BADANIA PRENATALNE inwazyjne: amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza

2011-03-21 14:17

Badania prenatalne inwazyjne dają dpowiedź odnośnie kariotypu, czyli wybranych wad genetycznych. Amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza to badania prenatalne inwazyjne, na które kierowane są kobiety, u których nieinwazyjne badania prenatalne wykazały nieprawidłowości. W przeciwieństwie do nieinwazyjnych badań prenatalnych, inwazyjne niosą ze sobą (1-2 proc.) ryzyko powikłań, np. poronienie. Jakie badania i kiedy należy wykonać? Co mogą wykryć inwazyjne badania prenatalne?

Badania prenatalne inwazyjne, podczas których lekarz nakłuwa igłą brzuch, żeby pobrać komórki do badania, przeprowadzane są pod kontrolą USG - specjalista widzi więc płód na ekranie i tak manewruje igłą, aby nie dotknąć dziecka. Od dziecka nie pobiera się też żadnych komórek do analizy. Nakłucie jest minimalne, więc nie może spowodować krwotoku. Po badaniu prenatalnym kobieta zostaje przez kilka godzin pod opieką lekarską.

Badania prenatalne inwazyjne: amniopunkcja

Kiedy się wykonuje amniopunkcję?
Amniopunkcja jest wykonywana po 14 tygodniu ciąży.

Na czym polega amniopunkcja?
Badanie amniopunkcji: po miejscowym znieczuleniu lekarz nakłuwa igłą powłoki brzuszne i pęcherz płodowy. Pobiera strzykawką ok. 15 ml płynu owodniowego, czyli wód płodowych. Znajdują się tam komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Na specjalnej sztucznej pożywce zakłada się w laboratorium ich hodowlę, a po namnożeniu komórek - wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa się jego tzw. kariotyp. Na wynik badania trzeba zwykle poczekać miesiąc. Pobranie płynu owodniowego trwa zaledwie kilka minut. Amniopunkcja wiąże się z 0,5-1-proc. ryzykiem poronienia.

Co można wykryć podczas badania amniopunkcji?
Amniopunkcja wykrywa niemal 200 schorzeń dziedzicznych, m.in. zespół Downa, Edwardsa, hemofilię.

Badania prenatalne inwazyjne: biopsja kosmówki (trofoblastu)

Kiedy się wykonuje biopsję kosmówki?
Biopsję kosmówki można przeprowadzić we wczesnej ciąży - między 9 a 11 tygodniem.

Na czym polega biopsja kosmówki?
Biopsja kosmówki przebieg badania: za pomocą specjalnej igły przez powłoki brzuszne (w miejscowym znieczuleniu) albo cewnikiem przez kanał szyjki macicy pobiera się wycinek kosmówki, czyli zewnętrznej błony otaczającej zarodek. Jest ona zbudowana z tych samych tkanek co płód. Na wyniki czeka się krótko (1-3 dni). Samo badanie trwa kilkanaście minut. Biopsja trofoblastu wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań niż amniopunkcja. Zarezerwowana jest przede wszystkim dla pacjentek, które już np. urodziły dziecko z wadą genetyczną. Lekarzowi zależy więc na tym, żeby płód zbadać wcześnie i szybko mieć wynik analizy.

Co można wykryć na podstawie biopsji kosmówki?
Na podstawie laboratoryjnych badań komórek kosmówki można wykryć niektóre choroby genetyczne, np. zanik mięśni (tzw. dystrofię Duchenne’a), niedokrwistość sierpowatą.

Badania prenatalne inwazyjne: kordocenteza

Kiedy się wykonuje kordocentezę?
Kordocentezę można przeprowadzić w 19-20 tygodniu ciąży.

Na czym polega kordocenteza?
Kordocenteza badanie: to analiza krwi pępowinowej. W znieczuleniu miejscowym długą, cienką igłą lekarz wkłuwa się przez powłoki brzuszne do pępowiny i z pętli pępowinowej pobiera krew. Badanie trwa kilkanaście minut, ale potem powinnaś przez kilka godzin zostać pod opieką lekarską. Na wyniki trzeba czekać ok. 7 dni. Kordocenteza wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań (np. poronieniem) niż amniopunkcja.

Co można wykryć podczas kordocentezy?
W przypadku konfliktu serologicznego robi się badanie kordocentezy, by wiedzieć, czy płód nie ma anemii i jakie jest stężenie przeciwciał z twojej krwi niszczących czerwone ciałka dziecka (jeśli jest wysokie, to jeszcze w łonie matki można dziecku przetaczać krew). Badając leukocyty (białe krwinki), sprawdza się, czy wystąpią choroby dziedziczne.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE