Mit o kolce: to nieprawda, że kolce niemowlęcej nie można zapobiec

2015-03-30 15:45

Kolka niemowlęca pojawia się nagle i potrafi doprowadzić rodziców do rozpaczy. Na szczęście są sposoby na kolki, które pomogą skutecznie im zapobiec.

Kolka niemowlęca
Autor: thinkstockphotos.com Kolce niemowlęcej możesz zapobiegać, stosując herbatkę z kopru.

Spis treści

  1. Kolka niemowlęca: działaj szybko
  2. Kolka niemowlęca: zobacz, co ci pomoże

Kolka niemowlęca to problem niemal co trzecie dziecko w wieku od kilku tygodni do 5. miesiąca życia. Mimo wielu lat badań nie do końca wiadomo, co ją wywołuje – na liście przyczyn są m.in. niedojrzały układ pokarmowy malca, zła dieta mamy, niewłaściwie dobrana mieszanka modyfikowana, połykanie przez malca nadmiernych ilości powietrza (np. podczas jedzenia lub płaczu). Efektem jest  gromadzenie się gazów, które rozciągają ścianki jelit, co u niemowlęcia powoduje ciężki do zniesienia ból. Dziecko zaczyna więc rozpaczliwie płakać, jego brzuszek jest twardy i wzdęty.

Kolka niemowlęca: działaj szybko

Niemowlęta cierpiące z powodu kolki próbują pozbyć się gazów, podkurczając nóżki. Niekiedy wymiotują. Taki widok jest dla rodziców trudny do zniesienia, a z kolką, gdy już się pojawi, ciężko się uporać. Jednak to, że nie można jej zapobiec, jest mitem. Prawdopodobnie wziął się on stąd, że metody zapobiegania kolce wielu rodziców stosuje wówczas, kiedy atak już trwa, a to za późno.  W profilaktyce ważny jest czas - by metoda miała szansę zadziałać, trzeba ją stosować przynajmniej przez kilka dni.

Kolka niemowlęca: zobacz, co ci pomoże

Istnieje kilka sposobów zapobiegania kolce. Jednym z nich jest herbatka z kopru włoskiego, którą można dawać dziecku do picia raz, dwa razy dziennie, może ją też pić karmiąca mama, bo jej składniki przenikają do pokarmu. Karmiąc malca, trzeba też koniecznie zadbać o to, by ssał w pozycji niemal pionowej, bo wtedy nie będzie połykał zbyt wiele powietrza. Mamy karmiące piersią nie powinny zbyt szybko zmieniać piersi - w pierwszej fazie karmienia pokarm zawiera więcej laktozy, a mniej tłuszczów, przez co żołądek malca szybciej się opróżnia, a w jelitach zachodzi więcej procesów fermentacyjnych, które zwiększają produkcję gazów. Przy bardzo silnej kolce czasem pomaga wyeliminowanie – w porozumieniu z lekarzem – z diety produktów, które mogą dziecko uczulać, np. białek mleka krowiego lub cytrusów.

O pozostałych sposobach na kolkę niemowlęcą piszemy w kwietniowym numerze M jak Mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza