Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka. Czy można karmić niemowlę łyżeczką? Jaką łyżeczką karmić? [PORADNIK]

2015-10-02 15:49
karmienie łyżeczką
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Karmienie niemowlaka łyżeczką jest łatwiejsze, gdy dziecko samo wyraża do tego chęć.

Przyszedł cza na zakup pierwszej łyżeczki dla niemowlaka. Karmienie łyżeczką to nie lada wyzwanie, jednak przyzwyczajone do ssania dziecko, pewnego dnia zaczyna domagać się czegoś więcej. Nowe smaki to również nowy sposób jedzenia. Jaką łyżeczką karmić niemowlaka i w jaki sposób to robić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem o karmieniu niemowlaka łyżeczką!

Kupilaś lub masz w planach zakup pierwszej łyżeczki dla niemowlaka. Dziecko, które przez kilka miesięcy jadło wyłącznie mleko mamy lub jest przyzwyczajone do karmienia butelką, nie tak łatwo przestawi się ze ssania na nowy, inny sposób jedzenia. Aby rozpocząć karmienie niemowlaka łyżeczką, należy poczekać aż będzie ono na to gotowe. Skąd wiedzieć, że to ten moment? Jeśli dla niemowlęcia jest za wcześnie na to, by jeść łyżeczką, pokarm, który mu podasz, zostanie wypluty, a dziecko z pewnością okaże swoje oburzenie. Należy wtedy odczekać kilka dni i ponowić próbę karmienia niemowlaka łyżeczką. Pamiętaj, że wyspane i niezbyt głodne dziecko łatwiej będzie przekonać do współpracy.

>> Śniadanie dla niemowlaka: co podawać od 6. miesiąca?

Czy można karmić niemowlę łyżeczką?

Pediatrzy uważają, że niemowlę może jeść łyżeczką jeśli ukończy 6 miesięcy. Dzieci są jednak różne i nie należy sztywno trzymać się tej zasady. Bywa, że półroczny niemowlak sam domaga się jedzenia. Wyciąga rączki i prosi, abyś poczęstowała go tym, co akurat podjadasz. Niektóre dzieci, mimo odpowiedniego wieku, etap karmienia łyżeczką przechodzą później. Nie martw się, jeśli twoja pociecha za pierwszym razem odmówi jedzenia sztućcami. Niemal każdy człowiek potrzebuje czasu, by zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

Trening karmienia niemowlaka łyżeczką zaplanuj na dzień, kiedy sama nie będziesz zbyt zajęta. Jedzenie może zająć trochę czasu, a twoje zdenerwowanie na pewno nie pomoże. Dodatkowo dziecko wyczuje zły nastrój mamy i na dobre zrazi się do tej metody. Spokój, cierpliwość i wyrozumiałość powinny jednak w końcu zostać wynagrodzone. W pobliżu dziecka nie powinno także znajdować się nic, co mogłoby je rozpraszać. Niemowlę powinno być skupione tylko i wyłącznie na jedzeniu.

Jaką łyżeczką karmić niemowlę?

Rodzice często myślą, że najlepsza do karmienia niemowlaka łyżeczką jest jej miękka odmiana. To nieprawda! Pierwsza łyżeczka niemowlęcia powinna być odpowiednio twarda. Dlaczego? Ponieważ niewłaściwa łyżeczka może zaburzać rozwój ortodontyczny i powodować wady wymowy. W sklepach z akcesoriami dla niemowląt i dzieci można znaleźć różne ich rodzaje - plastikowe, z melaminy lub z elastycznego silikonu. Materiał, z którego wykonano łyżeczkę powinien być dobry gatunkowo oraz posiadać atest. Ważne jest to, by łyżeczka nie była zbyt duża i głęboka, bo nie zmieści się do buźki pociechy lub dziecko sobie nie poradzi z jedzeniem.

>> Przeczytaj, jakie warzywa i owoce powinnaś dawać niemowlakowi

Nie zapominaj, że dzieci uwielbiają kolory. W związku z tym postaw na intensywną barwę łyżeczki. Karmienie niemowlaka łyżeczką stanie się zdecydowanie łatwiejsze, gdy będzie ona kolorowa, ozdobiona rysunkami zwierzątek lub postacią z bajki. Dzięki takiej łyżeczce dziecko chętniej będzie jadło. Karmienie może wydawać się niemowlakowi atrakcyjniejsze również wtedy, gdy zakupisz magiczną łyżeczkę zmieniającą kolor. W sklepach dostępne są także produkty kontrolujące temperaturę dania. Wystarczy je zanurzyć w pełnym talerzu, by za kilka sekund przekonać się, czy potrawa nie jest zbyt gorąca do jedzenia.

Karmienie niemowlaka łyżeczką: reakcja organizmu

Przejście z karmienia dziecka mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym do karmienia niemowlaka łyżeczką na pewno nie pozostanie obojętne dla organizmu. To, co dasz niemowlęciu do zjedzenia, zapewne znajdzie się w pieluszce. System trawienny małego dziecka musi się przyzwyczaić do nowej konsystencji posiłków. Początkowo lepiej nie karmić dziecka przed snem, ponieważ może skończyć się to bólem brzuszka i nieprzespaną nocą.

Karmienie niemowlaka łyżeczką: częste picie

Przerzucając się na karmienie niemowlaka łyżeczką pamiętaj o tym, by zostawić dziecku w zasięgu jego oczu oraz rączek butelkę lub kubek niekapek z wodą. Stałe pokarmy na pewno będą powodować to, że niemowlę częściej będzie miało ochotę się napić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE