Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie

2021-10-04 14:17

Śluz w kupie niemowlaka to jeden z tych problemów, które najczęściej niepokoją młodych rodziców. Co oznacza kał ze śluzem i czy zawsze wymaga konsultacji z pediatrą?

śluz w kupie niemowlaka
Autor: Getty images Śluz w kupie niemowlaka zawsze niepokoi rodziców

Wygląd i zapach niemowlęcej kupy jest często wyznacznikiem zdrowia dziecka. Rozrzedzony kał może oznaczać infekcję, czarny kolor stolca może być oznaką krwawienia, a bardzo kwaśny zapach kału bywa symptomem nietolerancji pokarmowej. Śluz w kupie też bywa niezdrowym objawem.

Sprawdź również: kalendarz rozwoju dziecka

Spis treści

  1. Skąd się bierze śluz w kupie niemowlaka?
  2. Czy śluz w kupie niemowlaka jest groźny?
  3. Co może oznaczać śluz w kale niemowlaka?
  4. Konsekwencje pojawienia się śluzu w kupie niemowlaka
Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Skąd się bierze śluz w kupie niemowlaka?

Śluz w kupie niemowlaka to powszechny problem. Przytrafia się niemal każdemu małemu dziecku, choćby incydentalnie. Sam śluz w przewodzie pokarmowym jest czymś normalnym, nie tylko u dziecka. Dzięki niemu treść pokarmowa łatwiej się przemieszcza w jelitach. Trudno więc, by w stolcu w ogóle nie było śladu śluzu. Zwykle jednak jest on prawie niewidoczny, gdyż występuje w bardzo małych ilościach. Jeśli jelita wytwarzają większe ilości śluzu, który można zaobserwować w kale dziecka – może to być oznaka jakiś nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Przeczytaj również: O czym świadczy kolor kupki niemowlaka?

Czy śluz w kupie niemowlaka jest groźny?

Wszystko zależy od tego, jak długo śluz w kupie się utrzymuje i czy towarzyszą mu inne objawy. Jeśli obecność śluzu w kale jest bardzo sporadyczna, nie powtarza się, występuje wręcz incydentalnie - nie powinien niepokoić. Może być po prostu objawem towarzyszącym rozszerzaniu diety.

Bardziej niepokojąca sytuacja jest wtedy, gdy śluz w kupie utrzymuje się dłuższy czas lub kiedy pojawiają się inne niepokojące objawy np. krew w kale, gorączka, bóle brzucha, brak przyrostu wagi dziecka. Wtedy wymaga to konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiednie badania lub zdiagnozuje dziecko na podstawie wywiadu.

Przeczytaj również: Krew w kale dziecka. Przyczyny pojawienia się krwi w stolcu

Co może oznaczać śluz w kale niemowlaka?

Śluz w kupie niemowlaka może oznaczać zakażenie rotawirusem. Wówczas stolec jest bardzo rozrzedzony i zwykle brzydko pachnie. Może mieć również zielone zabarwienie. Rotawirusa nie leczy się antybiotykiem, ale chorego malucha powinien zobaczyć lekarz. W przypadku małych dzieci rotawirus może doprowadzić do szybkiego odwodnienia, dlatego nie wolno go bagatelizować. Niemowlęta z rotawirusem powinny być leczone w warunkach szpitalnych.

Śluz w kale dziecka najczęściej jednak wskazuje na alergię pokarmową. Niestety, odkrycie przyczyny alergii bywa bardzo trudne. Przy podejrzeniu alergii najczęściej zaleca się dietę eliminacyjną, by stopniowo wykluczać poszczególne składniki z diety, które mogłyby uczulać dziecko. Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią – dietę eliminacyjną musi zastosować matka. Najczęstszymi alergiami pokarmowymi, którym towarzyszy właśnie objaw śluzu w kale dziecka, jest alergia na laktozę, białko mleka krowiego, białko jajek, orzechy, cytrusy, czekoladę, grzyby.

Śluz w kupie niemowlaka może być również symptomem stanu zapalnego. Wówczas towarzyszy mu zwykle dodatkowo gorączka i pogorszone samopoczucie dziecka. W przypadku tych objawów wizyta u lekarza jest niezbędna, bo śluz może być zwiastunem poważniejszej choroby.

Przeczytaj również: Robaki u dzieci: owsiki, glista i inne pasożyty - co robić, gdy dziecko jest nimi zakażone?

Konsekwencje pojawienia się śluzu w kupie niemowlaka

Długo utrzymujący się śluz w kupie niemowlaka, niezgłaszany lekarzowi, może nawarstwić problemy i doprowadzić do poważnych powikłań np. zaburzeń układu trawiennego. Nieleczona alergia pokarmowa może się ponadto pogłębić. Często jest przyczyną tzw. marszu alergicznego. Polega on na przeobrażaniu się alergii wraz z wiekiem dziecka. Alergia zaczyna przyjmować różne formy np. wysypki, pokrzywki czy opuchlizny a z czasem może po  prostu zmienić się w zupełnie inną alergię np. na pyłki roślin czy sierść zwierząt. Z tego względu, jeśli obecność śluzu w kupie niemowlaka łączymy z alergią pokarmową, warto od razu podjąć kroki, by ją zwalczyć. Nie narazimy tym samym dziecka na poważniejsze problemy w przyszłości.

Przeczytaj też: Alergia krzyżowa u dzieci: objawy, lista alergenów krzyżowych

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza