Kupka noworodka i niemowlęcia: zapach, kolor i wygląd ma znaczenie

2021-05-18 12:44
Kupka niemowlęcia: zapach, kolor i wygląd ma znaczenie
Autor: photos.com

Zapach, kolor i wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia może wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Przeczytaj, po czym poznać, że kupka noworodka wygląda właściwie? I czy kupka niemowlęcia, które jest zdrowe powinna mieć taki kolor i zapach, z jakim masz do czynienia przy przewijaniu swojego dziecka? Kiedy kolor, zapach, konsystencja czyli wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia powinien cię skłonić do wizyty u lekarza?

Pierwsza kupka noworodka, tzw. smółka, jest kleista, czarnozielona i nie ma zapachu. Zawiera dużą ilość bilirubiny (barwnika odpowiadającego m.in. za żółtaczkę noworodkową) oraz substancje zgromadzone w trakcie życia płodowego, m.in. wody płodowe i śluz.

Kupka noworodka

Dziecko oddaje smółkę przez pierwsze dwa, trzy dni po urodzeniu. W trzecim, czwartym dniu życia zaczynają się tzw. stolce przejściowe.

Są one luźniejsze i jaśniejsze niż smółka – wynika to ze stopniowego zasiedlania przewodu pokarmowego przez pożyteczne bakterie. Dziecko może oddawać je nawet kilka razy dziennie.

Potem kupka niemowlęcia może zmieniać się jak kameleon. Raz jest zielonkawa, innym razem brązowa albo żółta, półpłynna albo o zwartej konsystencji. Zależy to od sposobu karmienia i stanu zdrowia dziecka.

Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?
Dobrze wiedzieć

Wygląd i zapach kupki niemowlaka

  • bladoszara, odbarwiona kupka sygnalizuje problemy z wątrobą;
  • ciemna, prawie czarna – takie stolce oddają dzieci przyjmujące preparaty żelaza; zmianę koloru powodują też szpinak i buraczki oraz krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • wodnista, zielonkawa, ze śluzem, ropą lub krwią, oddawana kilkanaście razy na dobę – oznacza, że malec ma biegunkę obfite, półpłynne stolce, z resztkami niestrawionego pokarmu, mogą świadczyć o celiakii (nietolerancji glutenu);
  • ciemnozielona, czasem spieniona kupka może świadczyć o alergii lub nietolerancji pokarmowej, a jeśli karmisz piersią, może też oznaczać, że zachwiane zostały proporcje między mlekiem z I i II fazy – na początku karmienia mleko jest słodsze, a jeśli dziecko possie pierś przez chwilę i przysypia, być może zjada za dużo słodkiego mleka.

Zobacz, jak wyglądają prawdziwe dziecięce kupki [galeria zdjęć]

Kupka niemowlaka karmionego piersią

Niemowlęta karmione mlekiem mamy mogą robić kupę po każdym karmieniu, a także między nimi – dziennie jest ich nawet kilkanaście.

Kupka niemowlęcia karmionego piersią zwykle pachnie serwatką lub skwaśniałym mlekiem i przybiera różne odcienie złota, żółci i pomarańczy, a po zetknięciu z powietrzem – zielenieje.

Kupki mają konsystencję musztardy albo są półpłynne i całe wsiąkają w pieluchę. Około szóstego, siódmego tygodnia życia praca przewodu pokarmowego dziecka zaczyna się normować, dlatego też niemowlę kupkę robi rzadziej – raz, dwa razy dziennie.

Potem może robić kupki raz na kilka, a nawet kilkanaście dni – układ pokarmowy dziecka dojrzewa i przyswaja pokarm mamy niemal w całości.

Czytaj:

Zatwardzenie u niemowlaka - co zrobić, żeby dziecko zrobiło kupkę?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

Kupka niemowlaka karmionego butelką

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli dziecko dostaje mleko modyfikowane. Wówczas kupka niemowlęcia jest jasnobrązowa albo jasnożółta, ma konsystencję margaryny i zgniły zapach. Malec robi kupę od jednego do czterech, pięciu razy na dobę.

Niekiedy kupka niemowlęcia karmionego butelką jest twarda i zbita, a malec, wypróżniając się, stęka albo płacze. Taki stan świadczy o tym, że niemowlę ma zaparcie, spowodowane bądź zbyt gęstą mieszanką (kiedy do wody wsypałaś za dużo proszku) albo też źle dobranym mlekiem.

W takich przypadkach warto częściej poić dziecko, można też – w porozumieniu z lekarzem – zmienić mieszankę na taką zawierającą probiotyki i prebiotyki, które usprawniają pracę przewodu pokarmowego.

Warto również zrobić maluchowi ciepły okład i pomasować brzuszek. Nie należy natomiast wywoływać wypróżnienia za pomocą czopka, bo rozleniwia to mechanizm zwieraczy odbytu.

Kupka niemowlaka a rozszerzanie diety

Kupka niemowlęcia zmienia zapach i wygląd zmienia się, kiedy zaczynasz rozszerzać maluchowi dietę. Jego przewód pokarmowy musi się przyzwyczaić do nowych składników, dlatego też co kilka dni możesz znaleźć w pieluszce coś nowego.

To, jak będzie wyglądać i pachnieć, zależy od tego, co malec dostał do jedzenia. Utarte jabłko lub gotowana marchew mają działanie zapierające. Wówczas kupka malca będzie twarda, brązowawa. Buraczki i brokuły sprawiają, że stolce są rzadsze i zielonkawobrązowe.

Czytaj:

Jak rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią?

Rozszerzanie diety - zalecenia na każdy miesiąc

Kupka niemowlaka a biegunka

Są sytuacje, które rzeczywiście wymagają konsultacji z lekarzem. Jest tak, kiedy maluch ma biegunkę – oddaje kilka do kilkunastu wodnistych stolców na dobę (nieleczona biegunka może poważnie odwodnić organizm malucha!).

Porady lekarskiej wymagają też uporczywe zaparcia, a także stolce zawierające resztki niestrawionego pokarmu bądź smoliście czarne (taka barwa kupki może świadczyć o tym, że znajduje się w niej domieszka krwi).

Kupka niemowlaka a pielęgnacja pupy

Pośladki wielokrotnie narażone na działanie moczu i kału łatwo się odparzają. Niewyleczone odparzenia mogą zaś doprowadzić do bolesnego dla dziecka pieluszkowego zapalenia skóry. Dlatego zmieniaj dziecku pieluszkę od razu, kiedy zrobi kupę.

Gdy zdejmiesz pieluszkę, przemyj skórę dziecka ciepłą wodą albo wilgotnymi chusteczkami, potem osusz i nasmaruj kremem zapobiegającym odparzeniom.

Czytaj:

Kąpiel w krochmalu na odparzenia i wysypki u niemowląt

Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zaplenie skóry

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza