Krople do nosa na katar u niemowląt - czy i jak aplikować krople do nosa?

2022-01-21 14:42

Krople do nosa na katar zawierają substancje czynne (np. chlorowodorek oksymetazoliny), które zmniejszają obrzęk błon śluzowych. Lekarz przepisze je niemowlęciu tylko w ostateczności, gdy przeziębione dziecko z powodu obrzęku śluzówek nie może jeść ani spać.

Krople do nosa na katar u niemowląt - czy dziecku można aplikować krople do nosa?
Autor: Getty images Krople do nosa na katar u niemowlęcia obkurczają naczynia krwionośne, przez co produkcja wydzieliny się zmniejsza.

Spis treści

  1. Czy niemowlęciu można podawać krople do nosa na katar?
  2. Jak stosować krople na katar u niemowląt?

Czy krople do nosa na katar można podawać niemowlętom i małym dzieciom? Tak, ale tylko w ostateczności i tylko z przepisu lekarza. Zobacz, jakie krople na katar u dziecka i na katar u niemowlęcia można podać malcowi.

Sposoby na katar u dziecka

Czy niemowlęciu można podawać krople do nosa na katar?

Krople do nosa to jedne z leków nadużywanych przez pacjentów. Wprawdzie doskonale udrożniają nos, obkurczając naczynia krwionośne, to jednak przynoszą też dużo szkód. Dlatego małym dzieciom krople do nosa na katar podaje się w ostateczności i tylko z przepisu lekarza.

Krople do nosa na katar u niemowlęcia obkurczają naczynia krwionośne, przez co produkcja wydzieliny się zmniejsza. Niestety substancje zawarte w kroplach wysuszają śluzówkę nosa. Tymczasem jej rola, polegająca na produkcji wydzieliny, jest bardzo ważna dla zdrowia dziecka - śluz chroni organizm przed wtargnięciem do niego wirusów i bakterii. Źle funkcjonująca śluzówka nosa przepuszcza drobnoustroje i sprzyja kolejnym infekcjom.

To nie wszystko. Nadmierne wysuszenie śluzówki wywołuje reakcje organizmu polegająca na dodatkowej produkcji wydzieliny. To sprawia, że po długim stosowaniu kropli katar u dziecka mamy wrażenie, że katar u niemowlęcia już nie zmniejsza się, ale nasila.

Dlatego krople do nosa u niemowląt i małych dzieci stosuj się tylko w razie konieczności (np. przed karmieniem) i nie dłużej niż przez 3 dni.

Dużo skuteczniejsze w leczeniu kataru są domowe sposoby na katar u niemowlęcia, np. płyny, takie jak sól fizjologiczna czy woda morska, które udrożniają nosek i ułatwiają oddychanie.

Czytaj także: Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Przepisy na domowe inhalacje

Jak stosować krople na katar u niemowląt?

Zanim jednak zapuścisz krople do nosa na katar u niemowlęcia, nosek trzeba oczyścić z zalegającej w nim wydzieliny, np. za pomocą aspiratora.

Potem posadź sobie malca na kolanach, odchyl jego główkę lekko do tyłu, podkładając mu swoją dłoń pod szyję, i zapuść zalecaną dawkę leku do każdej dziurki.

Krople są zazwyczaj w buteleczce ze specjalnym aplikatorem. Jego końcówkę wsuwamy delikatnie najpierw do jednej, potem do drugiej dziurki, naciskając aplikator, by znajdujący się w butelce płyn wpuścić do dziurki.

Preparat ma – dzięki budowie aplikatora – formę delikatnej mgiełki, która osiada na śluzówce.

Czytaj także: Czyszczenie noska niemowlaka. Czym i jak czyścić nos małego dziecka?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza