Atrofia mięśniowa (SMA) czyli rdzeniowy zanik mięśni

2019-03-15 13:41 Marta Nowik
Atrofia mięśniowa (SMA) czyli rdzeniowy zanik mięśni
Autor: _photos.com|photos.com Atrofia mięśniowa (SMA) czyli rdzeniowy zanik mięśni

Atrofia mięśniowa, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to choroba uwarunkowana genetycznie. Dotyczy jednego na około 10 tysięcy noworodków. Dzieci, które cierpią na rdzeniowy zanik mięśni, mimo że są przykute do łóżka, to zachwycają otoczenie ponadprzeciętnym intelektem. Atrofia mięśniowa to druga po mukowiscydozie najczęstsza choroba wrodzona.

Atrofia mięśniowa czyli zanik mięśni to choroba, z którą rodzi się wiele maluchów, jednak nie do końca wiadomo, ilu małych Polaków ona dotyka, bo w Polsce nie ma rejestru chorych na tę i inne schorzenia nerwowo-mięśniowe. Wiadomo jednak, jak wyglądają statystyki urodzeń. Przyjmuje się, że nosicielem rdzeniowego zaniku mięśni może być co 40 Polak, więc chory noworodek pojawia się na świecie raz na około 10 tysięcy urodzeń.

Atrofia mięśniowa: niedowład fizyczny i nieprzeciętny umysł

Atrofia mięśniowa może mieć różny przebieg. Łagodna forma mimo dużego stopnia niepełnosprawności ruchowej, pozwala dziecku na w miarę normalne funkcjonowanie. To ważne, bo dzieci z SMA cieszą się ponadprzeciętnym rozwojem umysłowym. Naukowcom nie udało się jeszcze zgłębić tajnik psychiki chorych na SMA. Można jednak obalić powszechne twierdzenie, że dzieci z atrofią mięśniową są bardzo mądre, bo leżąc, ciągle czytają. Przecież jest wiele chorób, które unieruchamiają pacjentów, a jednak nie wiążą się one z wysokim rozwojem intelektualnym.

Czytaj: Kalendarz rozwoju dziecka

Atrofia mięśniowa: objawy i diagnoza

Symptomy choroby lekarz może zaobserwować u dziecka od razu po urodzeniu lub w pierwszych miesiącach życia - należą do nich wiotkie napięcie mięśniowe, osłabienie lub brak odruchów głębokich, drżenie palców. Natomiast starsze niemowlęta nie siadają i nie chodzą samodzielnie. Do postawienia diagnozy potrzebne są badania specjalistyczne, np. badanie krwi, biopsja mięśnia, testy genetyczne oraz elektromiografia (EMG). Badania diagnostyczne można przeprowadzić nawet w okresie prenatalnym - podczas amniopunkcji lub biopsji kosmówki.

Czytaj: 

SKALA APGAR: ile punktów i za co dostaje noworodek po narodzinach?

Pierwsze trzy miesiące życia dziecka: kontrola u pediatry, charakterystyczne zachowania i umiejętności

Atrofia mięśniowa: niezbędna rehabilitacja

Rdzeniowy zanik mięśni jest chorobą nieuleczalną. Pacjenci wymagają stałej opieki rehabilitanta. Niestety, jest spory odsetek dzieci, które umierają w pierwszych latach życia - mówimy tu o ciężkiej postaci choroby, kiedy choroba gwałtownie postępuje i prowadzi do zaburzeń oddychania. Natomiast pacjenci z łagodnym przebiegiem SMA choć żyją długo, dotknięci są trwałym kalectwem. Odpowiednia rehabilitacja i korzystanie z profesjonalnego sprzętu spowalnia rozwój choroby - dzieci mogą nawet posiąść umiejętność siedzenia.

Czytaj: Rehabilitacja niemowlaków

Dobrze wiedzieć

Atrofia mięsniowa ma jeszcze wiele zagadek, bo tak naprawdę poznajemy ją stosunkowo od niedawna. O ile gen odpowiedzialny za dystrofię odkryto dopiero w latach 80. XX wieku, to odpowiedzialny za rdzeniowy zanik mięśni dopiero w 1992 roku. Ale naukowcy nie próżnują i szukają metody leczenia SMA i np. próbują przeszczepiać zdrowe włókna mięśniowe albo podawania zdrowych genów do układu krążenia, by dotarły do mięśnia i produkowały dystrofiny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE