Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny? Opinie [10 propozycji ochraniaczy]

2016-01-07 16:17 Karolina Szajkowska

Ochraniacz do łóżeczka, jak sama nazwa wskazuje, powinien chronić dziecko. Coraz częściej jednak powstają spory na temat jego całkowitego bezpieczeństwa. Sprawdź, czy montowanie ochraniacza na łóżeczko jest konieczne!

Ochraniacz na łóżeczko to akcesorium, które często dodawane jest do zestawów pościeli do łóżeczka niemowlaka. Niewątpliwe stanowi dekorację pokoju dziecka, ale nie zawsze jest w stu procentach bezpieczne. Rodzice są przekonani, że dzięki niemu pociecha nie wsadzi główki ani rączek między szczebelki. Niestety, zazwyczaj efekt jest zupełnie odwrotny.

>> Czytaj także: Pościel dla niemowlaka: jaką wybrać? >>

Ochraniacz do łóżeczka: czemu służy?

Ochraniacz ma za zadanie zabezpieczyć dziecko przed urazami. Kiedyś szczebelki łożeczek były montowane na tyle rzadko, że dziecko bez problemu podczas snu mogło wsunąć pomiędzy nie główkę i się udusić. Później przepis dotyczący odległości rurek został zaostrzony i są one mocowane coraz ciaśniej. Rodzice nadal jednak nie są co do tego przekonani, a co za tym idzie umieszczają ochraniacze, aby pociecha nie włożyła tam rączki lub nózki i nie złamała sobie kończyny.

>> Kołyska czy łóżeczko: co wybrać? [PLUSY i MINUSY]

Dobrze wiedzieć

Ochraniacz do łóżeczka: pomaga mamie czy szkodzi dziecku?

Niewątpliwie ochraniacze do łóżeczka są ładną dekoracją dziecięcej sypialni, która zazwyczaj pasuje do pościeli. Jednak ostatnimi czasy ich bezpieczeństwo zostało zakwestionowane. Odnotowano, że SIDS najczęściej spowodowany jest właśnie ochraniaczami montowanymi w górze łożeczka. Podczas snu dziecko nieświadomie potrafi włożyć rękę za materiał, tym samym odplątując go. Tkanina spada dziecku na głowę i doprowadza do podduszenia. Rodzice, używający ochraniacza na łóżeczko, muszą być bardzo wyczuleni na tego typu sytuacje. Bezpieczniej będzie pozbyć się całkowicie tego akcesorium z pokoju dziecka.

>> Co powinno się znaleźć w łóżeczku niemowlaka?

Specjaliści twierdzą, że uraz głowy spowodowany uderzeniem w szczebelki jest mniej groźny niż podduszenie. Najlepiej, jeśli w łóżeczku oprócz niemowlaka, nie będzie nic poza kocykiem, a w późniejszym wieku poduszką. Ważną sprawą jest też fakt, że dziecko może przytulić się do ochraniacza, a co za tym idzie, zabrać sobie przestrzeń do oddychania. Wdychając ponownie swój dwutlenek węgla, nie będzie w stanie się samodzielnie obudzić. Umieszczając więc tego typu dodatki w łożeczku, musisz szczególnie obserwować dziecko, czy śpi bezpiecznie.

>> Nagła śmierć łóżeczkowa czyli zespół nagłego zgonu niemowlęcia (SIDS) >>

Ochraniacz do łóżeczka: komu się przyda?

Ochraniacz na łóżeczko nie jest niezbędnym gadżetem w wyposażeniu łóżeczka niemowlaka. Na początku dziecko przeważnie tylko leży i śpi w takiej pozycji, w jakiej ułoży je rodzic. Nie ma więc możliwości uduszenia ani zaklinowania kończyn. Kiedy dziecko trochę podrośnie i zaczyna siadać, kręcić się i turlać, ochraniacz może być dobrym amortyzatorem upadków. Sprawdzi się również jako dodatkowy otulacz, jeżeli w pokoju dziecka jest bardzo zimno. Pamiętaj jednak, aby stosować go z rozwagą i mieć wszystko pod kontrolą.

>> Sprawdź również: Akcesoria do spania: jakie przydadzą się niemowlakowi? [10 propozycji]

Ochraniacz do łóżeczka: kupować czy uszyć?

Jeżeli masz zdolności manualne, możesz taki ochraniacz do łóżeczka uszyć sama. Będziesz wtedy wiedziała dokładnie, jakiej ma być grubości i długości. Wtedy musisz zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swojego dziecka. Kupując już gotowy produkt, koniecznie sprawdź czy jest on bezpieczny dla twojego dziecka. Lepiej unikać ryzyka uduszenia i innych czynników, na które składa się SIDS.

Polecamy wideo: Co zrobić by niemowlę przespało całą noc?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE