Kiedy można współżyć po cesarce? Seks po porodzie przez cesarskie cięcie

2020-07-31 10:37 Eliza Dolecka
Kiedy można współżyć po cesarce? Seks po porodzie przez cesarskie cięcie
Autor: Getty Images

Seks po porodzie jest ważny dla waszych wspólnych relacji. Ale budzi też wiele obaw i lęków, także gdy chodzi o współżycie po cesarskim cięciu. Kiedy można uprawiać seks po porodzie przez cesarskie cięcie? Przeczytaj albo posłuchaj, czy współżycie seksualne jest bezpieczne po cesarce.

Wbrew pozorom seks po porodzie cesarskim cięciu jest możliwy szybciej niż po porodzie naturalnym. Cesarskie cięcie ma tę przewagę nad porodem naturalnym, że (pod pewnymi względami) szybciej można wrócić do normalnego funkcjonowania - przynajmniej w sferze współżycia seksualnego. Kiedy można zacząć współżyć po cesarce?

Posłuchaj, kiedy można współżyć po cesarskim cięciu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

To, że właśnie stałaś się mamą, nie oznacza że przestałaś być kobietą i partnerką seksualną. zrozumiałe jest jednak to,z ę możesz czuć obawy przed "pierwszym razem" po porodzie.

Oczywiście inaczej wygląda sytuacja w przypadku cięcia cesarskiego niż kiedy rodziłyśmy drogą naturalną. Prawdą jest, że seks po porodzie może wyglądać zupełnie inaczej, ale to już z innych względów - czasem po całym dniu opieki na dzieckiem, marzysz tylko o tym, by solidnie odpocząć.

Seks po porodzie cesarskim

Ponieważ przy cesarskim cięciu twoja pochwa nie ucierpiała z powodu porodu, będziesz mogła podjąć współżycie seksualne szybciej niż mamy po porodzie naturalnym. Powinnaś także odczuwać większą przyjemność podczas seksu, bo mięśnie nie zostały rozciągnięte i w pochwie nie ma większego luzu.

Możesz się kochać już sześć tygodni po cesarskim cięciu (część lekarzy sugeruje, że wystarczy 4-tygodniowa wstrzemięźliwość w stosunkach seksualnych), jednak ogrom obowiązków przy dziecku i zmiany hormonalne czasami odbierają apetyt na seks.

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i taki stan w końcu minie. Wkrótce będziesz mogła rozpocząć współżycie i seks po porodzie wrócić do normy.

Czytaj: Kiedy seks po porodzie? Dylematy młodej mamy

Cesarskie cięcie - czy dzieci urodzone przez cc różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE