Ulewanie u niemowlaka – jak postępować, gdy niemowlę często ulewa pokarm?

2012-11-16 12:50

Ulewanie zdarza się wielu noworodkom i młodszym niemowlętom. Najczęściej spowodowane jest niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i zwykle przechodzi samoistnie. Radzimy, jak postępować w przypadku ulewania u niemowlęcia.

Ulewanie u niemowlaka – jak postępować, gdy niemowlę często ulewa pokarm?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ulewanie u niemowlęcia - jak postępować
  2. Ulewanie u niemowląt: wideo

Ulewanie – mimowolne cofanie pokarmu do ust i poza nie - występuje fizjologicznie u 50 proc. niemowląt poniżej 3. miesiąca życia i najczęściej ustępuje samoistnie w 12-14. miesiącu życia.

Ulewanie u niemowlęcia - jak postępować

  • Gdy dziecko karmione jest piersią, należy zadbać o jego właściwe ułożenie (główka powinna być wyżej niż nóżki), by pokarm nie wypływał zbyt szybko, a także odciągnąć niewielką ilość pokarmu tuż przed karmieniem.
  • W przypadku karmienia butelką, trzeba pilnować, by była ona ustawiona pod odpowiednim kątem, a dziurka w smoczku nie była zbyt duża. By uniknąć ulewania, lepiej też jest karmić częściej, ale podawać mniejsze ilości mleka modyfikowanego.

Sprawdź też: refluks u niemowlaka >>>

  • Jeśli dziecko ulewa, ale dobrze przybiera na wadze, to należy je karmić  z przerwami, podczas których trzeba podnieść malca do pozycji pionowej, aby odbił połknięte powietrze.
  • Po nakarmieniu bezpieczniej jest odłożyć niemowlę do łóżeczka z wyższym ułożeniem główki, nie na płasko.
  • Należy starać się nie wykonywać gwałtownych ruchów z dzieckiem po karmieniu.
  • Jeśli z powodu ulewania niemowlę słabo przybiera na wadze, mama powinna skonsultować się z pediatrą, bo być może konieczne okaże się wykonanie badań, które pozwolą znaleźć jego przyczynę.

Ulewanie u niemowląt: wideo

Ulewanie u niemowląt i noworodków występuje bardzo często. Może to być objaw zupełnie naturalny i normalny, jednak w razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Kiedy ulewanie u niemowląt powinno nas zaniepokoić? W jaki sposób zapobiegać nadmiernego ulewaniu? Posłuchaj naszego eksperta.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza