Wady wrodzone: agenezja nerki. Życie dziecka z jedną nerką

2012-03-07 13:22

Agenezja jednej nerki jest dość często występującą wadą wrodzoną. Z pojedynczą nerką rodzi się jedno na 1100-1200 dzieci. Ważne jest to, że dziecko z jedną nerką może żyć tak samo, jak jego zdrowi rówieśnicy, pod warunkiem jednak, że funkcjonuje ona bez zarzutu czyli nie ma żadnej wady rozwojowej ani innej choroby i jest w pełni wydolna.

Wady wrodzone: agenezja nerki. Życie dziecka z jedną nerką
Autor: _photos.com|photos.com Wady wrodzone: agenezja nerki. Życie dziecka z jedną nerką

Spis treści

  1. Agenezja jednej nerki: diagnostyka wady
  2. Agenezja jednej nerki: stała kontrola specjalistów
  3. Agenezja jednej nerki: czy dziecko z jedną nerką może żyć normalnie?

Agenezja jednej nerki to choroba wrodzona, której winne są zaburzenia organogenezy, mające miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Polegają one na braku uformowania  się zawiązka nerki lub częściej  pączka moczowodowego, którego dotarcie w  okolicy blastemy nerkowej jest warunkiem jej dalszego rozwoju. W przypadku agenezji obu nerek rokowania są złe - w większości przypadków dochodzi do obumarcia płodu lub zgon następuje wkrótce po porodzie.

Agenezja jednej nerki: diagnostyka wady

To, że dziecko ma jedną nerkę zazwyczaj teraz wykrywa się już w okresie płodowym, jednak nadal nie zawsze tak się zdarza. - Kiedyś przed erą nieinwazyjnych badań obrazowych agenezję nerki najczęściej stwierdzano dopiero w czasie autopsji. Obecnie dowiadujemy się o niej przypadkowo w czasie USG jamy brzusznej, wykonywanego z rożnych, najczęściej nie nerkowych powodów – mówi dr Jerzy Czyż, urolog i chirurg dziecięcy z Centrum Diagnostyki Medycznej i Hematologii BIOS i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. - Albo przy okazji diagnostyki wad budowy narządów  rozrodczych, które dość często towarzyszą agenezji nerki, szczególnie u  kobiet (25-50 proc).

Agenezja jednej nerki: stała kontrola specjalistów

Dzieci, u których wykryto agenezję nerki przeważnie są pod stałą kontrolą specjalistów: nefrologa bądź urologa. Aby potwierdzić rozpoznanie agenezji nerki konieczne jest wykonanie badań obrazowych – USG i scyntygrafii nerek.- Jeśli pojawi się jakikolwiek problem z drugą nerką przede wszystkim najpierw należy ustalić czy mamy do czynienia z wrodzonym zaburzeniem rozwoju, jak hypoplazja lub dysplazja, czy też wtórnym, spowodowanym procesami chorobowymi mającymi miejsce już po narodzinach dziecka – mówi dr Jerzy Czyż. -  Należy wykluczyć wady rozwojowe dróg moczowych, które mogą zagrozić drugiej nerce, a w przypadku ich stwierdzenia ustalić  wskazania do ewentualnego leczenia.

Agenezja jednej nerki: czy dziecko z jedną nerką może żyć normalnie?

Rodzice dzieci, które mają jedną nerkę często obawiają się o jej stan z racji tego, że jest jedna i musi pracować za dwie. Zwracają większą uwagę na dietę dziecka, pilnują, aby wypijało odpowiednie ilości płynów, każde przyjęcie leku czy witamin konsultują z pediatrą bądź nefrologiem.- Nie ma całkowitej pewności, że prawidłowo wykształcona nerka podlega większemu zagrożeniu procesami chorobowymi. Istnieją jednakże pewne obserwacje wskazujące na większą częstość występowania nadciśnienia tętniczego, białkomoczu i cech łagodnej niewydolności nerek u osobników z agenezją jednej nerki – mówi dr Jerzy Czyż. – Nie można też wykluczyć przeciążenia jedynej nerki prowadzącego do jej niewydolności. Ale obecnie brak jest przekonywujących i jednoznacznych dowodów określających przyczyny i częstość występowania cech niewydolności nerek u ludzi urodzonych z jedyną nerką. Jednak z powodu możliwego zagrożenia niektórzy lekarze odradzają takim ludziom uprawiania kontaktowych i ekstremalnych sportów z uwagi na ryzyko urazu i uszkodzenia jedynej nerki. - Moim zdaniem jednak nie ma to uzasadnienia, bo mamy przecież życiowo ważne, ale pojedyncze narządy jak mózg i wątroba. Je tak samo należy chronić – mówi dr Jerzy Czyż.

Zrób to koniecznie

Agenezja jednej nerki: zalecenia dla rodziców dziecka z jedną nerką

  • pilnuj, aby odpowiednio dużo piło – nerka musi mieć komfort pracy,
  • jak najszybciej (najlepiej do 1,5 roku) naucz dziecko korzystać z nocnika zamiast używać pieluch jednorazowych,
  • nie podawaj, jeśli nie ma takiej potrzeby, sztucznych witamin – te z naturalnej żywności dostarczane w odpowiednich ilościach m.in. owocach i warzywach są najlepsze.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza