Rozszerzanie diety niemowląt: skład GOTOWYCH DAŃ dla niemowląt

2012-11-22 15:41

Planując rozszerzanie diety niemowląt, trzeba zastanowić się, co wybrać: domowe posiłki czy gotowe dania dla niemowląt ze słoiczka. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład gotowych dań, jak są konserwowane i jakie atesty i certyfikaty powinny znaleźć się na słoiczkach. Skład i konserwowanie gotowych dań  dla niemowląt w słoiczkach.

Dania gotowe dla niemowląt to nie tylko wygoda żywienia dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Dania gotowe dla niemowląt to nie tylko wygoda żywienia dziecka

Spis treści

  1. Gotowe dania dla niemowląt: atesty i ekocertyfikaty
  2. Jak są konserwowane gotowe dania dla niemowląt?

Skład gotowych dań dla niemowląt jest dość przewidywalny. Zawierają produkty bogate w witaminy, sole mineralne i inne składniki odżywcze. Bardzo rzadko pojawia się w nich sól lub cukier. To ważne, bo malec szybko przyzwyczaja się np. do posłodzonych jabłek lub posolonych ziemniaków i później nie chce jeść naturalnych owoców i warzyw, gdyż nie akceptuje ich smaku. Jeśli w daniach dla niemowląt pojawia się sól, to w ilości, jaka jest dozwolona dla dzieci przez dietetyków. Także cukier niekiedy dodawany jest do deserków (np. z twarożkiem), ale jego ilość nie może przekraczać zalecanych norm. Za to absolutnie w daniach ze słoiczków nie może być sztucznych dodatków do żywności, tj. substancji konserwujących, syntetycznych barwników i aromatów oraz substancji poprawiających smak – one są tam kompletnie niepotrzebne, a mogą zaszkodzić małemu brzuszkowi albo wywołać alergię. Wiele mam docenia posiłki ze słoiczków również za to, że podając je niemowlęciu, dokładnie wiedzą, co i ile dziecko zjadło. Nie muszą się domyślać, tak jak w przypadku np. domowego obiadku, ile kalorii dostarcza zupa albo czy drugie danie miało wystarczającą wartość odżywczą. Na etykiecie słoiczka jest wypunktowane, ile białka, tłuszczu czy witamin zjadło maleństwo. Dzięki temu łatwiej jest zapewnić małemu smakoszowi zbilansowaną dietę. Na każdym etapie życia malec otrzymuje najpotrzebniejsze mu składniki w dobrych dawkach. Do tego dieta może być urozmaicona, bo oferta produktów w słoiczkach jest bogata – od zupy jarzynowej po makaron tagliatelle z rybą i brokułami oraz ryż mleczny z jabłkami.

>>Rozszerzanie diety niemowlęcia - 4 ważne zasady>>

Gotowe dania dla niemowląt: atesty i ekocertyfikaty

Kupując danie w słoiczku, możesz mieć pewność, że dajesz dziecku posiłek pełnowartościowy i bezpieczny. To dlatego, że gotowe posiłki dla dzieci do lat trzech podlegają bardzo surowym normom, które muszą być bezwzględnie spełnione, aby produkt trafił do sprzedaży. Jeśli na etykiecie dania w słoiczku znajdziesz atest IMiD, Instytutu Żywności i Żywienia czy PZH, możesz mieć pewność, że został pod tym względem przebadany.

Dobrze wiedzieć

Gdy otwierasz słoiczek, powinnaś usłyszeć kliknięcie – to znak, że był szczelnie zamknięty i danie się nie zepsuło.

Jeszcze bardziej rygorystyczne normy spełniają dania „eko” lub „bio”, czyli ekologiczne. Poznasz je po informacji, że produkt spełnia normy dla żywności ekologicznej oraz po tym, że na etykiecie umieszczona jest nazwa oraz kod jednostki certyfikującej (np. AGRO BIO TEST PL-EKO-07). Do uprawy owoców i warzyw użytych w tych daniach nie wolno stosować chemicznych środków ochrony roślin, w hodowli zaś – hormonów i pasz pochodzenia zwierzęcego. Dania ekologiczne nie zawierają produktów modyfikowanych genetycznie, mięso użyte do ich produkcji pochodzi z hodowli w naturalnych warunkach (stosowana jest w nich m.in. zasada wolnego wybiegu), owoce i warzywa są uprawiane na wolnej od zanieczyszczeń glebie i zbierane są wtedy, gdy osiągną pełną dojrzałość. Rygorystycznie ocenia się również sam proces produkcji dań – zanim trafią do słoiczka, przechodzą wielokrotne kontrole (nawet ponad 200). Podając dziecku dania z atestem ekologicznym, masz pewność, że produkt jest czysty ekologicznie.

>>Żywienie niemowląt: gotowe potrawy ze słoiczków>>

Jak są konserwowane gotowe dania dla niemowląt?

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących dań w słoiczkach dla niemowląt jest ten o zawartości konserwantów. Nic bardziej mylnego. Zawartość słoiczków się nie psuje, bo są one w odpowiedni sposób przygotowywane – tak, by miały długi termin przydatności do spożycia. Obiadki się sterylizuje, czyli poddaje działaniu temperatury powyżej 100 st. C pod wysokim ciśnieniem, a deserki owocowe pasteryzuje, czyli ogrzewa do temperatury około 95 st. C. Słoiczki są zamykane próżniowo. Warto tu wspomnieć o dodawaniu witaminy C do niektórych deserków owocowych – ona nie tylko służy zdrowiu, lecz także chroni danie przed psuciem, bo je zakwasza. Zamknięty fabrycznie słoiczek może stać w temperaturze pokojowej. Za to po otwarciu należy przechowywać go w lodówce, zwykle 24 godziny (informację o zasadach przechowywania znajdziesz na słoiczku). Tu również przeczytasz cenną wskazówkę, że jeśli wieczko nieotwieranego słoiczka jest wypukłe, to znak, że danie może być zepsute.

Zobacz film: Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza