Zespół Westa, czyli padaczka u niemowląt

2012-04-29 12:08

Zespół Westa to postać padaczki, która może wystąpić już w wieku niemowlęcym. Ta odmiana epilepsji jest bardzo niebezpieczna, a wykrycie zespołu Westa u niemowląt bywa bardzo trudne.

Padaczka u niemowląt, czyli zespół Westa
Autor: _photos.com|photos.com Padaczka u niemowląt, czyli zespół Westa

Spis treści

 1. Zespół Westa: objawy
 2. Zespół Westa: przyczyny
 3. Zespół Westa: leczenie
 4. Zespół Westa: rokowania i powikłania

Zespół Westa jako odmiana padaczki u niemowląt jest chorobą neurologiczną. Jest to zespół padaczkowy najczęściej występujący u najmłodszych dzieci. Najwięcej chorych z zespołem Westa znajduje się w grupie wiekowej pomiędzy 3 a 9 miesiącem życia, przy czym częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Cechą charakterystyczną, jak w przypadku każdej odmiany padaczki, jest powtarzający się nagły napad i utrata świadomości przez dziecko na skutek zaburzonej czynności bioelektrycznej mózgu.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju niemowlaka!

Zespół Westa: objawy

Niski wiek dziecka jest największym wrogiem ustalenia szybkiej i prawidłowej diagnozy. Podstawowy atak, jaki występuje przy tej chorobie ma charakter napadu zgięciowego i może być mylony przez rodziców z atakiem niemowlęcej kolki, a przez lekarzy z innymi nieprawidłowościami.  W trakcie napadu padaczkowego, dziecko najczęściej nagle zgina się w pół, przyciągając do brzucha nóżki. Skłon może być szybki lub powolny, może też dotyczyć samej głowy, która w trakcie ataku skłania się ku klatce piersiowej. Rzadziej występującym w atakach tej odmiany padaczki jest nagły wyprost dziecka, kiedy niemowlę gwałtownie odrzuca do tyłu główkę i rączki. W zespole Westa  napady mogą się powtarzać seriami i najczęściej występują podczas zasypiania niemowlęcia lub wybudzania.

Dobrze wiedzieć

Objawy, które mogą towarzyszyć napadom to:

 • niepokój dziecka,
 • krzyk,
 • bladość lub zaczerwienienie twarzy,
 • ślinotok,
 • potliwość i odruchy wymiotne.

Ponieważ zespół Westa jest trudny do zdiagnozowania po samych objawach, potwierdzeniem choroby może być nieprawidłowy zapis EEG (elektroencefalogramu) oraz zaobserwowanie zahamowania rozwoju niemowlęcia (w 80% przypadków).

Zespół Westa: przyczyny

Nie jest znana jedna wspólna przyczyna dla każdej choroby zespołu Westa. Stwierdzono, że istnieje kilka czynników, które mogły mieć wpływ na rozwój choroby, ale nie w każdym stwierdzonym przypadku zespołu Westa udaje się poznać przyczynę tego rodzaju padaczki. Najpopularniejsze przyczyny zespołu Westa:

 • czynniki genetyczne,
 • uraz lub choroba matki w ciąży (toksoplazmoza, cytomegalia),
 • nieprawidłowy poród (urazy, niedotlenienie);
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu;
 • wady ośrodkowego układu nerwowego.

>> Jak sobie razdzić podczas ataku epilepsji u dziecka?

Zespół Westa: leczenie

Zdiagnozowanie zespołu Westa wiąże się z przeprowadzeniem badania EEG, które powinno być zrobione w dwóch stanach – w trakcie snu niemowlęcia oraz w trakcie jego czuwania. Sposób leczenia niemowląt z Zespołem Westa jest uzależniony od nasilenia choroby oraz jego charakteru. Gdy napady padaczkowe nie są bardzo nasilone, a rozwój dziecka jest tylko nieznacznie bądź wcale opóźniony, leczenie jest łatwiejsze i częściej przynosi poprawę. W przypadku cięższych zaburzeń, rokowania nie są już tak optymistyczne.Oprócz stosowania leków przeciwpadaczkowych, ważne jest również stworzenie dziecku optymalnych warunków do rozwoju. Należy przede wszystkim dbać o to, by nie przebywało w hałasie, który może potęgować napady, nie powinno się go zostawiać na długo płaczącego, a także przerywać jego snu.

>> Nowe szanse na skuteczne leczenie padaczki u dzieci - projekt EPISTOP!

Zespół Westa: rokowania i powikłania

Niestety, ta odmiana padaczki nie daje dużych szans na wyzdrowienie. W niektórych przypadkach choroby może dochodzić do śmierci dziecka na skutek powikłań. Powikłaniami mogą być różnego rodzaju zakażenia, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze.Pocieszające jest to, że u większości dzieci napady zgięciowe mijają z wiekiem (około 2 roku życia). Nie oznacza to jednak ozdrowienia. W niektórych przypadkach rzeczywiście są szanse na pełne wyleczenie (w tych łagodnych przebiegach choroby), często jednak zespół Westa przekształca się w inną formę padaczki albo pozostawia po sobie trwałe upośledzenie. Powikłaniemi może być np. mózgowe porażenie dziecięce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza