Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne- przegląd

2021-08-24 9:38

Łóżeczko dostane, choć nie jest produktem pierwszej potrzeby, to jednak bardzo ułatwia opiekę nad maluszkiem w ciągu pierwszych miesięcy jego życia. Jak wybrać najlepsze łóżeczko dostawne? Zobacz nasz przegląd łóżeczek dostawnych.

Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne
Autor: Getty images

Łóżeczka dostawne to ostatnio wyprawkowy hit. Szukając mebelka do spania dla maluszka, który niebawem przyjdzie na świat, masz do wyboru różne możliwości. Tą, która zazwyczaj przychodzi rodzicom na myśl w pierwszej kolejności, jest oczywiście tradycyjne drewniane łóżeczko ze szczebelkami.

Ale na rynku są także inne sprzęty – mniej oczywiste, ale równie bezpieczne i przydatne. Jednym z nich jest łóżeczko dostawne.

Spis treści

  1. Czym jest łóżeczko dostawne?
  2. Czy warto kupić łóżeczko dostawne?
  3. Co sprawdzić przed kupnem łóżeczka dostawnego?

Czym jest łóżeczko dostawne?

Nie jest ono zamiennikiem tradycyjnego niemowlęcego łóżeczka ze szczebelkami, choć niektóre modele wyglądem bardzo je przypominają. Łóżeczka dostawne są dużo mniejsze niż zwykłe łóżeczka – z punktu widzenia dziecka to akurat zaleta, bo przyzwyczajone do ciasnego wnętrza brzucha noworodki nie lubią mieć wokół siebie zbyt rozległej przestrzeni.

Nawet tak, zdawałoby się, niewielka powierzchnia jak 60x120 cm własnego łóżka, to dla wielu dzieci przestrzeń, w której nie czują się pewnie. Jednak dla rodziców może to być wada, bo z powodu niedużego rozmiaru takiego łóżeczka można korzystać z niego zaledwie przez kilka pierwszych miesięcy życia malca (z reguły dopóki dziecko nie osiągnie dziewięciu kilogramów wagi lub nie zacznie próbować samo siadać).

Czy warto kupić łóżeczko dostawne?

Po co więc kupować łóżeczko dostawne, skoro tańsze i bardziej praktyczne są zwykłe mebelki? Powodów jest kilka. Najważniejszy: korzystanie z takiego łóżeczka jest bardzo wygodne dla mamy, poprawia również bezpieczeństwo maluszka.

Dzięki temu, że łóżeczko dostawne można stabilnie przymocować do dużego małżeńskiego łóżka (a niektóre modele również do innych typów łóżek, np. wersalek), a następnie opuścić jeden z jego boków, malec może spać tuż obok mamy – ale nie w tym samym, co ona, łóżku.

Stała obecność mamy, która jest tuż obok, daje dziecku tak mu potrzebne poczucie bezpieczeństwa. Sprawia również, że maluch spokojniej zasypia.

Bezpiecznie i komfortowo może się czuć również mama: w każdej chwili może sprawdzić, czy dziecko się nie obudziło, a gdy zakwili przez sen – pogłaskać je po główce czy nawet nakarmić bez potrzeby wstawania z łóżka (i wyjmowania z niego niemowlęcia).

A jednocześnie nie trzeba się bać o to, że któreś z rodziców przygniecie niechcący maluszka, przewracając się z boku na bok przez sen.

Czytaj: Miejsce do spania dla dziecka: pomysły na oryginalne łóżeczko dziecięce

Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?

Co sprawdzić przed kupnem łóżeczka dostawnego?

Łóżeczka dostawne to spory wydatek – ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, które trzeba wydać na samym początku życia dziecka (później ten zakup nie ma już sensu).

Choć w sklepach nie ma aż takiego wyboru łóżeczek co wózków czy fotelików, to i tak przed dokonaniem zakupu warto jest porównać różne modele, gdyż niektóre z nich są bardziej praktyczne niż inne. Warto wiedzieć, że w codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzają się takie, które:

  • można solidnie przymocować do ramy dużego łóżka (za pomocą pasów lub sztywnych blokad), a po zamocowaniu między łóżeczkiem a ramą łóżka nie ma przerwy
  • są wyposażone w kółeczka, które można na stałe zablokować – dzięki temu łóżeczko można przestawiać bez większego wysiłku, a następnie ustawić nieruchomo
  • mają wysokość regulowaną w dużym zakresie – taka możliwość pozwala na idealne dopasowanie do każdego modelu dużego łóżka
  • można ustawić pod kątem – jest to tak zwana opcja niezależnej regulacji wysokości, dzięki której łóżeczko można ustawić tak, by jedna jego strona była wyżej; funkcja ta sprawdza się np. u maluszków z katarem lub ulewających
  • są wyposażone w opcję kołyski – ta funkcja wielu maluszkom ułatwia zasypianie, a także zapobiega wybudzeniu w sytuacji, gdy dziecko jest przenoszone do łóżeczka z innego miejsca; ważne, by bez wysiłku można było ją aktywować lub wyłączyć
  • mogą być również łóżeczkiem podróżnym – większość z nich (lecz nie wszystkie, i o tym warto pamiętać w trakcie wybierania modelu dla siebie) da się złożyć, a w komplecie jest też torba do przenoszeniasą wyposażone w moskitierę (co sprawdza się latem).

Czytaj: Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny? Opinie [10 propozycji ochraniaczy]

Sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę spało całą noc? [Słuchaj ONLINE – przewiń w dół]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza