Są zdrowe, ale częściej mają niedowagę. Naukowcy ocenili rozwój dzieci na diecie wegetariańskiej

2022-05-13 11:35

Słyszałaś, że twoje dziecko będzie się źle rozwijać, jeśli nie będziesz podawać mu mięsa? Specjaliści postanowili sprawdzić, jak rosną maluchy na diecie wegetariańskiej w porównaniu do dzieci jedzących produkty zwierzęce. To co odkryli, daje do myślenia.

Są zdrowe, ale częściej mają niedowagę. Naukowcy ocenili rozwój dzieci na diecie wegetariańskiej
Autor: Getty images Naukowcy ocenili rozwój dzieci na diecie wegetariańskiej

Wielu rodziców próbuje wprowadzić dietę wegetariańską do jadłospisu swoich dzieci, nie wszyscy są jednak pewni, czy decyzja ta jest słuszna. Niewiele było bowiem dotąd badań, które oceniałyby wpływ diety bezmięsnej na rozwój dzieckaCzy dzieci jedzące mięso będą się lepiej rozwijać niż te na diecie wegetariańskiej? Naukowcy postanowili to sprawdzić. 

Spis treści

  1. Wskaźniki niemal identyczne
  2. Mali wegetarianie z niedowagą
  3. Jak prawidłowo karmić dziecko wege?
Dla kogo wegetarianizm?

Wskaźniki niemal identyczne

Jeśli zdecydowaliście, że wasze dzieci, tak jak wy będą wegetarianami, możecie odetchnąć z ulgą. Badanie, opublikowane niedawno w magazynie Pediatrics na podstawie oceny 8907 dzieci w wieku od sześciu miesięcy do ośmiu lat, wykazało, że maluchy które nie jedzą mięsa, mają podobne wskaźniki wzrostu jak dzieci spożywające diety niewegetariańskie. 

Równocześnie jednak okazało się, że dzieci na diecie wege częściej są zagrożone niedowagę. Dlatego, jak podkreślają specjaliści, konieczne jest staranne planowania diety dla bezmięsnych maluchów. Co to znaczy?

Czytaj równieżDziecko nie je mięsa? Jego zęby są bardziej narażone na próchnicę

Dieta wegańska dla dziecka: czy weganizm u niemowlaka to dobry pomysł?

Mali wegetarianie z niedowagą

Badanie, o którym mowa, porównało kilka parametrów dzieci na diecie bezmięsnej i zwykłej. Okazało się, że maluchy na diecie wegetariańskiej miały podobny wzrost i poziomy ważnych składników odżywczych (żelaza, witaminy D i cholesterolu), ale miały aż 2 razy częściej niedowagę (w porównaniu z rówieśnikami jedzącymi mięso).

Zdaniem lekarzy świadczy o tym, że jakość diety dziecka wegetariańskiego nie zawsze była wystarczająca. Organizm działa bowiem tak, że jeśli nie otrzyma odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczów, zacznie czerpać energię z białek, co może spowodować utratę masy ciała. 

Diety wegetariańska jest więc odpowiednia dla większości dzieci pod warunkiem, że jej składniki zapewniają odpowiednią ilość składników odżywczych.

Jak prawidłowo karmić dziecko wege?

Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska dla dzieci oznacza, że musisz zadbać o dostarczanie maluchowi odpowiedniej ilości ważnych składników odżywczych. Są to między innymi:

1. Białko, żelazo, cynk i witamina B12 są obecne w mięsie, dlatego dziecko na diecie wegetariańskiej powinno uzupełniać je jedząc inne produkty.

  • Białko znajduje się: w mleku kobiecym lub modyfikowanym, w produktach sojowych (tofu), produktach mlecznych, jajkach, roślinach strączkowych, orzechach i nasionach.
  • Żelazo: w płatkach wzbogaconych żelazem, roślinach strączkowych, w produktach sojowych, suszonych owocach, komosie ryżowej, ciemnozielonych warzywach.
  • Cynk: roślinach strączkowych, orzechach, produktach pełnoziarnistych
  • Witamina B12: w nabiale, jajkach, drożdżach odżywczych. 

2. Jeśli Twoje dziecko jest weganem i nie je ani nie pije produktów mlecznych, będzie musiało pozyskiwać dodatkowo w wapń i witaminę D.

  • Wapń - znajdziesz go w napojach sojowych, soku pomarańczowym, tofu z wapniem, migdałach, roślinach strączkowych, zielonych warzywach liściastych.
  • Witamina D: w margarynie miękkiej, napojach sojowych. 

3. Jeśli Twoje dziecko nie je ryb, może nie otrzymać wystarczającej ilości tłuszczów omega-3, które są ważne dla rozwoju mózgu i zdrowia oczu.

  • Omega-3: znajdziesz w oleju rzepakowym, sojowym, w produktach sojowych, orzechach włoskich, nasionach lnu, w mleku kobiecym i modyfikowanym.

Czytaj również: Dieta owolaktowegetarianki, weganki i makrobiotyczki

Jak produkty spożywcze wpływają na poziom estrogenów?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza