Gruszka do nosa - czy warto ją stosować do czyszczenia noska niemowlęcia?

2020-10-13 13:46

Gruszka do nosa dziś nie jest może tak popularna jak kiedyś, ale nadal istnieją osoby, które w walce z dziecięcym katarem wybierają tradycyjne metody oczyszczania noska. Czy to jednak na pewno bezpieczne? Zobacz, jaka gruszka jest bezpieczna dla niemowlęcia, których unikać.

gruszka do nosa
Autor: thinkstockphotos.com

Jeszcze kilkanaście lat temu gruszka do nosa stanowiła podstawowe wyposażenie każdej mamy. Ten niewielki przyrząd do dziś pełni ważną funkcję - pomaga usuwać wydzielinę z dziecięcego noska.

W ostatnich latach gruszkę do nosa zaczęły wypierać bardziej zaawansowane urządzenia do oczyszczania dziecięcych nosków np. aspiratory elektroniczne, w wielu domach gruszka nadal jest wykorzystywana do codziennej dziecięcej pielęgnacji. Czy gruszka do nosa jest bezpieczna i czy można bez obaw wykorzystywać ją do udrożniania nosa niemowlęcia

Spis treści

  1. Czym jest gruszka do nosa i jak działa?
  2. Gruszka do nosa – czy jest bezpieczna?
  3. Gruszka do nosa – jak używać?
  4. Gruszka do nosa czy aspirator?

Czym jest gruszka do nosa i jak działa?

Jak wiadomo, małe dzieci nie potrafią samodzielnie wydmuchać nosa i dlatego potrzebny był wynalazek, który zrobi to za nie. Gruszka do nosa okazała się tu idealnym rozwiązaniem. Jest pomocna szczególnie podczas kataru u dziecka, gdyż pomaga odetkać zatkany nosek, przywraca komfort oddychania i zmniejsza ryzyko powikłań po nieżycie nosa. 

Gruszka do nosa kształtem przypomina właśnie owoc gruszki. Jest wykonana z elastycznego materiału (najczęściej gumy), a na jej szczycie znajduje się długa końcówka zakończona otworem.

Sposób działania tego przyrządu polega na zasysaniu końcówką włożoną do dziurki nosa zalegającej wydzieliny. Obsługa jest zatem bardzo prosta, choć można zastanawiać się czy na pewno skuteczna. Siła ssania gruszki jest dość słaba, dlatego całkowite oczyszczenie noska z wydzieliny może być utrudnione.

Gruszka do nosa – czy jest bezpieczna?

Pojawia się jednak pytanie, czy to na pewno bezpieczna forma oczyszczania dziecięcego noska. Obawy może budzić m. in. długa końcówka, którą wsuwa się do dziurki nosa. Istnieje ryzyko zbyt głębokiego jej wsunięcia i tym samym uszkodzenia błony śluzowej nosa. To ryzyko jednak można całkowicie wyeliminować, jeśli gruszka do nosa będzie używana we właściwy sposób.

Innym aspektem, który może zaważyć na bezpieczeństwie stosowania gruszki u dziecka jest utrzymanie tego przyrządu w czystości. Ze względu na specyficzną budowę gruszki, niemal niemożliwe jest jej całkowite otwarcie i wyczyszczenie wewnątrz. Zbierająca się w środku wydzielina może być źródłem namnażania się bakterii.

Korzystanie z jednej gruszki w dłuższej perspektywie czasowej może być zatem ryzykowne dla zdrowia malucha. Decydując się więc na zakup tego przyrządu, warto w miarę możliwości go regularnie czyścić i często wymieniać.

Gruszka do nosa – jak używać?

Bezpieczeństwo i komfort dziecka gwarantuje nam tylko odpowiednie używanie gruszki do nosa. Jeśli będziemy korzystać z gruszki zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz stosować się do instrukcji użytkowania, przyrząd ten będzie działał jedynie na korzyść dziecka.

Jak używać gruszki do nosa? Przed jej użyciem należy ją dokładnie umyć, a następnie ścisnąć ręką, by opróżnić jej wnętrze z powietrza. Następnie końcówkę ściskanej wciąż gruszki wsuwamy delikatnie do jednej dziurki noska, niezbyt głęboko. Zatykamy drugą dziurkę i zwalniamy uścisk na gruszce, by zassała wydzielinę z nosa.

Później wyjmujemy końcówkę gruszki z dziurki nosa i kilkukrotnie ściskając gruszkę wyciskamy z jej wnętrza ściągniętą wydzielinę. Opróżnioną gruszkę znowu ściskamy, by pozbawić ją powietrza i wsuwamy końcówkę do drugiej dziurki, powtarzamy zasysanie wydzieliny przy jednoczesnym zatkaniu wolnej dziurki.

Jeśli wydzielina w nosie dziecka jest zbyt gęsta i mamy problem, by ją wyciągnąć, dobrze jest wkroplić do noska dziecka odrobinę soli fizjologicznej, która rozrzedzi zalegający śluz.

Oczyszczanie noska najlepiej robić, gdy dziecko leży na wprost nas (jak do zmiany pieluszki). Dla ułatwienia możemy malucha położyć na naszych kolanach nóżkami skierowanymi do naszego brzucha.

Gruszka do nosa czy aspirator?

Aspiratory do oczyszczania nosa u dzieci to dziś najpopularniejsze urządzenia do usuwania kataru. Trudno się dziwić – aspirator jest nie tylko wygodny i łatwy w użyciu, ale również bardziej skuteczny.

Siła zasysania jest o wiele większa, więc dzięki aspiratorowi szybciej i efektywniej oczyścimy dziecięcy nosek. Samo urządzenie można rozłożyć na części i każdą z nich osobno wyczyścić, co minimalizuje ryzyko gromadzenia się bakterii.

Mimo wszystko, aspirator ma też kilka wad m. in. ze względu na dużą siłę ssącą, może obniżać komfort dziecka w czasie pielęgnacji. Niektóre aspiratory generują hałas (elektroniczne lub do odkurzacza), co może wiązać się z dodatkowym stresem malucha.

Wybór gruszki jest więc dla wielu osób po prostu podyktowany większym komfortem dziecka podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli zdecydujemy się na gruszkę do nosa, wybierzmy taki model, który da się otworzyć i wyczyścić w środku.

Dobrze też, by końcówka gruszki nie była zbyt długa i miała opływowy kształt, co uchroni śluzówkę nosa przed uszkodzeniem.

Czytaj również:

Katar u niemowlaka - przyczyny. Co na katar u niemowlaka i małego dziecka?

Katar z krwią: przyczyny i leczenie. Co oznacza katar z krwią?

Zielony katar u dziecka - co oznacza zielony, a co żółty katar?

Czy można wychodzić na dwór z chorym dzieckiem?

Domowe sposoby na katar u niemowląt - skuteczne sposoby na katar u niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza