnowsze zalecenia – wkładki nie mogą być profilowane, bo to ogranicza pracę mięśni krótkich stopy, rozleniwia je i prowadzi do płaskostopia. Sztywny zapiętek to MIT ! Zapiętek musi dobrze przylegać do pięty, ale i pozwalać na ruchy na boki, kiedy stopa dziecka pracuje.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza