Pokrzywka u dzieci. Czy wysypka u dziecka oznacza pokrzywkę?

2013-02-08 16:27 Małgorzata Wesołowska

Zastanawiasz się, czy wysypka u dziecka ma podłoże alergiczne, czy zakaźne, dokładnie jej się przyjrzyj. Wysypka uczuleniowa ma zwykle postać pokrzywki na twarzy występującej symetrycznie na obu policzkach, za uszami, w zgięciach łokci i kolan.

Pokrzywka -  tak nazywamy zaczerwienienie i bąble oraz pęcherzyki pojawiające się na twarzy, tułowiu lub kończynach. Zmiany na skórze powodują uporczywe swędzenie i mogą obejmować obszar kilku milimetrów lub kilku centymetrów. Są najczęściej objawem alergii na pokarmy (te, które spożywa dziecko bezpośrednio, lub te, które ty jesz, karmiąc niemowlę piersią), na leki czy jad owadów, rzadziej – są skutkiem działania zimna lub promieni UV. Pokrzywka u dziecka utrzymuje się przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin po spożyciu uczulającej potrawy lub znajdującego się w jedzeniu konserwantu czy barwnika. Jedynym sposobem zapobiegania pokrzywce jest unikanie potraw uczulających. Niekiedy jednak trudno jest je ustalić. Jeśli więc mimo zastosowania diety eliminacyjnej na skórze dziecka pojawią się charakterystyczne zmiany, można jedynie postarać się złagodzić ich uciążliwe objawy.

Pokrzywka na ciele dziecka - jak złagodzić jej objawy?

Należy podać dziecku wapno lub – po konsultacji z lekarzem – lek przeciwalergiczny (np. Zyrtec, Claritine). Czasami swędzenie jest tak silne, że malec drapie się do krwi. Aby tego uniknąć, obetnij mu na krótko paznokcie, a niemowlęciu załóż na dłonie cieniutkie rękawiczki.

Przeczytaj również: 

Jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

PORADNIK o alergii pokarmowej

Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie. Co wywołuje wyprysk kontaktowy?

 

Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE