Kiedy pójść do okulisty, gdy dziecko ma zeza?

2022-01-10 14:29

Jeśli dziecko zezuje, należy pójść z nim do okulisty, nawet gdy ma dopiero 1-2 miesiące. Jeżeli zezuje sporadycznie, można poczekać z wizytą, bo do 6 miesiąca życia uciekanie oka jest normalne. Dziecko dopiero uczy się patrzeć na świat i widzieć tak jak my.

Potyczki z zezem
Autor: Jupiterimages

Małym dzieciom zdarza się sporadycznie zezować i nie ma w tym nic złego. Jednak zez nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji - może powodować zaburzenia samooceny oraz inne problemy ze wzrokiem. Kiedy pójść do okulisty, gdy dziecko ma zeza?

Spis treści

  1. Jak wykryć przyczynę zeza u dziecka?
  2. Sposoby leczenia zeza u dzieci
  3. Zaniedbanie zeza u małych dzieci
Przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Jak wykryć przyczynę zeza u dziecka?

Przyczyną zeza u dzieci jest zwykle nieprawidłowa budowa gałki ocznej lub słabe mięśnie, mające utrzymywać oko we właściwym położeniu. Przy diagnozowaniu zeza najpierw bada się wnętrze oka. Potem, zasłaniając kolejno zdrowe i zezujące, określa się kąt zeza.

U starszego dziecka można zbadać ostrość widzenia, pokazując mu tablicę z rysunkami, i sprawdzić widzenie obuoczne, używając synoptoforu - urządzenia przypominającego lornetkę. Gdy dziecko przez nią patrzy, jednym okiem widzi np. lwa, a drugim klatkę. Jeśli ma sprawne widzenie obuoczne, po chwili zobaczy lwa w klatce. Przy zezie - nie.

Czytaj: Zez u noworodka: czy to normalne? Przyczyny zeza u noworodka

Oczy noworodka - jak myć oczy niemowlaka?

Pamiętaj!

Idź z dzieckiem do okulisty, jeśli zauważysz, że:

  • jedno oczko dziecka gdzieś ucieka - na boki lub do dołu czy do góry.
  • malec przyjmuje dziwne pozycje, które ułatwiają mu patrzenie.
  • miewa kłopoty z utrzymaniem równowagi (także gdy siedzi).
  • używa jednego sprawniejszego oczka, zasłaniając ręką to osłabione.

Sposoby leczenia zeza u dzieci

Oko samo się nie naprawi. A nieleczony zez będzie się pogłębiał. Jeśli dziecko, które skończyło pół roku, nadal zezuje - trzeba pomyśleć o terapii. Gdy przyczyną zeza jest zła budowa gałki ocznej (efekt to krótkowzroczność, dalekowzroczność, czasem astygmatyzm), leczenie polega na korekcji wady, czyli na noszeniu przez malca okularów. Szkła zmienia się zwykle co 3-6 miesięcy.

Okulista często zaleca zasłanianie zdrowego oka (lub szkła w okularach), by zmusić gorzej widzące do pracy. Od czasu do czasu zasłonkę zdejmuje się, by zapobiec ewentualnemu pogorszeniu widzenia w zdrowym oku. Taka terapia przynosi dobre efekty. Można ją stosować nawet u dzieci, które nie mają jeszcze roku.

Równolegle trzeba namawiać dziecko do ćwiczeń wzmacniających mięśnie podtrzymujące gałkę oczną, np. do wodzenia wzrokiem za palcem poruszanym w różne strony. Gdy zez nie był leczony w odpowiednim czasie lub terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, bywa konieczna operacja oka. Wykonuje się ją z reguły w 5-6 roku życia. Polega na właściwym ustawieniu mięśni sterujących gałką oczną.

Zaniedbanie zeza u małych dzieci

Zez opóźnia rozwój dziecka. Ma ono problemy z rozpoznawaniem kształtów, chwytaniem zabawek, raczkowaniem, chodzeniem. Nie ocenia prawidłowo odległości. Obija się o stojące na drodze przedmioty.

Zaniedbanie pogłębia wadę, co prowadzi do niedowidzenia, a nawet utraty wzroku, jeśli i “lepsze” oko obarczone jest jakąś wadą. Konsekwencją nieleczenia zeza jest także ograniczenie możliwości wyboru zawodu, np. nie można być pilotem.

Czytaj: Wzrok dziecka: jak uaktywnić leniwe oko

Krótkowzroczność – najczęstsza obecnie wada wzroku u dzieci

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza