Zespół Westa, czyli padaczka u niemowląt

2012-04-29 12:08

Zespół Westa to postać padaczki, która może wystąpić już w wieku niemowlęcym. Ta odmiana epilepsji jest bardzo niebezpieczna, a wykrycie zespołu Westa u niemowląt bywa bardzo trudne.

Padaczka u niemowląt, czyli zespół Westa
Autor: _photos.com|photos.com Padaczka u niemowląt, czyli zespół Westa

Spis treści

  1. Zespół Westa: objawy
  2. Zespół Westa: przyczyny
  3. Zespół Westa: leczenie
  4. Zespół Westa: rokowania i powikłania

Zespół Westa jako odmiana padaczki u niemowląt jest chorobą neurologiczną. Jest to zespół padaczkowy najczęściej występujący u najmłodszych dzieci. Najwięcej chorych z zespołem Westa znajduje się w grupie wiekowej pomiędzy 3 a 9 miesiącem życia, przy czym częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Cechą charakterystyczną, jak w przypadku każdej odmiany padaczki, jest powtarzający się nagły napad i utrata świadomości przez dziecko na skutek zaburzonej czynności bioelektrycznej mózgu.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju niemowlaka!

Zespół Westa: objawy

Niski wiek dziecka jest największym wrogiem ustalenia szybkiej i prawidłowej diagnozy. Podstawowy atak, jaki występuje przy tej chorobie ma charakter napadu zgięciowego i może być mylony przez rodziców z atakiem niemowlęcej kolki, a przez lekarzy z innymi nieprawidłowościami.  W trakcie napadu padaczkowego, dziecko najczęściej nagle zgina się w pół, przyciągając do brzucha nóżki. Skłon może być szybki lub powolny, może też dotyczyć samej głowy, która w trakcie ataku skłania się ku klatce piersiowej. Rzadziej występującym w atakach tej odmiany padaczki jest nagły wyprost dziecka, kiedy niemowlę gwałtownie odrzuca do tyłu główkę i rączki. W zespole Westa  napady mogą się powtarzać seriami i najczęściej występują podczas zasypiania niemowlęcia lub wybudzania.

Dobrze wiedzieć

Objawy, które mogą towarzyszyć napadom to:

  • niepokój dziecka,
  • krzyk,
  • bladość lub zaczerwienienie twarzy,
  • ślinotok,
  • potliwość i odruchy wymiotne.

Ponieważ zespół Westa jest trudny do zdiagnozowania po samych objawach, potwierdzeniem choroby może być nieprawidłowy zapis EEG (elektroencefalogramu) oraz zaobserwowanie zahamowania rozwoju niemowlęcia (w 80% przypadków).

Zespół Westa: przyczyny

Nie jest znana jedna wspólna przyczyna dla każdej choroby zespołu Westa. Stwierdzono, że istnieje kilka czynników, które mogły mieć wpływ na rozwój choroby, ale nie w każdym stwierdzonym przypadku zespołu Westa udaje się poznać przyczynę tego rodzaju padaczki. Najpopularniejsze przyczyny zespołu Westa:

  • czynniki genetyczne,
  • uraz lub choroba matki w ciąży (toksoplazmoza, cytomegalia),
  • nieprawidłowy poród (urazy, niedotlenienie);
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;
  • wady ośrodkowego układu nerwowego.

>> Jak sobie razdzić podczas ataku epilepsji u dziecka?

Zespół Westa: leczenie

Zdiagnozowanie zespołu Westa wiąże się z przeprowadzeniem badania EEG, które powinno być zrobione w dwóch stanach – w trakcie snu niemowlęcia oraz w trakcie jego czuwania. Sposób leczenia niemowląt z Zespołem Westa jest uzależniony od nasilenia choroby oraz jego charakteru. Gdy napady padaczkowe nie są bardzo nasilone, a rozwój dziecka jest tylko nieznacznie bądź wcale opóźniony, leczenie jest łatwiejsze i częściej przynosi poprawę. W przypadku cięższych zaburzeń, rokowania nie są już tak optymistyczne.Oprócz stosowania leków przeciwpadaczkowych, ważne jest również stworzenie dziecku optymalnych warunków do rozwoju. Należy przede wszystkim dbać o to, by nie przebywało w hałasie, który może potęgować napady, nie powinno się go zostawiać na długo płaczącego, a także przerywać jego snu.

>> Nowe szanse na skuteczne leczenie padaczki u dzieci - projekt EPISTOP!

Zespół Westa: rokowania i powikłania

Niestety, ta odmiana padaczki nie daje dużych szans na wyzdrowienie. W niektórych przypadkach choroby może dochodzić do śmierci dziecka na skutek powikłań. Powikłaniami mogą być różnego rodzaju zakażenia, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze.Pocieszające jest to, że u większości dzieci napady zgięciowe mijają z wiekiem (około 2 roku życia). Nie oznacza to jednak ozdrowienia. W niektórych przypadkach rzeczywiście są szanse na pełne wyleczenie (w tych łagodnych przebiegach choroby), często jednak zespół Westa przekształca się w inną formę padaczki albo pozostawia po sobie trwałe upośledzenie. Powikłaniemi może być np. mózgowe porażenie dziecięce.