Krople do nosa na katar u niemowląt - czy i jak aplikować krople do nosa?

Krople do nosa na katar u niemowląt - czy dziecku można aplikować krople do nosa?
Autor: Getty images

Krople do nosa na katar zawierają substancje czynne (np. chlorowodorek oksymetazoliny), które zmniejszają obrzęk błon śluzowych. Lekarz przepisze je niemowlęciu tylko w ostateczności, gdy przeziębione dziecko z powodu obrzęku śluzówek nie może jeść ani spać.

Czy krople do nosa na katar można podawać niemowlętom i małym dzieciom? Tak, ale tylko w ostateczności i tylko z przepisu lekarza. Zobacz, jakie krople na katar u dziecka i na katar u niemowlęcia można podać malcowi.

Czy niemowlęciu wolno podawać krople do nosa na katar?

Krople do nosa to jedne z leków nadużywanych przez pacjentów. Wprawdzie doskonale udrożniają nos, obkurczając naczynia krwionośne, to jednak przynoszą też dużo szkód. Dlatego małym dzieciom krople do nosa na katar podaje się w ostateczności i tylko z przepisu lekarza. 

Krople do nosa na katar u niemowlęcia obkurczają naczynia krwionośne, przez co produkcja wydzieliny się zmniejsza. Niestety substancje zawarte w kroplach wysuszają śluzówkę nosa. Tymczasem jej rola, polegająca na produkcji wydzieliny, jest bardzo ważna dla zdrowia dziecka - śluz chroni organizm przed wtargnięciem do niego wirusów i bakterii. Źle funkcjonująca śluzówka nosa przepuszcza drobnoustroje i sprzyja kolejnym infekcjom.

To nie wszystko. Nadmierne wysuszenie śluzówki wywołuje reakcje organizmu polegająca na dodatkowej produkcji wydzieliny. To sprawia, że po długim stosowaniu kropli katar u dziecka mamy wrażenie, że katar u niemowlęcia już nie zmniejsza się, ale nasila.

Dlatego krople do nosa u niemowląt i małych dzieci stosuj się tylko w razie konieczności (np. przed karmieniem) i nie dłużej niż przez 3 dni.

Dużo skuteczniejsze w leczeniu kataru są domowe sposoby na katar u niemowlęcia, np. płyny, takie jak sól fizjologiczna czy woda morska, które udrożniają nosek i ułatwiają oddychanie.

Jak stosować krople na katar u niemowląt?

Zanim jednak zapuścisz krople do nosa na katar u niemowlęcia, nosek trzeba oczyścić z zalegającej w nim wydzieliny, np. za pomocą aspiratora.

Potem posadź sobie malca na kolanach, odchyl jego główkę lekko do tyłu, podkładając mu swoją dłoń pod szyję, i zapuść zalecaną dawkę leku do każdej dziurki.

Krople są zazwyczaj w buteleczce ze specjalnym aplikatorem. Jego końcówkę wsuwamy delikatnie najpierw do jednej, potem do drugiej dziurki, naciskając aplikator, by znajdujący się w butelce płyn wpuścić do dziurki.

Preparat ma – dzięki budowie aplikatora – formę delikatnej mgiełki, która osiada na śluzówce.

Czytaj: Domowe sposoby na katar u dziecka - co na katar u dzieci?

Sapka czy katar? Jak rozpoznać katar u dziecka i jak odróżnić go od sapki niemowlęcej?

Czyszczenie noska niemowlaka. Czym i jak czyścić nos małego dziecka?

Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE