Kupka niemowlaka - kolor, konsystencja, zapach stolca niemowlaka, które powinny niepokoić?

2013-06-19 15:09

Kupka niemowlaka jest przedmiotem bacznych obserwacji przez rodziców. Zastanawiasz się, jaki powinna mieć kolor kupka noworodka? Czy to normalne, że dziecko robi kupkę co drugi dzień? Jak działać podczas zaparcia u dzieci? Wyjaśniamy, co mieści się w normie, jeśli chodzi o kupkę niemowlaka, a co powinno skłonić cię do wizyty u lekarza z dzieckiem.

Spis treści

  1. Co oznaczają dziwne kolory kupki noworodka?
  2. Jak zwalczyć zaparcia u niemowląt? WIDEO
  3. Częstotliwość stolców niemowlaka przy karmieniu mlekiem modyfikowanym
  4. Polecamy wideo: Pieliszkowe zapalenie skóry. Jakie są objawy i jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Co oznaczają dziwne kolory kupki noworodka?

Młode mamy często martwi kolor kupki niemowlaka. Kolorowe stolce noworodka nie świadczą jednak o problemach – są dowodem na to, że wszystko jest w normie.

  • Zielonkawo-czarna kupka – to kolor smółki, która wypełnia jelita dziecka w trakcie życia płodowego i jest oddawana w pierwszej dobie życia.

Przeczytaj również: Biegunka u niemowlaka - sposoby na biegunkę u dziecka

Jak zwalczyć zaparcia u niemowląt? WIDEO

Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?
Dobrze wiedzieć

Częstotliwość stolców niemowlaka przy karmieniu mlekiem modyfikowanym

Naturalną konsekwencją zmiany rodzaju mleka może być inna częstotliwość wypróżnień. Zmiana ta może też dotyczyć konsystencji stolca: zwykle u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym jest bardziej zwarty. Jeśli jednak dziecko jest pogodne, nie płacze, nie dokucza mu ból ani wzdęcia brzuszka, a kupka jest miękka, choć innej niż wcześniej konsystencji, to nie ma powodu do niepokoju. Potwierdzeniem jest wynik badania przez lekarza.

Przeczytaj również: Zaparcia u niemowląt. Co zrobić kiedy dziecko ma zaparcia?

  • Brązowo-zielony, półpłynny stolec, czasem z kłaczkami ściętego mleka, drobnymi ziarenkami, śluzem, śladami krwi – oznacza, że system trawienny zaczął pracować. Krew w stolcu jest zwykle rezultatem połknięcia krwi matki w trakcie porodu, ale na wszelki wypadek pokaż taką pieluszkę lekarzowi by upewnić się, że nie jest to nic innego.
  • Stolce wodniste, żółtopomarańczowe, przypominające musztardę (czasem z kłaczkami mleka) – normalne stolce niemowlaka karmionego piersią.
  • Jasnożółta, jasnobrązowa albo zielona kupka, o nieprzyjemnym zapachu – normalne stolce dziecka karmionego butelką.
  • Czarne lub ciemnobrązowe – normalne stolce dziecka karmionego mieszanką wzbogacaną żelazem.
  • Stolce pieniste i strzelające – mogą być fizjologicznymi stolcami przejściowymi (czasowy spadek enzymów trawiennych), ale również mogą być spowodowane przez bakterie chorobotwórcze.

Polecamy wideo: Pieliszkowe zapalenie skóry. Jakie są objawy i jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza