Kiedy pójść do okulisty, gdy dziecko ma zeza?

2022-01-10 14:29

Jeśli dziecko zezuje, należy pójść z nim do okulisty, nawet gdy ma dopiero 1-2 miesiące. Jeżeli zezuje sporadycznie, można poczekać z wizytą, bo do 6 miesiąca życia uciekanie oka jest normalne. Dziecko dopiero uczy się patrzeć na świat i widzieć tak jak my.

Potyczki z zezem
Autor: Jupiterimages

Małym dzieciom zdarza się sporadycznie zezować i nie ma w tym nic złego. Jednak zez nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji - może powodować zaburzenia samooceny oraz inne problemy ze wzrokiem. Kiedy pójść do okulisty, gdy dziecko ma zeza?

Spis treści

  1. Jak wykryć przyczynę zeza u dziecka?
  2. Sposoby leczenia zeza u dzieci
  3. Zaniedbanie zeza u małych dzieci
Przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Jak wykryć przyczynę zeza u dziecka?

Przyczyną zeza u dzieci jest zwykle nieprawidłowa budowa gałki ocznej lub słabe mięśnie, mające utrzymywać oko we właściwym położeniu. Przy diagnozowaniu zeza najpierw bada się wnętrze oka. Potem, zasłaniając kolejno zdrowe i zezujące, określa się kąt zeza.

U starszego dziecka można zbadać ostrość widzenia, pokazując mu tablicę z rysunkami, i sprawdzić widzenie obuoczne, używając synoptoforu - urządzenia przypominającego lornetkę. Gdy dziecko przez nią patrzy, jednym okiem widzi np. lwa, a drugim klatkę. Jeśli ma sprawne widzenie obuoczne, po chwili zobaczy lwa w klatce. Przy zezie - nie.

Czytaj: Zez u noworodka: czy to normalne? Przyczyny zeza u noworodka

Oczy noworodka - jak myć oczy niemowlaka?

Pamiętaj!

Idź z dzieckiem do okulisty, jeśli zauważysz, że:

  • jedno oczko dziecka gdzieś ucieka - na boki lub do dołu czy do góry.
  • malec przyjmuje dziwne pozycje, które ułatwiają mu patrzenie.
  • miewa kłopoty z utrzymaniem równowagi (także gdy siedzi).
  • używa jednego sprawniejszego oczka, zasłaniając ręką to osłabione.

Sposoby leczenia zeza u dzieci

Oko samo się nie naprawi. A nieleczony zez będzie się pogłębiał. Jeśli dziecko, które skończyło pół roku, nadal zezuje - trzeba pomyśleć o terapii. Gdy przyczyną zeza jest zła budowa gałki ocznej (efekt to krótkowzroczność, dalekowzroczność, czasem astygmatyzm), leczenie polega na korekcji wady, czyli na noszeniu przez malca okularów. Szkła zmienia się zwykle co 3-6 miesięcy.

Okulista często zaleca zasłanianie zdrowego oka (lub szkła w okularach), by zmusić gorzej widzące do pracy. Od czasu do czasu zasłonkę zdejmuje się, by zapobiec ewentualnemu pogorszeniu widzenia w zdrowym oku. Taka terapia przynosi dobre efekty. Można ją stosować nawet u dzieci, które nie mają jeszcze roku.

Równolegle trzeba namawiać dziecko do ćwiczeń wzmacniających mięśnie podtrzymujące gałkę oczną, np. do wodzenia wzrokiem za palcem poruszanym w różne strony. Gdy zez nie był leczony w odpowiednim czasie lub terapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, bywa konieczna operacja oka. Wykonuje się ją z reguły w 5-6 roku życia. Polega na właściwym ustawieniu mięśni sterujących gałką oczną.

Zaniedbanie zeza u małych dzieci

Zez opóźnia rozwój dziecka. Ma ono problemy z rozpoznawaniem kształtów, chwytaniem zabawek, raczkowaniem, chodzeniem. Nie ocenia prawidłowo odległości. Obija się o stojące na drodze przedmioty.

Zaniedbanie pogłębia wadę, co prowadzi do niedowidzenia, a nawet utraty wzroku, jeśli i “lepsze” oko obarczone jest jakąś wadą. Konsekwencją nieleczenia zeza jest także ograniczenie możliwości wyboru zawodu, np. nie można być pilotem.

Czytaj: Wzrok dziecka: jak uaktywnić leniwe oko

Krótkowzroczność – najczęstsza obecnie wada wzroku u dzieci

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza