Dieta niemowlaka

Intensywny rozwój dziecka w pierwszym roku życia sprawia, że jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo wysokie. Mleko matki bogate w cenne witaminy i minerały w pełni pokrywa potrzeby żywieniowe niemowlaka. Zawiera też czynne substancje wspierające odporność dziecka. Jeśli dieta matki karmiącej jest prawidłowa, pokarm zapewni niemowlęciu prawidłowy rozwój. Zalety karmienia piersią to nie tylko ochrona dziecka przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, dzięki zawartości w mleku matki przeciwciał – to również rozwijająca …

Słyszałaś, że twoje dziecko będzie się źle rozwijać, jeśli nie będziesz podawać mu mięsa? Specjaliści postanowili sprawdzić, jak rosną maluchy na diecie wegetariańskiej w porównaniu do dzieci jedzących produkty zwierzęce. To co odkryli, daje do myślenia.
Malca boli brzuszek, a ty nie masz pojęcia, dlaczego. Przecież nie jadł nic nowego, nie jest chory... Czasem ból brzuszka u malca może powodować produkt, którego o to nie posądzałaś. Oto lista potencjalnych "winnych" bólu brzuszka, które może trzeba na jakiś czas odstawić z jadłospisu malca.
Trudno jest znaleźć bardziej wartościowy odżywczo produkt niż jajko. Zobacz, jakie składniki kryją się w jajku i od kiedy podawać je małym dzieciom.
Wiadomo, że niemowlę nie może wiecznie dostawać do jedzenia papek. W pewnym momencie wypada mu dać do jedzenia pokarm stały. Nie jest to jednak niczym dziwnym, że taka nowość, wywołuje u mam sporo obaw. Gdy poznacie ten test, te dylematy znikną, a wasz maluszek będzie bezpiecznie odkrywał nowe smaki i konsystencje.
Przez lata woda z glukozą była remedium na niemowlęce zaparcia, podawano ją również na uspokojenie i to nawet na zalecenie lekarza, a niejednokrotnie stosowano także w przypadku przedłużającej się żółtaczki niemowlęcej. Czy jednak jest to napój odpowiedni dla maluszka?
W trakcie 1000 pierwszych dni życia układ pokarmowy dziecka intensywnie się rozwija i doskonali swoje funkcje, trawiąc i wchłaniając składniki odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Jednocześnie nadal jest bardzo wrażliwy i delikatny. Brzuszek maluszka potrzebuje w tym czasie szczególnego traktowania, w tym odpowiedniego sposobu żywienia. Dowiedz się, jak rozwija się układ pokarmowy niemowlęcia, dlaczego jest tak delikatny i jak o niego dbać.

Materiał sponsorowany

Gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana alergia pokarmowa, dieta staje się bardzo ważnym elementem jego leczenia. Czym karmić niemowlaka mającego alergię pokarmową?
Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym i stanowi jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się z małym dzieckiem do lekarza. I choć problem dotyczy bardzo wielu niemowląt, wokół dziecięcych kolek narosło dużo mitów.

Materiał sponsorowany

Jak nauczyć dziecko jedzenia łyżeczką? Jakie metody warto zastosować, by ułatwić mu to zadanie? Kiedy uczyć maluszka samodzielnego jedzenia łyżeczką? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Wapń w diecie niemowlaka jest bardzo potrzebny. Dając dziecku produkty bogate w wapń, pracujesz na jego przyszłe zdrowie. Wapń to ważny składnik odżywczy podczas pierwszych lat życia. Gdy dziecko zaczyna jeść inne posiłki prócz mleka, trzeba upewnić się, że w diecie nie brakuje wapnia.
Rodzice, którzy właśnie rozszerzają dietę swojego maluszka, chętnie kupują dla niego wszelkie produkty i surowce określane mianem "eko". Wierzą, że żywność organiczna to najbezpieczniejsza alternatywa dla niemowlaka. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to dietetyka.
Czy tran dla dziecka jest bezpieczny? Tran to suplement diety znany od wieków, a w Skandynawii stosowany nawet u maleńkich niemowląt. Co takiego w nim jest, że lekarze i dietetycy polecają tran zarówno dorosłym, jak i dzieciom? Oto zalety tranu dla zdrowia.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Warto wiedzieć jednak, że istnieją pewne przeciwwskazania do karmienia piersią. Gruźlica, nosicielstwo HIV czy opryszczka na brodawce to tylko niektóre powody, przez które bezwzględnie należy z niego zrezygnować. W takiej sytuacji trzeba wybrać karmienie butelką, jednak matce nie powinny towarzyszyć z tego powodu wyrzuty sumienia – mleko modyfikowane jest bowiem o wiele lepszej jakości niż kilkanaście lat temu. Matki, które zastanawiają się nad tym jak długo karmić piersią, powinny wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, a potem karmienie tak długo, póki odpowiada to mamie i dziecku. Rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią powinno nastąpić dopiero w 7 miesiącu życia. Dietę niemowlaka karmionego butelką można rozszerzać w 5. miesiącu życia.