Dysfagia: zaburzenia połykania u niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie dysfagii u dziecka

2015-09-11 12:04

Dysfagia to zaburzenia połykania u niemowlaka. Schorzenie to polega na trudności z przedostawaniem się pokarmu do przełyku lub żołądka dziecka. Dysfagia dzieli się na zaburzenia połykania ustne, gardłowe oraz przełykowe. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy dysfagii u niemowlaka oraz na czym polega leczenie.

Dysfagia, zaburzenia u niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Dysfagia, czyli zaburzenia połykania u niemowlaka, często jest związana z rozszerzaniem diety.

Spis treści

  1. Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: przyczyny
  2. Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: objawy
  3. Dysfagia: jak rozpoznać u dziecka zaburzenia połykania?
  4.  Dysfagia: leczenie zaburzeń połykania u niemowlaka

Dysfagia, czyli zaburzenia połykania u niemowlaka, można rozpoznać u dziecka, gdy ma ono trudności z przyjmowaniem pokarmów. Niełatwo jest rozpoznać to schorzenie, ponieważ niektóre niemowlęta mogą mieć przejściowe zaburzenia połykania. Czym się charakteryzuje dysfagia?

Czytaj także: Dziecko nie chce jeść: jak skutecznie leczyć zaburzenia żywienia?

Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: przyczyny

Dysfagia może wystąpić już u noworodków. Zdarza się to jednak rzadko, najczęściej zaburzenia połykania dotyczą niemowląt, które przechodzą z jednego rodzaju pokarmu na inny, np. z płynnego na stały. W takiej sytuacji mają one charakter czasowy i zwykle mijają samoistnie.

Ale dysfagia może również być symptomem choroby. Zaburzenia połykania u niemowlaka mogą oznaczać stany zapalne gardła i tchawicy, zmiany nowotworowe (guzy głowy, szyi, przełyku), choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby mięśni, kręgosłupa. Ze względu na to, że zaburzenia połykania u niemowlaka mogą być objawem wielu chorób, prawidłowe rozpoznanie przyczyny może zająć lekarzom wiele miesięcy. A nieleczona dysfagia może doprowadzić do zaburzeń odżywiania, a co za tym idzie - rozwoju dziecka.

Czytaj także: Jak sobie radzić z małym niejadkiem?

Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: objawy

Wyróżnia się cztery rodzaje dysfagii: ustną przygotowawczą, ustną właściwą, gardłową oraz przełykową. Dysfagia może objawiać się ograniczeniem ruchomości języka (np. porażeniem nerwów) lub jego całkowitym unieruchomieniem. W przyszłości może to prowadzić do zaburzeń rozwoju mowy (np. seplenienie) czy wad zgryzu.

Dysfagia: jak rozpoznać u dziecka zaburzenia połykania?

Choć przyczynę dysfagii rozpoznać jest ciężko, to same zaburzenia połykania u niemowlaka są dla rodziców widoczne gołym okiem. Jak rozpoznać u dziecka zaburzenia połykania?

Czytaj także: Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka? Sprawdź, co radzą mamy na forum Mjakmama24.pl

 Dysfagia: leczenie zaburzeń połykania u niemowlaka

Jeśli niemowlę ma trudności z przełykaniem pokarmu, należy udać się z nim do lekarza. Nie można czekać aż problem sam minie, ponieważ jeśli fragment pokarmu utkwi w tchawicy dziecka, może sie ono udusić. Podobnie fragment może przedostać się do płuc.

Wizyta u pediatry nie wystarczy, konieczne będą m.in. konsultacje u gastrologa, neurologa, laryngologa oraz logopedy (logopeda pomaga również niemowlakom). Leczenie dysfagii zależy od rozpoznania podłoża problemu. Przeważnie polega na przeprowadzeniu szeregu badań endoskopowych i radiologicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza