Aspirator do noska – jaki aspirator wybrać? Przedstawiamy aspiratory na katar

Aspirator do noska – jaki aspirator wybrać?
Autor: Getty images

Aspirator do noska umożliwia szybko i skutecznie usunąć zalegającą wydzielinę. Stosuje się go u maluchów od niemowlęctwa aż do około 3. roku życia, gdy potrafią już samodzielnie czyścić nos. Dowiedz się, jak go używać i kiedy konkretnie przyda się aspirator?

Aspiratior do noska to akcesorium pierwszej potrzeby. Dowiedz się, jaki aspirator wybrać i kiedy lepiej sprawdzi się aspirator elektryczny, a kiedy manualny, do odkurzacza lub tradycyjna gruszka. O czym jeszcze pamiętać czyszcząc niemowlęciu nos?

Spis treści:

  1. Drożny układ oddechowy
  2. Do czego służy aspirator do nosa?
  3. Rodzaje aspiratorów do nosa
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając aspirator?
  5. O czym pamiętać, czyszcząc nos maluchowi?

Drożny układ oddechowy

Trzeba wiedzieć, że małe dziecko oddycha głównie przez nos, dlatego zalegająca w nim wydzielina, może być nie tylko źródłem rozdrażnienia, ale także miejscem bytowania zarazków i zanieczyszczeń.

W takiej sytuacji mogą one z łatwością przedostać się do dalszych części układu oddechowego i spowodować np. zapalenie oskrzeli. Czyszczenie nosa malucha jest obowiązkową czynnością, która umożliwia mu prawidłowe funkcjonowanie. Powinno być wykonywane nie tylko, gdy dziecko ma katar, ale także rutynowo – zwykle codziennie.

Do czego służy aspirator do nosa?

Aspirator do nosa służy do odciągania zalegającej w nim wydzieliny, zarówno u dzieci mających katar, jak i dla zachowania higieny na co dzień. Przydaje się szczególnie u najmłodszych dzieci, u których praktycznie od pierwszego dnia narodzin umożliwia wyczyszczenie ich nosków.

W pierwszych chwilach życia aspiratory do nosa pozwalają odessać pozostałości po resztkach wód płodowych i śluzach, z kolei później służą do zapewnienia pełnej drożności nosa.

Należy podkreślić, że udrażnianie nosa jest to szczególnie ważna czynność w pierwszych miesiącach życia niemowlaka, gdyż właśnie wtedy oddycha on głównie przez nos. Dlatego też, gdy będzie w nim zalegała wydzielina, może powodować to trudności w funkcjonowaniu malucha, które z kolei mogą być przyczyną m.in. rozdrażnienia, apatii, trudności w zasypianiu, jedzeniu itp.

Ponadto warto pamiętać, że zalegające w nosie zanieczyszczenia i drobnoustroje szybciej u niemowlaka niż u dorosłych przedostają się do kolejnych części dróg oddechowych, przez co mogą wywoływać infekcje, w tym np. zapalenie oskrzeli. Tym samym aspirator do nosa jest urządzeniem przydatnym na co dzień, który nie tylko ułatwia maluchowi funkcjonowanie, ale także zapobiega rozwojowi chorób.

Czytaj: Dlaczego katar trwa 7 dni?

Domowe sposoby na katar u niemowląt - skuteczne sposoby na katar u niemowlaka

Wypróbuj Aspirator do nosa Pingo
Aspirator Pingo

Autor: Ceneo

To prosty w użyciu odciągacz kataru, który dzięki swoim zaletom sprawdzi się w każdym domu. Zalecany jest dla dzieci w wieku od 0 do 12 lat. Można go zabrać ze sobą na wyjazd, wczasy, wycieczkę.

Aspirator nie wymaga zasilania prądem stałym. Lekki i cichy, nadaje się do stosowania w nocy, nawet gdy dziecko śpi. Nie wymaga kupowania materiałów eksploatacyjnych takich jak jednorazowe zbiorniczki, kapturki, pojemniczki.

Wypróbuj Katarek
aspirator katarek

Autor: Ceneo

Innowacyjny aspirator przeznaczony dla dzieci, które jeszcze nie opanowały umiejętności siąkania noska. Można go stosować już od pierwszego miesiąca życia. KATAREK odsysa zalegającą wydzielinę dzięki odpowiednio zmodyfikowanej sile ssącej domowego odkurzacza (800-1500W).

Jednostajna siła ssąca wytwarzana przez odkurzacz po odpowiednim zmniejszeniu w komorze redukcyjnej odciągacza gwarantuje skuteczność zabiegu, jest bezpieczna dla dziecka dodatkowo szybko oczyszcza nos i zatoki.

Rodzaje aspiratorów do nosa

Wśród dostępnych na rynku aspiratorów dla dzieci można wybrać np. aspirator manualny. Ten rodzaj aspiratora posiada prostą budowę – składa się z: pojemniczka, rurki oraz ustnika.

Również jego działanie jest banalne, gdyż polega na umieszczeniu końcówki pojemniczka w nosku malucha, a następnie włożeniu ustnika do ust rodzica i wykonanie wdechu. Zassanie spowoduje wydostanie się zalegającej wydzieliny z nosa do pojemniczka.

Bez obaw – pojemniczek wyposażony jest w filtr, a treść nie jest w stanie przedostać się do rurki. Dodatkowo, aby aspirator posłużył dłużej, a także był odpowiednio dopasowany do wielkości otworów nosowych dziecka, warto zaopatrzyć się w zestaw z wymiennymi końcówkami np. dla najmłodszych (0-3 miesięcy) i dla starszych (po 3 miesiącu życia).

Innym rodzajem aspiratora jest aspirator elektryczny, który podobnie jak aspirator manualny, składa się z pojemniczka, do którego zasysana jest wydzielina z nosa. Z tą różnicą, że urządzenie zostaje włączone przy pomocy przycisku, który to uruchamia zasysanie, bez konieczności korzystania z siły wdechu rodzica.

Zasysanie w elektrycznym aspiratorze jest w pełni bezpieczne, delikatne nawet dla najmłodszych dzieci, dlatego nie trzeba się obawiać o jakiekolwiek uszkodzenia noska. Dodatkowo jest cichy i działa z reguły na dwie baterie.

Kolejnym rodzajem jest aspirator do nosa podłączany do odkurzacza. Jest to urządzenie, które także zawiera pojemnik na wydzielinę i rurkę, jak w przypadku aspiratora manualnego, tylko zamiast ustnika na końcu ma stożkowy element, który podłącza się do rury ssącej domowego odkurzacza o mocy 600-1800W.

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest gruszka do nosa, która kształtem przypomina ten owoc, a zakończona jest specjalnym lejkiem. Aby przy jej pomocy usunąć zalegającą wydzielinę, należy ścisnąć gruszkę, następnie końcówkę umieścić w nosku dziecka i puścić ucisk.

Tym sposobem wydzielina zostaje zassana do wnętrza urządzenia. Korzystając z niej, nie jest jednak wiadome, ile konkretnie wydzieliny udało się usunąć z nosa dziecka.

Czytaj: Zatkany nos u niemowlaka - skuteczne metody na zatkany nosek

Wypróbuj aspirator Canpol babies
aspirator canpol babies

Autor: Ceneo

Przeznaczony jest dla dzieci poniżej 3 roku życia, które nie potrafią samodzielnie usunąć nadmiaru wydzieliny mogącej prowadzić do powikłań takich jak kaszel czy infekcja ucha.

Ich kształt przystosowany jest do kształtu małego noska co zapobiega zbyt głębokiemu wsunięciu aspiratora. Miękki silikon zmniejsza ryzyko podrażnienia i skaleczenia w przypadku, gdy dziecko nagle poruszy główką.

Zestaw zawiera 2 dodatkowe wymienne końcówki i praktyczne etui do przechowywania.

Na co zwrócić uwagę wybierając aspirator?

Decydując się na konkretny aspirator do noska, warto zwrócić uwagę na jego łatwość w obsłudze. I tak np. według wielu rodziców najlepszym rozwiązaniem jest aspirator elektryczny, który działa po uruchomieniu jednego przycisku.

Wydawać by się mogło, że także tradycyjna gruszka do nosa jest prosta w użyciu, jednak jest taka tylko przy gęstej wydzielinie, a przy wodnistej wydzielinie odessanie jej, nie jest już takie proste.

Aspirator manualny chociaż teoretycznie działa jak elektryczny przy użyciu wdechu opiekuna, to jednak może nie działać np. gdy rodzic jest chory i ma trudności z zassaniem wydzieliny.

Z kolei aspirator do odkurzacza będzie łatwy w obsłudze tylko wtedy, gdy będzie prawidłowo dopasowany do rury urządzenia. Jego wadą jest także to, że używanie może być uciążliwe – można sobie tylko wyobrazić, jak wygląda np. odsysanie wydzieliny z nosa w środku nocy, gdy trzeba wyjąć odkurzać, podłączyć aspirator i dopiero przejść do czynności.

Warto także pamiętać, że niektóre aspiratory do nosa nie są przyjemne w obsłudze. Wielu opiekunów nie jest w stanie korzystać z manualnego aspiratora do nosa, dlatego wtedy z pewnością lepszy będzie elektryczny.

Decydując się na konkretny model odsysacza, warto także zwrócić uwagę na jego skuteczność. Chociaż każdy z nich usuwa wydzielinę z nosa, to nie każdy już robi to tak samo sprawnie i szybko. Najszybciej usuną ją aspiratory do nosa elektryczne i do odkurzacza, gdyż nie są zależne od czynnika ludzkiego, czyli ściskania jak w przypadku gruszki do nosa lub wdechów jak w przypadku aspiratora manualnego.

Istotne jest także czyszczenie aspiratora. Powinno być szybkie i proste, dlatego też gorzej sprawdzą się np. aspirator manualny i do odkurzacza, które to mają więcej elementów niż gruszka do nosa i aspirator elektryczny.

Decydując się na konkretny model, warto sprawdzić, czy aspirator ma atesty, które dają pewność, że jest w pełni bezpieczny i nie zawiera toksycznych substancji. Ostatecznie należy ocenić sposoby działania aspiratorów, ich wady i zalety i porównać je z ceną, która najniższa jest w przypadku gruszki do nosa, a najwyższa – aspiratora elektrycznego.

Wypróbuj
gruszka sanity

Autor: Ceneo

Gruszka to wysokiej jakości wyrób medyczny spełniający wysokie wymagania i normy bezpieczeństwa. Przeznaczony dla dzieci od 6 do 12 miesiąca życia. Jest wykonana z najlepszej klasy materiałów plastycznych. Miękka i zaokrąglona końcówka zapewnia bezpieczeństwo i komfort w trakcie stosowania.

Gruszka przeznaczona jest do codziennej pielęgnacji i udrażniania dróg oddechowych dzieci i niemowląt. Systematyczne stosowanie zmniejsza ryzyko infekcji ucha środkowego i zatok, ułatwia oddychanie i zasypianie dziecka. Dla starszych dzieci zalecamy Gruszkę Katar Stop powyżej 1 roku, a dla młodszych Gruszkę Katar Stop 0-6 miesięcy.

WAŻNE!

Nos u malucha zaleca się czyścić przed snem oraz przed jedzeniem, gdyż pozytywnie wpływa to na jego komfort.

Wypróbuj aspirator Primamma
aspirator primamma

Autor: Ceneo

Higienicznie usuwa wydzieliny z nosa niemowląt i małych dzieci ułatwiając im oddychanie. Miękka silikonowa końcówka zapobiega podrażnieniu śluzówki. Produkt można myć w zmywarce. Aspirator jest bezpieczny i pomocny:

  • pomaga usuwać wydzielinę z nosa niemowląt i dzieci
  • specjalna końcówka zabezpiecza przed podrażnieniem delikatnej śluzówki nosa
  • posiada higieniczne zamknięcie
  • łatwy w czyszczeniu
Wypróbuj odciągacz Lanaform
aspirator lanaform

Autor: Ceneo

Baby Nose Vacuum w prosty i skuteczny sposób pomaga oczyścić nos niemowlaka lub starszego dziecka. Urządzenie próżniowe Nose Vacuum ma potężny mechanizm ssania, który wspomaga utrzymanie czystości i drożności przewodów nosa.

Aspirator do nosa jest prosty w obsłudze, cichy i wyjątkowo łatwy do czyszczenia. Nose Vacuum dla dziecka jest również bardzo higieniczny dzięki możliwości sterylizacji jego dysz oraz pojemnika zbiorczego, które mogą być sterylizowane. Posiada także ergonomiczną rączkę, więc jest łatwe i wygodne w użyciu.

O czym pamiętać, czyszcząc nos maluchowi?

Dzieci nie lubią czyszczenia nosa, dlatego też często protestują, podczas wykonywania tej czynności. Tym samym, by wykonać to sprawnie i bez stresu, warto wybrać wygodną pozycję.

W zależności od wieku dziecka oraz rodzaju aspiratora do nosa, będzie to np. pozycja leżąca lub siedząca (na kolanach opiekuna). Aby czyszczenie było mniej uciążliwe, można rozrzedzić zalegającą wydzielinę kilkoma kroplami soli morskiej lub soli fizjologicznej.

Kolejnym krokiem jest już właściwe oczyszczanie nosa z użyciem aspiratora, a po zakończeniu czynności – umycie go i osuszenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE