Dieta niemowlaka

Intensywny rozwój dziecka w pierwszym roku życia sprawia, że jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo wysokie. Mleko matki bogate w cenne witaminy i minerały w pełni pokrywa potrzeby żywieniowe niemowlaka. Zawiera też czynne substancje wspierające odporność dziecka. Jeśli dieta matki karmiącej jest prawidłowa, pokarm zapewni niemowlęciu prawidłowy rozwój. Zalety karmienia piersią to nie tylko ochrona dziecka przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, dzięki zawartości w mleku matki przeciwciał – to również rozwijająca …

Miód ma wiele właściwości odżywczych, ale niemowlęta, które nie skończyły roku, nie powinny go jeszcze próbować. Jednak dla starszego dziecka miód jest cennym dla zdrowia produktem. Przeczytaj, dlaczego miód dla dziecka to dobry pomysł.
Malca boli brzuszek, a ty nie masz pojęcia, dlaczego. Przecież nie jadł nic nowego, nie jest chory... Czasem ból brzuszka u malca może powodować produkt, którego o to nie posądzałaś. Oto lista potencjalnych "winnych" bólu brzuszka, które może trzeba na jakiś czas odstawić z jadłospisu malca.
Tłusty czwartek to wyjątkowo słodka data w kalendarzu. W każdym domu pojawią się pączki, faworki i inne lukrowane pyszności. Ale czy kiedy rodzice będą zajadać się słodkościami, małe dziecko też może sięgnąć po pączka? Dietetycy są ostrożni.
W mediach społecznościowych jak grzyby po deszczu pojawiają się profile rodziców, którzy wychowują swoje dzieci na wegan. Popularnej diecie bez mięsa, ryb, jajek i mleka przyglądają się naukowcy, którzy wcale nie są zwolennikami tego rodzaju diety dla niemowląt. Ostrzegają, że weganizm u niemowląt może powodować problemy zdrowotne.
Rosół - polskie danie o niewątpliwych walorach zdrowotnych. Czy jednak nadaje sie dla malutkiego dziecka, które dopiero zaczyna przygodę ze stałymi pokarmami? Wyjaśniamy, czy niemowlę może jeść rosół na mięsie.
Trudno jest znaleźć bardziej wartościowy odżywczo produkt niż jajko. Zobacz, jakie składniki kryją się w jajku i od kiedy podawać je małym dzieciom.
Słoiczki dla dzieci - prędzej czy później każdy rodzic będzie musiał stanąć przed wyborem: dawać je czy nie? Zanim zrezygnujesz, poznaj najważniejsze informacje. Co powinnaś wiedzieć o słoiczkach dla dzieci?
Bataty można obecnie dostać w każdym sklepie. Czy jednak to zdrowe warzywo dla dziecka? Okazuje się, że bataty dla niemowlaka to bardzo dobry pomysł - są zdrowe, zapobiegają zaparciom i dodatkowo - można je podawać malcowi w bardzo wielu postaciach.
Przespana noc to dla rodziców ważna rzecz. Co zrobić, aby tak było? Niemowlę może spać w nocy nawet 6-7 godzin, pod warunkiem, że dostanie sycącą kolację. Ile powinno jeść niemowlę i czym karmić dziecko przed snem, aby nie robiło pobudek?
Dla wielu rodziców może to być dużym zaskoczeniem, ale specjaliści od żywienia niemowląt odradzają, by zachęcać dziecko do jedzenia słowami „mniam, mniam” czy „am”. W zamian za to proponują inny rodzaj komunikacji z dzieckiem w trakcie posiłków, przekonując, że ten przyniesie znacznie więcej korzyści niż przysłowiowe „am, am”.
Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowląt. Mleko mamy jest najlepsze dla dziecka i zawiera to, czego potrzebuje młody organizm – kompleksową kompozycję składników odżywczych dla wsparcia prawidłowego rozwoju. Z czasem do diety malucha zostaną włączone inne pokarmy, aby menu stawało się coraz bardziej urozmaicone. Jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis półrocznego dziecka? Choć zalecenia ekspertów są dość precyzyjne, często można trafić na informacje, które mijają się z prawdą. Właśnie dlatego prezentujemy najpopularniejsze fakty i mity na temat diety 6-miesięcznego malucha.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, również dla niemowlęcia, które właśnie rozpoczęło rozszerzanie diety. Co powinno się znaleźć w śniadaniu dla niemowlaka i w jaki sposób komponować śniadanie dla dziecka?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Warto wiedzieć jednak, że istnieją pewne przeciwwskazania do karmienia piersią. Gruźlica, nosicielstwo HIV czy opryszczka na brodawce to tylko niektóre powody, przez które bezwzględnie należy z niego zrezygnować. W takiej sytuacji trzeba wybrać karmienie butelką, jednak matce nie powinny towarzyszyć z tego powodu wyrzuty sumienia – mleko modyfikowane jest bowiem o wiele lepszej jakości niż kilkanaście lat temu. Matki, które zastanawiają się nad tym jak długo karmić piersią, powinny wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, a potem karmienie tak długo, póki odpowiada to mamie i dziecku. Rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią powinno nastąpić dopiero w 7 miesiącu życia. Dietę niemowlaka karmionego butelką można rozszerzać w 5. miesiącu życia.