Cesarskie cięcie: kiedy można współżyć po cesarce? Seks po porodzie

2018-08-03 11:22 Eliza Dolecka

Seks po porodzie jest ważny dla waszych wspólnych relacji. Kiedy można się kochać po cesarskim cięciu? Przeczytaj albo posłuchaj, czy współżycie seksualne jest bezpieczne po cesarce.

To, że właśnie stałaś się mamą, nie oznacza że przestałaś być kobietą i partnerką seksualną. Seks po porodzie warto odłożyć tylko na czas połogu - około 6 tygodni. Po tym okresie można zacząć współżyć. Oczywiście inaczej wygląda sytuacja w przypadku cięcia cesarskiego niż kiedy rodziłyśmy drogą naturalną. Prawdą jest, że seks po porodzie może wyglądać zupełnie inaczej, ale to już z innych względów - czasem po całym dniu opieki na dzieckiem, marzysz tylko o tym, by solidnie odpocząć.

Posłuchaj, kiedy można współżyć po cesarskim cięciu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Wbrew pozorom seks po porodzie cesarskim cięciu jest możliwy szybciej niż po porodzie naturalnym. Cesarskie cięcie ma tę przewagę nad porodem naturalnym, że (pod pewnymi względami) szybciej można wrócić do normalnego funkcjonowania - przynajmniej w sferze współżycia seksualnego.

Seks po porodzie cesarskim

Ponieważ przy cesrskim cięciu twoja pochwa nie ucierpiała podczas porodu, będziesz mogła podjąć współżycie seksualne szybciej, niż mamy po porodzie naturalnym. Powinnaś także odczuwać większą przyjemność podczas seksu po porodzie, bo mięśnie nie zostały rozciągnięte i w pochwie nie ma większego luzu. Możesz się kochać już sześć tygodni po porodzie (część lekarzy sugeruje, że wystarczy 4-tygodniowa wstrzemięźliwość w stosunkach seksualnych), jednak ogrom obowiązków przy dziecku i zmiany hormonalne czasami odbierają apetyt na seks. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i taki stan w końcu minie. Wkrótce będziesz mogła rozpocząć współżycie i seks po porodzie wrócić do normy.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE