Krople do nosa na katar u niemowląt - czy i jak aplikować krople do nosa?

Krople do nosa na katar u niemowląt - czy dziecku można aplikować krople do nosa?
Autor: Getty images

Krople do nosa na katar zawierają substancje czynne (np. chlorowodorek oksymetazoliny), które zmniejszają obrzęk błon śluzowych. Lekarz przepisze je niemowlęciu tylko w ostateczności, gdy przeziębione dziecko z powodu obrzęku śluzówek nie może jeść ani spać.

Czy krople do nosa na katar można podawać niemowlętom i małym dzieciom? Tak, ale tylko w ostateczności i tylko z przepisu lekarza. Zobacz, jakie krople na katar u dziecka i na katar u niemowlęcia można podać malcowi.

Czy niemowlęciu wolno podawać krople do nosa na katar?

Krople do nosa to jedne z leków nadużywanych przez pacjentów. Wprawdzie doskonale udrożniają nos, obkurczając naczynia krwionośne, to jednak przynoszą też dużo szkód. Dlatego małym dzieciom krople do nosa na katar podaje się w ostateczności i tylko z przepisu lekarza. 

Krople do nosa na katar u niemowlęcia obkurczają naczynia krwionośne, przez co produkcja wydzieliny się zmniejsza. Niestety substancje zawarte w kroplach wysuszają śluzówkę nosa. Tymczasem jej rola, polegająca na produkcji wydzieliny, jest bardzo ważna dla zdrowia dziecka - śluz chroni organizm przed wtargnięciem do niego wirusów i bakterii. Źle funkcjonująca śluzówka nosa przepuszcza drobnoustroje i sprzyja kolejnym infekcjom.

To nie wszystko. Nadmierne wysuszenie śluzówki wywołuje reakcje organizmu polegająca na dodatkowej produkcji wydzieliny. To sprawia, że po długim stosowaniu kropli katar u dziecka mamy wrażenie, że katar u niemowlęcia już nie zmniejsza się, ale nasila.

Dlatego krople do nosa u niemowląt i małych dzieci stosuj się tylko w razie konieczności (np. przed karmieniem) i nie dłużej niż przez 3 dni.

Dużo skuteczniejsze w leczeniu kataru są domowe sposoby na katar u niemowlęcia, np. płyny, takie jak sól fizjologiczna czy woda morska, które udrożniają nosek i ułatwiają oddychanie.

Jak stosować krople na katar u niemowląt?

Zanim jednak zapuścisz krople do nosa na katar u niemowlęcia, nosek trzeba oczyścić z zalegającej w nim wydzieliny, np. za pomocą aspiratora.

Potem posadź sobie malca na kolanach, odchyl jego główkę lekko do tyłu, podkładając mu swoją dłoń pod szyję, i zapuść zalecaną dawkę leku do każdej dziurki.

Krople są zazwyczaj w buteleczce ze specjalnym aplikatorem. Jego końcówkę wsuwamy delikatnie najpierw do jednej, potem do drugiej dziurki, naciskając aplikator, by znajdujący się w butelce płyn wpuścić do dziurki.

Preparat ma – dzięki budowie aplikatora – formę delikatnej mgiełki, która osiada na śluzówce.

Czytaj: Domowe sposoby na katar u dziecka - co na katar u dzieci?

Sapka czy katar? Jak rozpoznać katar u dziecka i jak odróżnić go od sapki niemowlęcej?

Czyszczenie noska niemowlaka. Czym i jak czyścić nos małego dziecka?

Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE