Wysypka u niemowlaka: potówki czy może alergia?

2013-06-13 15:01

Wysypka u niemowlaka nie zawsze jest łatwa do zdiagnozowania. Alergia bywa mylona z potówkami i odwrotnie. Zobacz jak rozpoznać wysypkę u niemowlaka i jak sobie z nią radzić.

wysypka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Wysypka u niemowlaka: potówki
  2. Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film
  3. Wysypka u niemowlaka: jak pozbyć się potówek
  4. Wysypka u niemowlaka: zmiany alergiczne

Wysypka u niemowlaka może mieć różne pochodzenie. Aby się ich pozbyć, najważniejsza jest odnalezienie właściwej przyczyny ich powstania.

Wysypka u niemowlaka: potówki

Najpopularniejszą wysypką u niemowlaka są potówki i to one najczęściej pojawiają się na skórze. Występują na twarzy, w okolicy karku, pleców i pachwin. Wyglądem przypominają małe czerwone kropeczki, czasem z ledwie widocznym białym centralnym punktem. Grudki pojawiają się zwykle po spaniu lub spacerze, w trakcie których malec się zgrzał.

Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Wysypka u niemowlaka: jak pozbyć się potówek

Potówki ustępują same po kąpieli, zwykle po 1–2 dniach. Wystarczy wykąpać dziecko, ubierać je lekko i ograniczyć stosowanie oliwek na skórę.

Wysypka u niemowlaka: zmiany alergiczne

Zmiany alergiczne przybierają zwykle wygląd czerwonych plam. Skóra jest szorstka i wyraźnie swędzi. Rumień pojawia się najczęściej na twarzy (policzki wyglądają jak polakierowane), w okolicy zgięć kolan i łokci, a także płatków usznych. I nie ustępuje raczej w ciągu 1–2 dni. Najczęściej konieczna jest wizyta u lekarza.