Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie

2016-10-13 10:54 Anna Kuliberda

Śluz w kupie niemowlaka to jeden z tych problemów, które najczęściej niepokoją młodych rodziców. Co oznacza kał ze śluzem i czy zawsze wymaga konsultacji z pediatrą?

Wygląd i zapach niemowlęcej kupy jest często wyznacznikiem zdrowia dziecka. Rozrzedzony kał może oznaczać infekcję, czarny kolor stolca może być oznaką krwawienia, a bardzo kwaśny zapach kału bywa symptomem nietolerancji pokarmowej. Śluz w kupie też bywa niezdrowym objawem.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak zwalczyć zaparcia u niemowląt? WIDEO

Skąd się bierze śluz w kupie niemowlaka?

Śluz w kupie niemowlaka to powszechny problem. Przytrafia się niemal każdemu małemu dziecku, choćby incydentalnie. Sam śluz w przewodzie pokarmowym jest czymś normalnym, nie tylko u dziecka. Dzięki niemu treść pokarmowa łatwiej się przemieszcza w jelitach. Trudno więc, by w stolcu w ogóle nie było śladu śluzu. Zwykle jednak jest on prawie niewidoczny, gdyż występuje w bardzo małych ilościach. Jeśli jelita wytwarzają większe ilości śluzu, który można zaobserwować w kale dziecka – może to być oznaka jakiś nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Przeczytaj również: O czym świadczy kolor kupki niemowlaka?

Czy śluz w kupie niemowlaka jest groźny?

Wszystko zależy od tego, jak długo śluz w kupie się utrzymuje i czy towarzyszą mu inne objawy. Jeśli obecność śluzu w kale jest bardzo sporadyczna, nie powtarza się, występuje wręcz incydentalnie - nie powinien niepokoić. Może być po prostu objawem towarzyszącym rozszerzaniu diety.

Bardziej niepokojąca sytuacja jest wtedy, gdy śluz w kupie utrzymuje się dłuższy czas lub kiedy pojawiają się inne niepokojące objawy np. krew w kale, gorączka, bóle brzucha, brak przyrostu wagi dziecka. Wtedy wymaga to konsultacji z lekarzem, który zleci odpowiednie badania lub zdiagnozuje dziecko na podstawie wywiadu.

Przeczytaj również: Krew w kale dziecka. Przyczyny

Co może oznaczać śluz w kale niemowlaka?

Śluz w kupie niemowlaka może oznaczać zakażenie rotawirusem. Wówczas stolec jest bardzo rozrzedzony i zwykle brzydko pachnie. Może mieć również zielone zabarwienie. Rotawirusa nie leczy się antybiotykiem, ale chorego malucha powinien zobaczyć lekarz. W przypadku małych dzieci rotawirus może doprowadzić do szybkiego odwodnienia, dlatego nie wolno go bagatelizować. Niemowlęta z rotawirusem powinny być leczone w warunkach szpitalnych.

Śluz w kale dziecka najczęściej jednak wskazuje na alergię pokarmową. Niestety, odkrycie przyczyny alergii bywa bardzo trudne. Przy podejrzeniu alergii najczęściej zaleca się dietę eliminacyjną, by stopniowo wykluczać poszczególne składniki z diety, które mogłyby uczulać dziecko. Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią – dietę eliminacyjną musi zastosować matka. Najczęstszymi alergiami pokarmowymi, którym towarzyszy właśnie objaw śluzu w kale dziecka, jest alergia na laktozę, białko mleka krowiego, białko jajek, orzechy, cytrusy, czekoladę, grzyby.

Śluz w kupie niemowlaka może być również symptomem stanu zapalnego. Wówczas towarzyszy mu zwykle dodatkowo gorączka i pogorszone samopoczucie dziecka. W przypadku tych objawów wizyta u lekarza jest niezbędna, bo śluz może być zwiastunem poważniejszej choroby.

Przeczytaj również: Robaki u dziecka. Co zrobić, gdy dziecko jest zakażone pasożytami?

Konsekwencje pojawienia się śluzu w kupie niemowlaka

Długo utrzymujący się śluz w kupie niemowlaka, niezgłaszany lekarzowi, może nawarstwić problemy i doprowadzić do poważnych powikłań np. zaburzeń układu trawiennego. Nieleczona alergia pokarmowa może się ponadto pogłębić. Często jest przyczyną tzw. marszu alergicznego. Polega on na przeobrażaniu się alergii wraz z wiekiem dziecka. Alergia zaczyna przyjmować różne formy np. wysypki, pokrzywki czy opuchlizny a z czasem może po  prostu zmienić się w zupełnie inną alergię np. na pyłki roślin czy sierść zwierząt. Z tego względu, jeśli obecność śluzu w kupie niemowlaka łączymy z alergią pokarmową, warto od razu podjąć kroki, by ją zwalczyć. Nie narazimy tym samym dziecka na poważniejsze problemy w przyszłości.

Polecamy wideo: Alergie pokarmowe u dziecka?

Alergie pokarmowe u dzieci są coraz powszechniejsze. Jak się objawiają i czym się różnią od nietolerancji pokarmowej wyjaśnia nasz ekspert - dietetyk, Agnieszka Piskała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE