Śliniak dla niemowlaka: jak wybrać odpowiedni ślinak? [GALERIA]

Śliniak dla niemowlaka sprawdza się zarówno podczas karmienia przez rodzica, jak i przy samodzielnym spożywaniu posiłków. Sprawdź, które śliniaki będą najlepsze dla niemowlaka, a które dla starszego dziecka.

Wbrew pozorom, wybór śliniaka dla niemowlaka to nie jest taka prosta sprawa. Rodzice często nie przykuwają uwagi do tego gadżetu i kupują pierwszy, jaki znajdą w sklepie. Warto jednak spędzić chwilę czasu przy sklepowej półce i zastanowić się, jaki śliniak będzie najbardziej odpowiedni dla naszego dziecka.

>> Akcesoria do karmienia piersią: 9 rzeczy, które mogą się przydać

Śliniak dla niemowlaka: czym powinien się wyróżniać?

Śliniak dla niemowlaka powinien być... kolorowy. Im więcej wzorów tym lepiej! Dzięki temu gadżet zainteresuje dziecko, które będzie go coraz chętniej ubierało. Wielobarwne wzory sprawią również, że plamy trudne do sprania będą mniej widoczne. Podstawą jest kieszonka, która "wyłapuje" kawałki pokarmu. Dziecko nie zawsze trafia do buzi łyżeczką lub nie zdąży połknąć dużej ilości jedzenia na raz. Najlepiej jeśli śliniak dla dziecka jest stworzony z silokonu lub ceratki. Materiałowe, bawełniane tkaniny szybko przesiąkają, a także trzeba je prać po każdym posiłku, co sprawia, że mogą nie wyschnąć do kolejnej pory jedzenia. W takim wypadku trzeba mieć kilka wymiennych śliniaków, które kosztem przerosną droższy model wykonany z plastiku.

Śliniak dla niemowlaka: których modeli nie wybierać?

Po dłuższej eksploatacji zrezygnuj z tzw. koszulek z rękawkami. Taki fason, owszem, chroni dokładnie całe ubranko, ale wtedy dziecko zaczyna myśleć, że zawsze może się pobrudzić i staje się to świetną zabawą. Nie warto również inwestować w śliniaki jednorazowe. Sprawdzają się one podczas podróży i spacerów, ale nie na dłuższą metę. Lepiej będzie zainwestować w coś bardziej solidnego np. śliniak gumowy.

>> Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka. Czy można karmić niemowlę łyżeczką? Jaką łyżeczką karmić? [PORADNIK]

Śliniak dla niemowlaka: na jakie funkcje dodatkowe warto zwrócić uwagę?

Gdy wybierasz odpowiedni śliniak dla niemowlaka, zwróć uwagę na zapięcie. Najlepiej, jeśli będzie to rzep lub klips. Dzieci nie lubią sznurków, ponieważ czują się niekomfortowo podczas wiązania. Jeśli najmłodszy członek rodziny nie chce nosić śliniaka i ściąga go przy każdej możliwej okazji, lepszą opcją będą guziki, które tak łatwo się nie odepną. Sprawdź również dokładnie rozmiar. Za mały śliniak nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji, ponieważ pokarm nadal będzie spadał na podłogę. Natomiast za duży model może krępować ruchy dziecka, które zacznie się szybko denerwować, a nie ma nic gorszego niż karmienie rozdrażnionej pociechy.

>> Rozszerzanie diety: jak rozszerzyć dietę niemowlaka karmionego piersią?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE