Aspirator do noska – jaki wybrać dla noworodka, a jaki dla starszego dziecka?

2022-02-04 13:41

Aspirator do noska umożliwia szybko i skutecznie usunąć zalegającą wydzielinę. Stosuje się go u maluchów od niemowlęctwa aż do około 3. roku życia, gdy potrafią już samodzielnie czyścić nos. Dowiedz się, jakie modele najlepiej wybrać dla noworodka, a jakie dla starszego szkraba?

Aspirator do nosa
Autor: Getty images Ustny aspirator do nosa polecany jest najmłodszym dzieciom.

Aspiratior do noska to akcesorium pierwszej potrzeby. Dowiedz się, jaki aspirator wybrać i kiedy lepiej sprawdzi się aspirator elektryczny, a kiedy manualny, do odkurzacza lub tradycyjna gruszka. O czym jeszcze pamiętać czyszcząc niemowlęciu nos?

Spis treści:

  1. Drożny układ oddechowy
  2. Do czego służy aspirator do nosa?
  3. Rodzaje aspiratorów do nosa
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając aspirator?
  5. O czym pamiętać, czyszcząc nos maluchowi?
Sposoby na katar u dziecka

Drożny układ oddechowy

Trzeba wiedzieć, że małe dziecko oddycha głównie przez nos, dlatego zalegająca w nim wydzielina, może być nie tylko źródłem rozdrażnienia, ale także miejscem bytowania zarazków i zanieczyszczeń.

W takiej sytuacji mogą one z łatwością przedostać się do dalszych części układu oddechowego i spowodować np. zapalenie oskrzeli. Czyszczenie nosa malucha jest obowiązkową czynnością, która umożliwia mu prawidłowe funkcjonowanie. Powinno być wykonywane nie tylko, gdy dziecko ma katar, ale także rutynowo – zwykle codziennie.

Do czego służy aspirator do nosa?

Aspirator do nosa służy do odciągania zalegającej w nim wydzieliny, zarówno u dzieci mających katar, jak i dla zachowania higieny na co dzień. Przydaje się szczególnie u najmłodszych dzieci, u których praktycznie od pierwszego dnia narodzin umożliwia wyczyszczenie ich nosków.

W pierwszych chwilach życia aspiratory do nosa pozwalają odessać pozostałości po resztkach wód płodowych i śluzach, z kolei później służą do zapewnienia pełnej drożności nosa.

Należy podkreślić, że udrażnianie nosa jest to szczególnie ważna czynność w pierwszych miesiącach życia niemowlaka, gdyż właśnie wtedy oddycha on głównie przez nos. Dlatego też, gdy będzie w nim zalegała wydzielina, może powodować to trudności w funkcjonowaniu malucha, które z kolei mogą być przyczyną m.in. rozdrażnienia, apatii, trudności w zasypianiu, jedzeniu itp.

Ponadto warto pamiętać, że zalegające w nosie zanieczyszczenia i drobnoustroje szybciej u niemowlaka niż u dorosłych przedostają się do kolejnych części dróg oddechowych, przez co mogą wywoływać infekcje, w tym np. zapalenie oskrzeli. Tym samym aspirator do nosa jest urządzeniem przydatnym na co dzień, który nie tylko ułatwia maluchowi funkcjonowanie, ale także zapobiega rozwojowi chorób.

Czytaj: Dlaczego katar trwa 7 dni?

Domowe sposoby na katar u niemowląt - skuteczne sposoby na katar u niemowlaka

Rodzaje aspiratorów do nosa

Wśród dostępnych na rynku aspiratorów dla dzieci można wybrać np. aspirator manualny - polecany już dla noworodków. Ten rodzaj aspiratora posiada prostą budowę – składa się z: pojemniczka, rurki oraz ustnika.

Również jego działanie jest banalne, gdyż polega na umieszczeniu końcówki pojemniczka w nosku malucha, a następnie włożeniu ustnika do ust rodzica i wykonanie wdechu. Zassanie spowoduje wydostanie się zalegającej wydzieliny z nosa do pojemniczka.

Bez obaw – pojemniczek wyposażony jest w filtr, a treść nie jest w stanie przedostać się do rurki. Dodatkowo, aby aspirator posłużył dłużej, a także był odpowiednio dopasowany do wielkości otworów nosowych dziecka, warto zaopatrzyć się w zestaw z wymiennymi końcówkami np. dla najmłodszych (0-3 miesięcy) i dla starszych (po 3 miesiącu życia).

Innym rodzajem aspiratora jest aspirator elektryczny, który podobnie jak aspirator manualny, składa się z pojemniczka, do którego zasysana jest wydzielina z nosa. Z tą różnicą, że urządzenie zostaje włączone przy pomocy przycisku, który to uruchamia zasysanie, bez konieczności korzystania z siły wdechu rodzica.

Zasysanie w elektrycznym aspiratorze jest w pełni bezpieczne, delikatne nawet dla noworodków, dlatego nie trzeba się obawiać o jakiekolwiek uszkodzenia noska. Dodatkowo jest cichy i działa z reguły na dwie baterie.

Kolejnym rodzajem jest aspirator do nosa podłączany do odkurzacza. Jest to urządzenie, które także zawiera pojemnik na wydzielinę i rurkę, jak w przypadku aspiratora manualnego, tylko zamiast ustnika na końcu ma stożkowy element, który podłącza się do rury ssącej domowego odkurzacza o mocy 600-1800W. Czy jest bezpieczny dla noworodków? Według producenta najpopularniejszego aspiratora tego typu w Polsce można stosować go już od pierwszego dnia życia. Wielu rodziców (zwłaszcza którzy pierwszy raz zostali rodzicami) ma jednak obiekcje przed jego stosowaniem - boją się, że uszkodzą maleńki nosek lub wystraszą maleństwo dźwiękiem odkurzacza. Tym rodzicom na start polecamy aspirator manualny, a w kolejnym kroku znacznie efektywniejszy w działaniu aspirator podłączany do odkurzacza. Przy drugim dziecku, obawy znikną.

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest gruszka do nosa, która kształtem przypomina ten owoc, a zakończona jest specjalnym lejkiem. Aby przy jej pomocy usunąć zalegającą wydzielinę, należy ścisnąć gruszkę, następnie końcówkę umieścić w nosku dziecka i puścić ucisk.

Tym sposobem wydzielina zostaje zassana do wnętrza urządzenia. Korzystając z niej, nie jest jednak wiadome, ile konkretnie wydzieliny udało się usunąć z nosa dziecka.

Czytaj: Zatkany nos u niemowlaka - skuteczne metody na zatkany nosek

Na co zwrócić uwagę wybierając aspirator?

Decydując się na konkretny aspirator do noska, warto zwrócić uwagę na jego łatwość w obsłudze. I tak np. według wielu rodziców najlepszym rozwiązaniem jest aspirator elektryczny, który działa po uruchomieniu jednego przycisku.

Wydawać by się mogło, że także tradycyjna gruszka do nosa jest prosta w użyciu, jednak jest taka tylko przy gęstej wydzielinie, a przy wodnistej wydzielinie odessanie jej, nie jest już takie proste.

Aspirator manualny chociaż teoretycznie działa jak elektryczny przy użyciu wdechu opiekuna, to jednak może nie działać np. gdy rodzic jest chory i ma trudności z zassaniem wydzieliny.

Z kolei aspirator do odkurzacza będzie łatwy w obsłudze tylko wtedy, gdy będzie prawidłowo dopasowany do rury urządzenia. Jego wadą jest także to, że używanie może być uciążliwe – można sobie tylko wyobrazić, jak wygląda np. odsysanie wydzieliny z nosa w środku nocy, gdy trzeba wyjąć odkurzać, podłączyć aspirator i dopiero przejść do czynności.

Warto także pamiętać, że niektóre aspiratory do nosa nie są przyjemne w obsłudze. Wielu opiekunów nie jest w stanie korzystać z manualnego aspiratora do nosa, dlatego wtedy z pewnością lepszy będzie elektryczny.

Decydując się na konkretny model odsysacza, warto także zwrócić uwagę na jego skuteczność. Chociaż każdy z nich usuwa wydzielinę z nosa, to nie każdy już robi to tak samo sprawnie i szybko. Najszybciej usuną ją aspiratory do nosa elektryczne i do odkurzacza, gdyż nie są zależne od czynnika ludzkiego, czyli ściskania jak w przypadku gruszki do nosa lub wdechów jak w przypadku aspiratora manualnego.

Istotne jest także czyszczenie aspiratora. Powinno być szybkie i proste, dlatego też gorzej sprawdzą się np. aspirator manualny i do odkurzacza, które to mają więcej elementów niż gruszka do nosa i aspirator elektryczny.

Decydując się na konkretny model, warto sprawdzić, czy aspirator ma atesty, które dają pewność, że jest w pełni bezpieczny i nie zawiera toksycznych substancji. Ostatecznie należy ocenić sposoby działania aspiratorów, ich wady i zalety i porównać je z ceną, która najniższa jest w przypadku gruszki do nosa, a najwyższa – aspiratora elektrycznego.

WAŻNE!

Nos u malucha zaleca się czyścić przed snem oraz przed jedzeniem, gdyż pozytywnie wpływa to na jego komfort.

O czym pamiętać, czyszcząc nos maluchowi?

Dzieci nie lubią czyszczenia nosa, dlatego też często protestują, podczas wykonywania tej czynności. Tym samym, by wykonać to sprawnie i bez stresu, warto wybrać wygodną pozycję.

W zależności od wieku dziecka oraz rodzaju aspiratora do nosa, będzie to np. pozycja leżąca lub siedząca (na kolanach opiekuna). Aby czyszczenie było mniej uciążliwe, można rozrzedzić zalegającą wydzielinę kilkoma kroplami soli morskiej lub soli fizjologicznej.

Kolejnym krokiem jest już właściwe oczyszczanie nosa z użyciem aspiratora, a po zakończeniu czynności – umycie go i osuszenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza